Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Porada

Data publikacji: 2010-06-29

Opodatkowanie czynności związanych z organizacją letniego wypoczynku, sfinansowanych z ZFŚS

Zakłady pracy, które z mocy ustawy są zobowiązane do tworzenia zakładowego funduszu świadczeń socjalnych, mogą przeznaczać środki pochodzące z tego funduszu m.in. na organizację dla pracowników i ich rodzin w okresie wakacyjnym wczasów, kolonii i wycieczek. W związku z tą działalnością pojawiają się liczne wątpliwości dotyczące konieczności i ewentualnego sposobu rozliczenia z tego tytułu VAT. Poniżej prezentujemy ich wyjaśnienia, wzbogacone stanowiskami organów podatkowych oraz sądów administracyjnych.

Jak rozliczyć całkowite i częściowe dofinansowanie ze środków ZFŚS organizacji letniego wypoczynku pracowników?

PROBLEM

W okresie letnim zamierzamy zorganizować wycieczkę krajową dla pracowników naszej firmy. Zakup wycieczki będzie sfinansowany ze środków ZFŚS. Pracownicy, którzy wezmą udział w tej wycieczce, otrzymają z tego tytułu częściowe lub całkowite dofinansowanie, którego wysokość będzie uzależniona od dochodów pracownika. W przypadku częściowego dofinansowania kosztów wyjazdu pozostała część - sfinansowana przez pracownika - zasili środki tego funduszu. W jaki sposób rozliczyć VAT naliczony od zakupu wycieczki oraz VAT należny od świadczeń na rzecz pracowników, którzy wezmą udział w tej wycieczce? Jak udokumentować te czynności?

RADA

Państwa firma nie powinna naliczać VAT z tytułu organizacji dla pracowników wycieczek finansowanych w całości z ZFŚS. Nie może również odliczać podatku naliczonego związanego z zakupami dotyczącymi tych wycieczek. Jeżeli wycieczka jest częściowo odpłatna, zdaniem organów podatkowych Państwa firma powinna to świadczenie opodatkować VAT do wysokość zapłaty wnoszonej przez pracownika. Państwa firmie przysługuje również prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony w części, w jakiej związany jest on z czynnością opodatkowaną. Zdaniem sądów administracyjnych oraz redakcji w takim przypadku czynność ta nie podlega opodatkowaniu VAT, ponieważ administrowanie przez pracodawcę środkami funduszu socjalnego nie jest wykonywaniem samodzielnej działalności gospodarczej. Szczegóły w uzasadnieniu.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00