Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Porada

Data publikacji: 2010-04-17

Jakie opłaty leasingowe podlegają ograniczeniom w odliczaniu VAT w przypadku samochodów osobowych

Leasing, obok kredytu, jest bardzo popularną obecnie formą finansowania działalności wielu przedsiębiorców. W Polsce leasing wykorzystywany jest przede wszystkim w odniesieniu do samochodów. Mimo że leasing ma wiele ekonomicznych zalet, które wyróżniają go na tle innych form finansowania działalności przedsiębiorstwa, jednak rozliczenie leasingu w VAT podlega wielu ograniczeniom. Niniejsze opracowanie omawia prawa do odliczenia VAT naliczonego z tytułu zawarcia przez podatnika umowy leasingu samochodu osobowego.

1. Zasady korzystania z leasingu

Zgodnie z Kodeksem cywilnym (art. 7091-70918) przez umowę leasingu finansujący (leasingodawca) zobowiązuje się, w zakresie działalności swego przedsiębiorstwa, nabyć rzecz od oznaczonego zbywcy na warunkach określonych w tej umowie, i oddać tę rzecz korzystającemu (leasingobiorcy) do używania, albo używania i pobierania pożytków przez czas oznaczony, a korzystający zobowiązuje się zapłacić finansującemu, w uzgodnionych ratach, wynagrodzenie pieniężne, równe co najmniej cenie, lub wynagrodzeniu z tytułu nabycia rzeczy przez finansującego.

Z analizy przepisów ustawy o VAT w korespondencji z przepisami ustaw o podatkach dochodowych wynika, że leasing dzieli się na kapitałowy (finansowy) oraz operacyjny.

Leasing kapitałowy (finansowy) został w ustawie o VAT zrównany z dostawą towarów. Leasing będzie określany jako "dostawa towarów", jeżeli zawarta między stronami na czas określony lub na warunkach odroczonej płatności umowa zakłada wydanie towaru (np. przekazanie samochodu) oraz przewiduje, że w następstwie normalnych zdarzeń przewidzianych tą umową lub z chwilą zapłaty ostatniej raty prawo własności zostanie przeniesione (art. 7 ust. 1 pkt 2 ustawy o VAT).

Ponadto z ustaw o podatkach dochodowych wynika, że w takim wypadku przedmiot leasingu powinien stanowić środek trwały u korzystającego oraz być przez niego amortyzowany (art. 7 ust. 9 ustawy o VAT).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00