Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2015-08-26

Zmiana wykorzystania budynku

Na podstawie art. 91 ust. 7 ustawy podatnik jest zobowiązany lub uprawniony do korekty VAT naliczonego, gdy miał prawo do obniżenia kwot podatku należnego o całą kwotę podatku naliczonego od wykorzystywanego przez siebie towaru lub usługi i dokonał takiego obniżenia albo nie miał takiego prawa, a następnie zmieniło się prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od tego towaru lub usługi. Prawo to przysługuje w okresie korekty, która dla nieruchomości i praw wieczystego użytkowania o wartości początkowej przekraczającej 15 000 zł wynosi 10 lat.

Obecnie często jest kwestionowane przez organy podatkowe prawo podatników do odzyskania VAT od nabycia czy wybudowania nieruchomości, która była wykorzystywana do czynności niepodlegających VAT, a następnie zmieniono jej przeznaczenie do czynności opodatkowanych VAT. Sądy nie popierają tego stanowiska.

Problem 1. Czy można odzyskać część VAT, gdy zmieniono przeznaczenie budynku, który był wykorzystany do czynności niepodlegających VAT

Zmiana wykorzystania nieruchomości, która była wykorzystana do czynności niepodlegających VAT, a obecnie jest wykorzystywana do czynności opodatkowanych VAT, uprawnia do odzyskania części VAT, gdy nie minął jeszcze okres korekty.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00