Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Porada

Data publikacji: 2019-11-04

Kto powinien zastosować split payment, gdy fakturę za klienta opłaca faktor

PROBLEM

Nasza spółka jest stroną umowy faktoringu odwróconego (odwrotnego/dłużnego) polegającej na tym, że instytucja finansowa (tu: bank zagraniczny niebędący podatnikiem VAT w Polsce) uiszcza płatności za towary lub usługi dostawcom naszej spółki. Następnie nasza spółka w ustalonym terminie spłaca bankowi zaciągnięte zobowiązanie powiększone o odsetki. Spółka zleca bankowi świadczenie obsługi płatności w zakresie zgłoszonych przez nas faktur. Bank z kolei przyjmuje zlecenie i zgadza się świadczyć usługę obsługi płatności na rzecz naszej spółki, z zastrzeżeniem, że łączna wartość wszystkich zgłoszonych niezapłaconych faktur w danym czasie nie może przekroczyć dopuszczonego limitu określonego w umowie.

  1. Czy możliwe jest w opisanym stanie faktycznym od 1 listopada 2019 r. opłacanie przez bank faktur wystawianych na rzecz naszej spółki na rachunek VAT naszych kontrahentów w mechanizmie podzielonej płatności? Chodzi o faktury powyżej 15 tys. zł. za towary i usługi z nowego załącznika nr 15 do ustawy o VAT? Jak ewentualnie powinna przebiegać taka płatność?
  2. Nasza spółka nie będzie płacić bankowi w mechanizmie podzielonej płatności, w związku z tym czy można uznać, że dokonaliśmy zapłaty kontrahentom w podzielonej płatności, jeśli zrobiło to za nas bank? Jakich ewentualnych formalności powinna dopełnić nasza spółka, by udowodnić spełnienie wymogów zapłaty za takie faktury w mechanizmie podzielonej płatności i uchronić się przed sankcjami?
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00