Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Porada

Data publikacji: 2011-12-22

Usługi montażu w budownictwie mieszkaniowym

Już rok obowiązują nowe przepisy dotyczące stawek VAT, jednak do tej pory w wielu kwestiach nie ma jeszcze jednolitego stanowiska. Zmianę odczuli szczególnie podatnicy świadczący usługi montażu. Niejednoznaczne przepisy, które organom podatkowym pozostawiają dowolność w interpretacji pojęć takich jak remont i modernizacja, stwarzają problemy z ustaleniem właściwej stawki VAT dla tych usług. W przypadku wielu usług montażu po zmianach należy stosować stawkę podstawową. Wątpliwości pojawiają się także, jeżeli chodzi o powstawanie obowiązku przy świadczeniu usług montażu w budownictwie mieszkaniowym oraz dokumentowanie tych usług. W poniższym artykule wszystkie te zagadnienia zostaną omówione.

Rodzaje usług montażu

Usługi montażu w budownictwie mieszkaniowym można podzielić na dwie grupy. Pierwsza z nich obejmuje usługi montażu materiałów należących do podmiotów nabywających te usługi. Do drugiej zaliczają się usługi montażu z wykorzystaniem materiałów własnych wykonawców.

Jeśli chodzi o drugą grupę usług montażu, wskazać należy istniejące wątpliwości co do możliwości uwzględniania wartości zużytych materiałów w wartości usług montażu. Dominuje stanowisko, że taka możliwość istnieje.

Jak bowiem czytamy w interpretacji indywidualnej Dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi z 20 września 2011 r. (sygn. IPTPP3/ /443-60/11-2/IB): (...) strony w umowach cywilnoprawnych określają co jest przedmiotem sprzedaży. Wobec powyższego jeżeli przedmiotem sprzedaży ma być konkretna usługa nie powinno się wyodrębniać poszczególnych elementów, które złożyły się na tę usługę i opodatkować ich osobno ponieważ usługodawca sprzedaje określoną usługę a nie elementy (koszty).

Usługi montażu opodatkowane obniżoną stawką 8%

Zakres stosowania obniżonej stawki 8% w budownictwie określają przede wszystkim przepisy art. 41 ust. 12-12c ustawy o VAT. Wynika z nich, że obniżoną stawkę 8% stosuje się do dostawy, budowy, remontu, modernizacji, termomodernizacji lub przebudowy obiektów budowlanych lub ich części, zaliczonych do budownictwa objętego społecznym programem mieszkaniowym (art. 41 ust. 12 ustawy o VAT), tj. budownictwa zdefiniowanego przepisami art. 41 ust. 12a-12c ustawy o VAT.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00