Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

TEMATY:
TEMATY:
Data publikacji: 2021-11-16

Czasami sąd decyduje o wyborze szkoły dla dziecka

Julia Malinowska-Kurpios: Rolą placówki oświatowej jest dbanie o dobro dziecka. Dlatego ciąży na niej obowiązek monitorowania sytuacji rodzinno-opiekuńczej uczniów i podjęcia odpowiednich kroków w razie dostrzeżenia niepokojących sygnałów mogących świadczyć o nieprawidłowej sytuacji rodzinnej

Julia Malinowska-Kurpios, adwokat

Julia Malinowska-Kurpios, adwokat

Co powinna zrobić szkoła, jeśli pod pewnymi oświadczeniami i zgodami podpisał się tylko jeden z opiekunów, a drugi wyraża sprzeciw?

Jeśli władza rodzicielska przysługuje obojgu rodzicom, każdy z nich jest uprawniony do jej wykonywania, więc o istotnych sprawach dziecka powinni rozstrzygać wspólnie. Jeśli jednak nie mogą porozumieć się w sprawie zapisu syna lub córki do przedszkola lub szkoły (gdy na przykład jeden opiekun chce zapisać dziecko do prywatnej szkoły, a drugi do samorządowej), decyduje sąd opiekuńczy. Po wysłuchaniu twierdzeń rodziców oraz przeanalizowaniu ich sytuacji materialnej podejmuje on decyzję, do jakiej szkoły uczeń będzie uczęszczać. Prawomocne postanowienie sądu zastępuje zgodę drugiego rodzica. Opiekun, który dysponuje takim postanowieniem, powinien okazać oryginał orzeczenia przy zapisie dziecka.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00