Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Porada

Data publikacji: 2012-03-29

Skutki wniesienia aportu przedsiębiorstwa osoby fizycznej do spółki

Wniesienie przedsiębiorstwa (jednoosobowej działalności gospodarczej) jako wkładu niepieniężnego (aport) do spółki prawa handlowego nie jest opodatkowane VAT. Transakcja ta jest wyłączona z ustawy o VAT. Aport przedsiębiorstwa pociąga jednak za sobą pewne skutki, które mają wpływ na sytuację nabywcy aportu.

Wspólnicy przystępujący do spółki mogą wnieść dwa rodzaje wkładów - pieniężny lub niepieniężny. Wkładem niepieniężnym jest właśnie aport. Przedmiotem aportu mogą być rzeczy (ruchomości, nieruchomości) i prawa majątkowe mogące być przedmiotem obrotu. Przedmiotem wkładu niepieniężnego może być więc również przedsiębiorstwo rozumiane jako zorganizowany zespół składników niematerialnych i materialnych przeznaczony do prowadzenia działalności gospodarczej.

Opodatkowanie VAT aportu przedsiębiorstwa

Wniesienie całości przedsiębiorstwa w formie aportu do spółki jest wyłączone spod działania ustawy o VAT, a tym samym nie podlega opodatkowaniu VAT. Stosownie do treści art. 6 pkt 1 ustawy o VAT przepisów ustawy nie stosuje się do transakcji zbycia przedsiębiorstwa lub zorganizowanej części przedsiębiorstwa. Pojęcie "transakcja zbycia" należy rozumieć w sposób zbliżony do "dostawy towarów", o której mowa w art. 7 ust. 1 ustawy o VAT. Dlatego "zbycie" obejmuje wszelkie czynności, w trakcie których następuje przeniesienie prawa do rozporządzania towarem jak właściciel, np.: sprzedaż, zamianę, darowiznę oraz przeniesienie własności w formie wkładu niepieniężnego, czyli aportu. Oznacza to, że w przypadku gdy przedmiotem transakcji jest m.in. aport przedsiębiorstwa lub zorganizowanej części przedsiębiorstwa, czynność ta nie podlega przepisom ustawy o VAT.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00