Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 5 czerwca 2019 r., sygn. I FSK 715/17

W razie gdy dowody przedstawione przez dostawcę, a mające potwierdzać dostawę wewnątrzwspólnotową okazały się fałszywe, nie można pozbawiać dostawcy zwolnienia od podatku, jeżeli dostawca ten przedsięwziął wszelkie racjonalne środki, jakie pozostawały w jego mocy, w celu zagwarantowania, by dokonywana przez niego czynność nie prowadziła do udziału w tego rodzaju oszustwie.

Teza od Redakcji

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Bartosz Wojciechowski, Sędzia NSA Maria Dożynkiewicz (sprawozdawca), Sędzia WSA del. Maja Chodacka, Protokolant Katarzyna Nowik, po rozpoznaniu w dniu 5 czerwca 2019 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej "R." Spółka Akcyjna z/s w W. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 28 grudnia 2016 r. sygn. akt III SA/Wa 3097/15 w sprawie ze skargi "R." Spółka Akcyjna z/s w W. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z dnia 25 września 2015 r. nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług za miesiące od sierpnia do grudnia 2011 r. 1) oddala skargę kasacyjną, 2) zasądza od "R." Spółka Akcyjna z/s w W. na rzecz Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Warszawie kwotę 5400 (pięć tysięcy czterysta) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

1. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie, wyrokiem z 28 grudnia 2016 r., o sygn. akt III SA/Wa 3097/15, oddalił skargę R. S.A. z siedzibą w W. (dalej: "spółka" lub "skarżąca") na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z 25 września 2015 r. w przedmiocie podatku od towarów i usług za miesiące od sierpnia do grudnia 2011 r. Sąd pierwszej instancji podzielił stanowisko i argumentację organu podatkowego, że skarżąca nie była uprawniona do opodatkowania według stawki VAT 0% dostawy wewnątrzwspólnotowej do firmy L. s.r.l. z siedzibą w M., ( dalej " L.) z tytułu sprzedaży produktów spożywczych. Nie został bowiem spełniony warunek określony w art. 42 ust. 1 pkt 1 i 2 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm., dalej: u.p.t.u.), towary mające być przedmiotem wewnątrzwspólnotowej dostawy towaru (WDT) nie zostały bowiem wywiezione z terytorium kraju i dostarczone do wskazanego na fakturze nabywcy na terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium kraju.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00