Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Porada

Data publikacji: 2011-12-22

Rozliczenie VAT polskiego podatnika w innych krajach UE - Łotwa

W handlu wewnątrzwspólnotowym o obowiązku rejestracji polskiego przedsiębiorcy do VAT w innym kraju UE decyduje miejsce dostawy towarów lub miejsce świadczenia usług. Jeśli na podstawie polskich przepisów (dostosowanych do wymogów UE) miejscem świadczenia będzie terytorium państwa członkowskiego, to może to rodzić obowiązek rejestracji do VAT w tym kraju. Aby ustalić, kiedy należy się zarejestrować i jak to zrobić, trzeba poznać przepisy kraju, w którym znajduje się miejsce świadczenia. W tym numerze omówimy zasady rozliczania się polskich podatników na Łotwie.

Kiedy polska firma nie musi się rejestrować

VAT rozlicza kontrahent

Ustawodawstwo łotewskie, tak jak inne kraje UE, przewiduje regułę odwróconego obowiązku podatkowego. Zgodnie z ogólną zasadą polski przedsiębiorca nieposiadający siedziby firmy/stałego miejsca zamieszkania na terytorium Łotwy nie musi się tam rejestrować do celów VAT, gdy świadczy usługi, w odniesieniu do których podatek może rozliczyć jego łotewski kontrahent (podatnik). Mechanizm samonaliczania podatku na Łotwie odnosi się również do świadczenia usług transportu pasażerskiego czy krótkoterminowego wynajmu środków transportu. Przedsiębiorca, który wykonuje tylko czynności, w odniesieniu do których stosuje się na Łotwie mechanizm samonaliczania podatku, może dokonać dobrowolnej rejestracji do celów łotewskiego VAT.

Sprzedaż wysyłkowa

Przedsiębiorca z Polski nie musi się rejestrować do VAT na terytorium Łotwy, jeżeli sprzedaje towary w ramach sprzedaży wysyłkowej z Polski do klientów, którzy nie są zarejestrowanymi podatnikami łotewskiego VAT. Na podmiocie tym będzie ciążył obowiązek rejestracyjny tylko wtedy, gdy wartość sprzedanych towarów do tego kraju w ciągu danego roku kalendarzowego przekroczy kwotę 24 000 LVL (34 052 EUR), licząc od początku roku kalendarzowego. Rejestracji do VAT należy dokonać z datą, kiedy wspomniany limit zostanie osiągnięty. Polski przedsiębiorca może także zarejestrować się dobrowolnie. Dobrowolna rejestracja na potrzeby VAT obowiązuje dwa lata.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00