Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Łodzi z dnia 7 sierpnia 2018 r., sygn. II SA/Łd 133/18

Pomoc społeczna

 

Dnia 7 sierpnia 2018 roku Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi - Wydział II w składzie następującym: Przewodnicząca Sędzia WSA Barbara Rymaszewska Sędziowie Sędzia WSA Joanna Sekunda -Lenczewska Sędzia WSA Sławomir Wojciechowski (spr.) Protokolant Specjalista Anna Kośka po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 7 sierpnia 2018 roku sprawy ze skargi M. R. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w S. z dnia [...] nr [...] w przedmiocie odmowy umorzenia należności z tytułu wypłaconych świadczeń z funduszu alimentacyjnego 1) oddala skargę; 2) przyznaje i nakazuje wypłacić z funduszu Skarbu Państwa Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Łodzi adwokatowi T. M. prowadzącemu Kancelarię Adwokacką w Ł. przy ulicy A kwotę 240 (dwieście czterdzieści) złotych powiększoną o należny podatek od towarów i usług tytułem kosztów nieopłaconej pomocy prawnej udzielonej skarżącemu z urzędu. a.bł.

Uzasadnienie

Samorządowe Kolegium Odwoławcze w S. decyzją z dnia [...] roku, nr [...], po rozpoznaniu odwołania M. R., utrzymało w mocy decyzję Burmistrza Miasta R. z dnia [...] roku, znak: [...] o odmowie umorzenia należności z tytułu wypłaconych osobie uprawnionej świadczeń z funduszu alimentacyjnego.

Stan faktyczny sprawy przedstawia się w sposób następujący:

Burmistrz Miasta R. decyzją z dnia [...] roku, odmówił M. R. umorzenia należności z tytułu wypłaconych osobie uprawnionej - K. R. świadczeń z funduszu alimentacyjnego w okresie świadczeniowym 2008/2009, tj. od dnia 1 października 2008 roku do dnia 30 września 2009 roku w kwocie 2191,20 zł. Jako podstawę prawną rozstrzygnięcia organ wskazał przepis art. 2 pkt 10, art. 27 ust. 1 - 3 oraz art. 30 ust. 1 i 2 ustawy z dnia 7 września 2007 roku o pomocy osobom uprawnionym do alimentów (tekst jedn. Dz. U. z 2017 roku, poz. 489 ze zm., dalej jako: "ustawa"). W motywach rozstrzygnięcia organ wyjaśnił, iż decyzją z dnia [...] roku przyznano K. R. prawo do świadczeń z funduszu alimentacyjnego na ww. okres w kwocie 200 zł miesięcznie. Decyzją z dnia [...] roku M. R. został poinformowany o obowiązku zwrotu ww. należności wraz z odsetkami. W dniu 13 września 2017 roku zobowiązany wystąpił o umorzenie tych należności. W dniu 21 września 2017 roku organ wszczął postępowanie oraz wystąpił do Dyrektora Aresztu Śledczego w P. z wnioskiem o ustalenie sytuacji dochodowej, rodzinnej i zdrowotnej dłużnika alimentacyjnego. W ocenie organu, nie zachodzą podstawy do umorzenia wypłaconych świadczeń, bowiem dłużnik do chwili obecnej nie wykazywał dostatecznego zainteresowania oraz zaangażowania i starań w kierunku spłaty zaległości, nie podejmował inicjatywy w podjęciu pracy w czasie odbywania kary pozbawienia wolności. Umorzenie należności byłoby nieuzasadnionym przerzucaniem na wszystkich podatników obowiązku utrzymania dziecka dłużnika. Dłużnik jest osobą zdolną do pracy.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00