Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2012-02-11

Jaką dokumentację trzeba zgromadzić, aby skorzystać z ulgi na złe długi

Ulga na złe długi daje podatnikom możliwość odzyskania rozliczonego VAT, gdy kontrahent nie zapłacił za faktury. Wymaga jednak zgromadzenia dokumentacji określonej w przepisach ustawy o VAT.

Zasady korzystania z ulgi na złe długi określa art. 89a ust. 1 ustawy o VAT. Prawo do skorzystania z tej ulgi ma podatnik w przypadku wierzytelności, których nieściągalność została uprawdopodobniona. W takiej sytuacji może skorygować podatek należny z tytułu dostawy towarów lub świadczenia usług na terytorium kraju. Korekta podatku dotyczy również kwoty podatku przypadającej na część kwoty wierzytelności odpisanej jako nieściągalna lub której nieściągalność została uprawdopodobniona.

Definicja

Nieściągalność wierzytelności uważa się za uprawdopodobnioną w przypadku, gdy wierzytelność nie została uregulowana w ciągu 180 dni od upływu terminu jej płatności określonego w umowie lub na fakturze (art. 89a ust. 1a).

Przypomnijmy warunki, jakie musi spełnić podatnik, aby skorzystać z ulgi na złe długi:

1) dostawa towarów lub świadczenie usług są dokonywane na rzecz podatnika zarejestrowanego jako podatnik VAT czynny, niebędącego w trakcie postępowania upadłościowego lub w trakcie likwidacji,

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00