Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok SN z dnia 15 grudnia 2022 r., sygn. II CSKP 727/22

Jednostka samorządu terytorialnego dochodząca świadczenia z tytułu dotacji musi udowodnić, że przyznana kwota dotacji została ustalona zgodnie z zasadami przyjętymi w budżecie państwa do określania wydatków podobnego rodzaju lub została przekazana w sposób uniemożliwiający pełne i terminowe wykonanie zadań zleconych.

Teza od Redakcji

Sąd Najwyższy w składzie:

SSN Marcin Krajewski (przewodniczący) ‎SSN Grzegorz Żmij (sprawozdawca) ‎SSN Paweł Czubik

w sprawie z powództwa gminy Kluczbork ‎przeciwko Skarbowi Państwa - Wojewodzie Opolskiemu ‎o zapłatę, ‎po rozpoznaniu 15 grudnia 2022 r.

na posiedzeniu niejawnym w Izbie Cywilnej ‎skargi kasacyjnej strony pozwanej ‎od wyroku Sądu Apelacyjnego we Wrocławiu ‎z 29 maja 2020 r., sygn. akt I ACa 1516/19,

uchyla zaskarżony wyrok w całości i przekazuje sprawę do ponownego rozpoznania Sądowi Apelacyjnemu we Wrocławiu, pozostawiając temu Sądowi rozstrzygnięcie o kosztach postępowania kasacyjnego.

UZASADNIENIE

Gmina Kluczbork domagała się zasądzenia od Skarbu Państwa – Wojewody Opolskiego różnicy pomiędzy faktycznie poniesionymi przez nią wydatkami na realizację zadań zleconych z zakresu administracji rządowej, którą zmuszona była pokrywać ze środków własnych a przekazywanymi jej przez Wojewodę Opolskiego dotacjami za lata 2004-2013.

Wyrokiem z 9 października 2019 r. Sąd Okręgowy w Opolu zasądził od strony pozwanej na rzecz strony powodowej kwotę 2 578 937,18 zł wraz ‎z odsetkami, w pozostałej części powództwo oddalił oraz orzekł w przedmiocie kosztów postępowania. Za podstawę prawną dla dochodzonego przez Gminę Kluczbork roszczenia Sąd Okręgowy uznał art. 49 ust. 6 ustawy z dnia 13 listopada 2003 r. o dochodach jednostek samorządu terytorialnego (dalej: „u.d.j.s.t.”). Zdaniem Sądu Okręgowego strona powodowa udowodniła wykonanie zadań zleconych z zakresu administracji rządowej oraz poniesione w związku z tym koszty, a także zasadność wydatków pracowniczych. W ocenie Sądu pierwszej instancji realizacja zadań zleconych z zakresu administracji rządowej przez stronę powodową uzasadniała przekazanie w formie dotacji celowej kwot wyższych niż te, które dotychczas uzyskała od strony pozwanej. Sąd uznał, iż wydatki poniesione przez stronę powodową są co do zasady usprawiedliwione, a dotacje otrzymywane od strony pozwanej były niewystarczające na pokrycie wydatków związanych ‎z etatami przyznanymi przez Wojewodę na wykonywanie zadań zleconych.

Sąd Apelacyjny we Wrocławiu wyrokiem z 29 maja 2020 r. oddalił apelację pozwanej od wyroku Sądu Okręgowego.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00