Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2010-01-25

Korekta podatku odliczonego za 2009 r.

Początek 2010 r. dla niektórych podatników oznacza konieczność przygotowania się do zbliżającej się korekty podatku odliczonego w trakcie 2009 r. W niniejszym artykule zostaną omówione zasady, na jakich korekta ta powinna zostać przeprowadzona. W poprzednim numerze przedstawiliśmy, jak ustalić proporcję.

1. Podatnicy obowiązani do korekty podatku odliczonego za 2009 r.

Obowiązek dokonywania korekty podatku odliczonego w ciągu zakończonego roku jest konsekwencją zasady, że prawo do odliczenia podatku naliczonego przysługuje w zakresie, w jakim towary i usługi nabywane przez podatników są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych (art. 86 ust. 1 ustawy o VAT). Jednak czasami zdarza się, że nabywane przez podatników towary i usługi są wykorzystywane przez nich do wykonywania nie tylko czynności opodatkowanych, ale także czynności zwolnionych od podatku. W takim przypadku podatek jest z reguły odliczany w ciągu roku na podstawie proporcji wstępnej (obliczanej według obrotów roku poprzedniego), a następnie, po zakończeniu roku, korygowany w oparciu o proporcję rzeczywistą dla tego roku (obliczaną na podstawie obrotów zakończonego roku). A zatem do korekty podatku odliczonego za 2009 r. obowiązani są przede wszystkim podatnicy, którzy w 2009 r. odliczali podatek częściowo na podstawie proporcji wstępnej (ewentualnie na podstawie prognozy proporcji - art. 90 ust. 8 i 9 ustawy o VAT).

Ponadto do korekty podatku odliczonego za 2009 r. są obowiązani podatnicy, którzy nabywali w trakcie 2009 r. towary i usługi wykorzystywane do wykonywania czynności zarówno opodatkowanych, jak i zwolnionych, lecz przy ich zakupach odliczali podatek w całości (według proporcji 100%) lub nie odliczali go w ogóle (według proporcji 0%). Przyczyną takiego stanu rzeczy (oprócz pomyłek ze strony podatników) mogło być zaokrąglenie proporcji do 100% lub do 0% na podstawie przepisów art. 90 ust. 10 ustawy o VAT, jak również rozpoczęcie w 2009 r. wykonywania czynności opodatkowanych albo zwolnionych od podatku (w sytuacji gdy w 2008 r. czynności opodatkowane albo zwolnione od podatku nie były wykonywane).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00