Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2010-04-01

Rozliczanie faktur wystawionych przez sprzedawców przedwcześnie

Terminy wystawiania faktur zostały uregulowane w § 9-11 rozporządzenia o fakturach. Co do zasady powinno to nastąpić nie później niż siódmego dnia od dnia wydania towaru lub wykonania usługi. W praktyce zdarza się jednak, że sprzedawcy wystawiają faktury przedwcześnie. Takie działanie powoduje liczne wątpliwości dotyczące sposobu ich rozliczania zarówno przez sprzedawców, jak i nabywców.

1. Rozliczanie przez sprzedawców faktur wystawionych przedwcześnie

Ze względu na sposób rozliczania przez sprzedawców faktur wystawionych przed terminem należy rozróżnić dwie grupy sytuacji.

Pierwsza grupa obejmuje sytuacje, w których moment wystawienia faktury decyduje o powstaniu obowiązku podatkowego z tytułu dokumentowanej tą fakturą dostawy towarów lub świadczenia usługi (zob. pkt 1.1. Przedwczesne wystawienie faktury w sytuacjach, gdy moment wystawienia faktury decyduje o powstaniu obowiązku podatkowego).

Druga grupa obejmuje pozostałe sytuacje, w których moment wystawienia faktury nie wpływa na moment powstania obowiązku podatkowego w VAT (zob. pkt 1.2. Przedwczesne wystawienie faktury w sytuacjach, gdy moment wystawienia faktury nie wpływa na moment powstania obowiązku podatkowego).

1.1. Przedwczesne wystawienie faktury w sytuacjach, gdy moment wystawienia faktury decyduje o powstaniu obowiązku podatkowego

W przypadku faktur wystawionych przez sprzedawców przed terminem najwięcej wątpliwości budzi sposób postępowania w sytuacjach, gdy moment wystawienia faktury decyduje o powstaniu obowiązku podatkowego z tytułu dokumentowanej tą fakturą dostawy towarów lub świadczenia usług. Dotyczy to w szczególności dostaw towarów oraz świadczenia usług, dla których obowiązek podatkowy powstaje na zasadzie ogólnej. Wynika z niej, że jeżeli dostawa towaru lub wykonanie usługi powinny być potwierdzone fakturą, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wystawienia faktury, nie później jednak niż w siódmym dniu, licząc od dnia wydania towaru lub wykonania usługi (art. 19 ust. 4 ustawy o VAT).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00