Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2010-04-01

Czy w informacji podsumowującej należy uwzględnić faktury zaliczkowe

Czy wystawiona faktura zaliczkowa (za towar albo usługę) na kontrahenta z UE powoduje, że powinnam rozliczyć ją w informacji podsumowującej czy tylko w deklaracji VAT-7?

PROBLEM

RADA

Wystawione faktury zaliczkowe dokumentujące dostawy towarów i świadczenie usług (dla których zobowiązanym do ich opodatkowania jest unijny nabywca) rodzą obowiązek rozliczenia wykazanego w nich obrotu zarówno w deklaracji VAT-7, jak i w informacji podsumowującej, za okres rozliczeniowy, w którym powstał od tych zaliczek obowiązek podatkowy w VAT.

UZASADNIENIE

Obrót jako podstawa opodatkowania VAT to kwota należna z tytułu sprzedaży, pomniejszona o kwotę należnego podatku. Obrotem jest również kwota pobranych zaliczek, zadatków, przedpłat lub rat, pomniejszona o przypadającą od nich kwotę podatku. Jeżeli przed wydaniem towaru lub wykonaniem usługi podatnik otrzyma część należności, w szczególności: przedpłatę, zaliczkę, zadatek, ratę, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą jej otrzymania, w tej części. Oznacza to, że podatnik powinien wykazać w deklaracji VAT podatek należny od każdej otrzymanej w tej formie kwoty. Stanowi o tym art. 19 ust. 11 ustawy o VAT. Każda otrzymana kwota zaliczki rodzi więc obowiązek podatkowy po stronie podatnika, który zaliczkę tę otrzymał, a także obowiązek udokumentowania jej fakturą VAT, co wynika z § 10 ust. 1 rozporządzenia w sprawie faktur. Jedynie w przypadku zaliczki na poczet WDT ustawodawca określa, że podatnik może udokumentować ją fakturą VAT (§ 10 ust. 1 rozporządzenia). Użyte w przepisie sformułowanie "może" wskazuje, że zależy to od woli podatnika, natomiast nie jest jego obowiązkiem. Oznacza to, że otrzymana zaliczka z tytułu WDT, niepotwierdzona fakturą VAT przez dostawcę, nie rodzi obowiązku podatkowego od otrzymanej należności. Obowiązek ten powstanie dopiero po realizacji dostawy towaru. Ponieważ jednak pytanie dotyczy zaliczek udokumentowanych fakturami VAT (w tym również z tytułu WDT), pominiemy w niniejszej odpowiedzi omówienie skutków otrzymania zaliczek niepotwierdzonych fakturą przez dostawcę.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00