Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2010-04-01

Rozliczenie akcyzy od przesyłu energii elektrycznej na potrzeby własne przez sieć operatora budzi wątpliwości

Rozliczenie akcyzy od energii elektrycznej wyprodukowanej przez wytwórcę i przeznaczonej na jego potrzeby własne, czyli w szczególności: sprzedaż na rzecz drobnych przedsiębiorców funkcjonujących na terenie zakładu wytwórcy lub w jego najbliższej okolicy, zasilanie i podtrzymywanie procesów produkcyjnych energii oraz funkcjonowanie zaplecza administracyjno-gospodarczego, niezwiązanego bezpośrednio z produkcją energii, budzi duże wątpliwości. W wielu przypadkach taka energia elektryczna nie trafia do wymienionych miejsc tylko i wyłącznie własnymi sieciami wytwórcy, ale na pewnym odcinku korzysta z sieci podmiotu trzeciego, tj. operatora sieci.

Na czym polega przesył energii elektrycznej na potrzeby własne za pomocą sieci operatora

Większość wytwarzanej przez wytwórców energii elektrycznej jest sprzedawana i wydawana do sieci najwyższego napięcia w ramach zawartych umów długoterminowych. Ponadto w większości przypadków określona część wytworzonej energii elektrycznej jest zużywana przez wytwórcę we własnym zakresie. Najczęściej można wydzielić następujące potrzeby własne wytwórcy:

● sprzedaż energii firmom z terenu zakładu wytwórcy lub z terenów znajdujących się w jego pobliżu (firmy gastronomiczne, kioski z prasą, punkty bankowe, przychodnie zdrowia, podmioty podnajmujące powierzchnie biurowe itp.) - ponieważ firmy te spełniają definicję nabywców końcowych, sprzedaż energii elektrycznej na ich rzecz podlega opodatkowaniu akcyzą zgodnie z art. 9 ust. 1 pkt 2 ustawy o akcyzie;

● zużycie energii na potrzeby administracyjno-gospodarcze, a więc niezwiązane ściśle z procesem produkcji energii (np. w budynkach administracyjnych, stołówkach, pomieszczeniach socjalnych, warsztatach, oświetlenie parkingów i dróg wewnętrznych) - tego rodzaju zużycie podlega z kolei opodatkowaniu akcyzą na podstawie art. 9 ust. 1 pkt 3 ustawy o akcyzie;

● zużycie energii w procesie produkcji energii elektrycznej oraz w celu podtrzymywania tego procesu - wprawdzie zużycie to podlega opodatkowaniu akcyzą na podstawie art. 9 ust. 1 pkt 3 ustawy o akcyzie, jednocześnie jednak korzysta ze zwolnienia od akcyzy, o którym mowa w art. 30 ust. 6 tej ustawy.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00