history Historia zmian
zamknij

Wersja obowiązująca od 2016-12-17 do 2018-06-23

§ 10.

1. Do ewidencji księgowej operacji gospodarczych oraz ustalenia wyniku finansowego stosuje się przepisy rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 5 lipca 2010 r. w sprawie szczególnych zasad rachunkowości oraz planów kont dla budżetu państwa, budżetów jednostek samorządu terytorialnego, jednostek budżetowych, samorządowych zakładów budżetowych, państwowych funduszy celowych oraz państwowych jednostek budżetowych mających siedzibę poza granicami Rzeczypospolitej Polskiej, z uwzględnieniem postanowień zawartych w ust. 2–21 oraz § 8 ust. 3 i 5.

2. [6] Wydatki związane z funkcjonowaniem Jednostki, mające charakter wspólny (ogólny) dla zadań realizowanych w ramach całej części budżetowej lub całej Jednostki, które nie dają się wprost oszacować lub przypisać do poszczególnych funkcji, zadań, podzadań i działań układu zadaniowego, albo niebędące na tyle istotne, aby było ekonomicznie uzasadnione ich wyodrębnianie, ewidencjonuje się w ramach funkcji państwa obejmującej koordynację działalności oraz obsługę administracyjną i techniczną. Powyższą zasadę stosuje się również do ewidencjonowania wypłaconych świadczeń z tytułu choroby i macierzyństwa.

3. [7] Wpłaty i wypłaty gotówkowe krajowych środków pieniężnych ewidencjonuje się na koncie 130 – „Rachunek bieżący jednostki”. Obroty z tego tytułu wykonane na koncie 130 ujmuje się na koncie 101 – „Kasa złotówkowa”. Saldo kasy złotówkowej ewidencjonuje się w ramach paragrafu klasyfikacji wydatków 441 – „Podróże służbowe krajowe”, o którym mowa w rozporządzeniu Ministra Finansów z dnia 2 marca 2010 r. w sprawie szczegółowej klasyfikacji dochodów, wydatków, przychodów i rozchodów oraz środków pochodzących ze źródeł zagranicznych (Dz.U. z 2014 r. poz. 1053, z późn. zm.).

4. Wpłaty i wypłaty gotówkowe zagranicznych środków pieniężnych ewidencjonuje się na koncie 102 – „Kasa walutowa”, według zasad określonych jak dla konta 101 w rozporządzeniu, o którym mowa w ust. 1.

5. Konto 142 – „Środki pieniężne przekazywane w zarządzanie Ministrowi Finansów” służy do ewidencji środków pieniężnych przekazywanych przez dysponenta FP, dysponenta FGŚP i dysponenta FWOPP w zarządzanie Ministrowi Finansów, zgodnie z rozporządzeniem Ministra Finansów z dnia 15 kwietnia 2011 r. w sprawie wolnych środków niektórych jednostek sektora finansów publicznych przyjmowanych przez Ministra Finansów w depozyt lub zarządzanie (Dz.U. z 2014 r. poz. 1864). Na stronie Wn konta 142 ujmuje się przekazanie środków Ministrowi Finansów, w korespondencji z kontem 136 – „Rachunek państwowych funduszy celowych”. Na stronie Ma konta 142 ujmuje się zwrot środków przez Ministra Finansów na rachunek FP, FGŚP i FWOPP, w korespondencji z kontem 136 – „Rachunek państwowych funduszy celowych”.

6. Konta 202 – „Rozrachunki z odbiorcami i dostawcami wyrażone w walutach obcych”, 235 – „Pozostałe rozrachunki z pracownikami wyrażone w walutach obcych”, 241 – „Pozostałe rozrachunki wyrażone w walutach obcych”, służą do ewidencji rozrachunków wyrażonych w walutach obcych, według zasad określonych odpowiednio jak dla kont 201, 234, 240 w rozporządzeniu, o którym mowa w ust. 1.

6a. Należności ujęte na koncie 226 – „Długoterminowe należności budżetowe”, których spłata nie spowoduje zwiększenia aktywów trwałych jednostki, ujmowane są w sprawozdaniu finansowym w aktywach obrotowych.

6b. Ewidencja na koncie 227 – „Rozliczenie wydatków z budżetu środków europejskich” odbywa się według zasad określonych dla konta 227 w rozporządzeniu, o którym mowa w ust. 1. Na koncie 227 ewidencjonuje się również zwrot środków dotyczących płatności z budżetu środków europejskich, dokonywanych w latach uprzednich, w stosunku do roku, w którym nastąpił zwrot. Ewidencja służy do sporządzenia na potrzeby Ministra Finansów informacji uzupełniającej o zwrotach środków dokonanych w latach ubiegłych do sprawozdania budżetowego Rb-28 UE. Na stronie Wn konta ujmuje się kwotę dokonanego zwrotu. Ewidencja prowadzona jest według podziałek klasyfikacji budżetowej, z uwzględnieniem lat, których dotyczy zwrot.

6c. Ewidencja na koncie 231 – „Rozrachunki z tytułu wynagrodzeń” odbywa się według zasad określonych dla konta 231 w rozporządzeniu, o którym mowa w ust. 1. Na koncie 231 ewidencjonuje się również świadczenia niezaliczane do wynagrodzeń, jeżeli są ujmowane na listach płac.

6d. Konto 232 – „Rozliczenia z tytułu środków europejskich” służy do ewidencji operacji związanych z decyzjami instytucji pośredniczącej, zobowiązującymi beneficjentów realizujących projekty z udziałem środków z budżetu Unii Europejskiej do zwrotu środków, otrzymanych w latach poprzednich, niebędących dochodami budżetowymi, podlegających zwrotowi na rachunek Ministerstwa Finansów do obsługi płatności, prowadzony przez BGK. Na stronie Wn konta 232 ujmuje się wartość płatności z budżetu środków europejskich przypisanych do zwrotu, w korespondencji z kontem 224, na podstawie zatwierdzonego wniosku o płatność lub decyzji. Na stronie Ma konta 232 ujmuje się wpłaty środków europejskich dokonane przez beneficjentów, w korespondencji z kontem 227, na podstawie informacji otrzymanych z BGK.

6e. Ewidencja na koncie 240 – „Pozostałe rozrachunki” odbywa się według zasad określonych dla konta 240 w rozporządzeniu, o którym mowa w ust. 1. Konto 240 służy również do ewidencji należności i roszczeń oraz zobowiązań i sum do wyjaśnienia nieobjętych ewidencją na kontach 221 i 227. Na koncie 240 ewidencjonuje się także należności wynikające z rozliczenia z Komisją Europejską z tytułu realizacji Sektorowego Programu Operacyjnego Rozwoju Zasobów Ludzkich.

Na stronie Wn konta 240 ujmuje się w szczególności:

1) środki przekazane na podstawie decyzji Ministra na rachunek dysponenta FP;

2) środki przekazane do BGK na realizację umów;

3) przypis należności wynikających z rozliczenia z Komisją Europejską z tytułu realizacji Sektorowego Programu Operacyjnego Rozwoju Zasobów Ludzkich, na podstawie wyroku sądowego, nakazu zapłaty lub wezwania do zwrotu;

4) środki przekazane do BGK z przeznaczeniem na udzielanie pożyczek w ramach programów: „Praca dla młodych” i „Program Aktywizacji Obszarów Wiejskich – Komponent A”.

Na stronie Ma konta 240 ujmuje się w szczególności:

1) wpłaty środków z prywatyzacji przekazane przez Ministra Skarbu Państwa na rachunek pomocniczy ministra właściwego do spraw pracy oraz zwroty dokonane przez BGK z tytułu realizacji umów w zakresie aktywizacji zawodowej bezrobotnych;

2) zmniejszenie należności dotyczących rozliczenia z Komisją Europejską z tytułu realizacji Sektorowego Programu Operacyjnego Rozwoju Zasobów Ludzkich:

a) wynikające z wpłaty środków na rachunek Instytucji Zarządzającej (IZ), na podstawie informacji z IZ o zaewidencjonowaniu wpłaty na koncie,

b) z tytułu zmniejszenia uprzednio przypisanych należności na skutek umorzenia, przedawnienia lub zmiany decyzji;

3) spłaty kapitału pożyczek i inne zmniejszenia kapitału pożyczek w ramach programów: „Praca dla młodych” i „Program Aktywizacji Obszarów Wiejskich – Komponent A”.

6f. Konto 244 – „Rozliczenie dotacji budżetowych oraz płatności z budżetu środków europejskich wyrażone w walutach obcych” służy do ewidencji rozliczenia przez organ dotujący udzielonych dotacji budżetowych, a także do ewidencji rozliczenia przez instytucje zarządzające i pośredniczące płatności z budżetu środków europejskich, wyrażonych w walutach obcych. Ewidencja na koncie 244 odbywa się według zasad określonych jak dla konta 224 w rozporządzeniu, o którym mowa w ust. 1.

6g. Ewidencja na koncie 224 – „Rozliczenie dotacji budżetowych oraz płatności z budżetu środków europejskich” odbywa się według zasad określonych dla konta 224 w rozporządzeniu, o którym mowa w ust. 1. Na koncie 224 ewidencjonuje się również rozliczenie dotacji udzielonych z FWOPP. Na stronie Wn konta ujmuje się wartość dotacji przekazanych z FWOPP, w korespondencji z kontem 136. Na stronie Wn konta 224 ujmuje się również, w odrębnej analityce, rozliczone i przypisane do zwrotu dotacje. Na stronie Ma konta ujmuje się wartość dotacji uznanych za wykorzystane i rozliczone, w korespondencji z kontem 853. Na stronie Ma konta ujmuje się również zmniejszenie (odpis) przypisanych do zwrotu dotacji w korespondencji z kontem 853. Ewidencja prowadzona jest według podziałek klasyfikacji budżetowej.

7. Konto 291 – „Rozliczenie sprzedaży” służy do dokonywania rozliczenia sprzedaży w zakresie świadczonych usług, opodatkowanych podatkiem od towarów i usług.

8. Ewidencja należności i zobowiązań FP i FGŚP rejestrowana jest na kontach Zespołu 2 – „Rozrachunki i rozliczenia” jedynie w odniesieniu do wydatków realizowanych przez dysponenta FP i FGŚP na podstawie umów, porozumień lub ustaw innych niż ustawy, o których mowa w § 2 pkt 3 i 4, rozliczeń z Ministerstwem oraz w zakresie poboru i przekazywania przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych obowiązkowej składki od pracodawców na FP i FGŚP. W przypadku FGŚP na kontach Zespołu 2 – „Rozrachunki i rozliczenia” ewidencjonuje się również rozliczenia z Urzędem Skarbowym.

8a. Ewidencja na koncie 720 – „Przychody z tytułu dochodów budżetowych” odbywa się według zasad określonych dla konta 720 w rozporządzeniu, o którym mowa w ust. 1. Na koncie 720 ewidencjonuje się w szczególności przychody z tytułu następujących dochodów budżetowych:

1) opłaty egzaminacyjne;

2) wpłaty funduszy celowych do budżetu państwa;

3) zwroty wydatków z lat ubiegłych;

4) zwroty dotacji oraz płatności, w tym wykorzystanych niezgodnie z przeznaczeniem lub wykorzystanych z naruszeniem procedur, o których mowa w art. 184 ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych, pobranych nienależnie lub w nadmiernej wysokości;

5) spłaty kapitału pożyczek.

8b. Ewidencja na koncie 750 – „Przychody finansowe” odbywa się według zasad określonych dla konta 750 w rozporządzeniu, o którym mowa w ust. 1. Na koncie 750 ewidencjonuje się również przychody z tytułu dochodów budżetowych, w szczególności:

1) odsetki od dotacji oraz płatności;

2) pozostałe odsetki;

3) różnice kursowe.

8c. Ewidencja na koncie 760 – „Pozostałe przychody operacyjne” odbywa się według zasad określonych dla konta 760 w rozporządzeniu, o którym mowa w ust. 1. Na koncie 760 ewidencjonuje się również przychody z tytułu dochodów budżetowych, w szczególności:

1) grzywny, mandaty i inne kary pieniężne od osób fizycznych;

2) grzywny i inne kary pieniężne od osób prawnych i innych jednostek organizacyjnych;

3) dochody wynikające z wyroków sądowych;

4) dochody z najmu i dzierżawy składników majątku;

5) wynagrodzenia płatnika składek;

6) koszty upomnienia;

7) koszty postępowania egzekucyjnego;

8) dochody z tytułu sprzedaży składników majątku;

9) dochody z tytułu obciążeń za utracone lub zniszczone składniki majątku.

8d. Ewidencja na koncie 840 – „Rezerwy i rozliczenia międzyokresowe przychodów” odbywa się według zasad określonych dla konta 840 w rozporządzeniu, o którym mowa w ust. 1. Konto 840 służy do ewidencji przychodów zaliczanych do przyszłych okresów oraz innych rozliczeń międzyokresowych i rezerw. Na koncie 840 ewidencjonuje się w szczególności rezerwy na przyszłe zobowiązania wynikające ze skutków toczących się postępowań sądowych. Utworzenie i zwiększenie rezerwy na przyszłe zobowiązania wynikające ze skutków toczących się postępowań sądowych ewidencjonuje się w korespondencji z kontami: odpowiednio 761 lub 751. Zmniejszenie lub rozwiązanie rezerwy na przyszłe zobowiązania wynikające ze skutków toczących się postępowań sądowych ewidencjonuje się w korespondencji z kontami: odpowiednio 760 lub 750.

9. Konto 091 – „Obce środki trwałe” służy do ewidencji obcych środków trwałych. Na stronie Wn konta 091 ujmuje się wartość otrzymanych w użytkowanie środków trwałych, na podstawie zawartych przez Jednostkę umów użyczenia, najmu, dzierżawy. Na stronie Ma konta 091 ujmuje się zwrot właścicielowi środków trwałych. Na koniec roku konto 091 może wykazywać saldo Wn oznaczające wartość obcych środków trwałych użytkowanych w Jednostce. Saldo konta 091 jest przenoszone na kolejny rok obrotowy.

10. Konto 092 – „Środki trwałe w likwidacji” służy do ewidencji środków trwałych w likwidacji. Na stronie Wn konta 092 ujmuje się wartość początkową środków trwałych postawionych w stan likwidacji z powodu ich zużycia, zniszczenia, przeznaczenia do sprzedaży, przekazania. Na stronie Ma konta 092 ujmuje się wartość początkową środków trwałych faktycznie zlikwidowanych, sprzedanych lub przekazanych. Na koniec roku konto 092 może wykazywać saldo Wn oznaczające wartość początkową środków trwałych postawionych w stan likwidacji, które nie zostały jeszcze fizycznie zlikwidowane, sprzedane lub przekazane. Saldo konta 092 jest przenoszone na kolejny rok obrotowy.

11. Konto 093 – „Środki trwałe oraz wartości niematerialne i prawne otrzymane nieodpłatnie” służy do ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych otrzymanych nieodpłatnie. Na stronie Wn konta 093 ujmuje się wartość początkową środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych otrzymanych nieodpłatnie. Na stronie Ma ujmuje się wartość dotychczasowego umorzenia środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych otrzymanych nieodpłatnie. Konto 093 może wykazywać saldo Wn oznaczające nieumorzoną na dzień otrzymania wartość środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych. Saldo konta 093 nie jest przenoszone na kolejny rok obrotowy.

12. Konto 094 – „Środki trwałe oraz wartości niematerialne i prawne przekazane nieodpłatnie” służy do ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych przekazanych nieodpłatnie. Na stronie Ma konta 094 ujmuje się wartość początkową środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych przekazanych nieodpłatnie. Na stronie Wn ujmuje się wartość dotychczasowego umorzenia środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych przekazanych nieodpłatnie. Konto 094 może wykazywać saldo Ma oznaczające nieumorzoną na dzień przekazania wartość środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych. Saldo konta 094 nie jest przenoszone na kolejny rok obrotowy.

13. Konto 910 – „Zajęcia wierzytelności” służy do ewidencji zajęć wierzytelności. Na stronie Wn konta 910 ujmuje się zajęcia wierzytelności, na stronie Ma konta 910 ujmuje się zapłaty dokonane na rzecz komornika, odwołania zajęć wierzytelności, umorzenia egzekucji z wierzytelności. Na koniec roku konto 910 może wykazywać saldo Wn oznaczające stan zajęć wierzytelności. Saldo konta 910 jest przenoszone na kolejny rok obrotowy.

14. Konto 920 – „Należności nieściągalne” służy do ewidencji należności, o których mowa w § 9 ust. 7 pkt 3. Na stronie Wn konta 920 ujmuje się należności nieściągalne, na stronie Ma konta 920 ujmuje się odpisy należności nieściągalnych. Na koniec roku konto 920 może wykazywać saldo Wn oznaczające stan należności nieściągalnych. Saldo konta 920 jest przenoszone na kolejny rok obrotowy.

14a. Konto 921 – „Rozliczenia z tytułu realizacji umów zawartych z BGK” służy do ewidencji u dysponenta części budżetowej i dysponenta FP stanu rozliczenia z tytułu realizacji umów zawartych pomiędzy Ministrem a BGK, dotyczących wspierania programu rozwoju przedsiębiorczości poprzez udzielanie pożyczek na rozpoczęcie działalności gospodarczej oraz na utworzenie miejsc pracy dla bezrobotnych. Zgodnie z umowami, Minister przekazuje do BGK środki finansowe pochodzące z prywatyzacji, na podstawie art. 56 ust. 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 1996 r. o komercjalizacji i prywatyzacji (Dz.U. z 2015 r. poz. 747 i 978), przekazywane przez Ministra Skarbu Państwa, i środki zwrócone przez BGK w ramach realizacji wcześniej zawartych umów, a także środki FP na wykonanie działań związanych z aktywizacją zawodową bezrobotnych.

Na stronie Wn konta 921 ujmuje się, w szczególności:

1) wysokość środków przekazanych do BGK na podstawie zawartej umowy;

2) wysokość przychodów uzyskanych przez BGK z tytułu:

a) zarządzania wolnymi środkami zgromadzonymi na rachunku bankowym,

b) odsetek od zgromadzonych na rachunku bankowym środków,

c) zarządzania wolnymi środkami funduszu pożyczkowego przez pośredników finansowym,

d) odsetek od pożyczek.

Na stronie Ma konta 921 ujmuje się, w szczególności:

1) wysokość kosztów BGK z tytułu zarządzania programem, w tym kosztów działań promocyjno-informacyjnych;

2) wysokość prowizji wypłaconej przez BGK dla pośredników finansowych, w tym na pokrycie kosztów windykacji;

3) dokonane przez BGK wpłaty z tytułu rozliczenia umowy;

4) odpisy należności na podstawie otrzymanych decyzji BGK o umorzeniu należności.

Podstawą ewidencji księgowej przychodów i kosztów na koncie 921 są kwartalne sprawozdania przekazywane przez BGK, zgodnie z postanowieniami umów zawartych pomiędzy Ministrem a BGK.

Na koniec roku obrotowego konto 921 może wykazywać saldo Wn oznaczające stan nierozliczonych środków w ramach umów z BGK. Saldo konta 921 jest przenoszone na kolejny rok obrotowy.

15. Konto 930 – „Cesje wierzytelności” służy do ewidencji cesji wierzytelności dokonanych przez kontrahentów Jednostki. Na stronie Wn konta 930 ujmuje się całkowitą wartość cesji wierzytelności, na stronie Ma konta 930 ujmuje się poszczególne kwoty przekazywane na podstawie cesji wierzytelności. Na koniec roku konto 930 może wykazywać saldo Wn oznaczające stan cesji wierzytelności. Saldo konta 930 jest przenoszone na kolejny rok obrotowy.

15a. Konto 940 – „Zobowiązania warunkowe” służy do ewidencji wartości zobowiązań warunkowych w kolejnych latach budżetowych, z tytułu umów, których obowiązek realizacji w kolejnym roku jest uzależniony od zaistnienia określonych zdarzeń. Na stronie Wn konta 940 ujmuje się zobowiązania warunkowe, na stronie Ma konta 940 ujmuje się zmniejszenie wartości zobowiązań warunkowych, z tytułu wygaśnięcia zobowiązania lub uznania warunków zobowiązania. Na koniec roku konto 940 może wykazywać saldo Wn oznaczające stan zobowiązań warunkowych. Saldo konta 940 jest przenoszone na kolejny rok obrotowy. Ewidencja szczegółowa do konta 940 prowadzona jest według podziałek klasyfikacji budżetowej.

16. [8] Nieprawidłowości dotyczące kwalifikowalności wydatków ponoszonych w ramach projektów, ujawnione po zakończeniu roku budżetowego, ewidencjonuje się na koncie 950 – „Wydatki kwalifikowalne i niekwalifikowalne z lat ubiegłych dotyczące projektów, ujawnione po zakończeniu roku budżetowego”. Na stronie Wn konta 950 ujmuje się zwiększenia wartości wydatków kwalifikowalnych dotyczących projektów, ujawnione po zakończeniu roku budżetowego. Na stronie Ma konta 950 ujmuje się zmniejszenia wartości wydatków kwalifikowalnych dotyczących projektów, ujawnione po zakończeniu roku budżetowego (zwiększenia wartości wydatków niekwalifikowalnych rozliczanych w ramach projektów). Salda konta nie są przenoszone na kolejny rok obrotowy.

16a. Konto 951 – „Kary umowne” służy do ewidencji kar umownych, w szczególności z tytułu nienależytego wykonania lub niewykonania umowy oraz zwłoki w jej wykonaniu, naliczanych w związku z realizacją projektów: Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki 2007–2013 oraz Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój 2014–2020. Ewidencja pozabilansowa naliczonych kar umownych jest prowadzona w przypadku ewidencjonowania kar umownych na kontach bilansowych w paragrafach wydatków z czwartą cyfrą 8 lub 9. Na stronie Wn konta 951 ujmuje się naliczone kary umowne, na podstawie protokołu odbioru, opisu merytorycznego dokumentu finansowego potwierdzającego naliczenie kary umownej lub innego dokumentu informującego o naliczeniu kary umownej. Na stronie Ma konta 951 ujmuje się kary umowne przekazane na rachunek dochodów Ministerstwa. Konto 951 może wykazywać saldo Wn, które oznacza stan kar umownych nieprzekazanych na rachunek dochodów Ministerstwa. Ewidencję szczegółową do konta 951 prowadzi się z uwzględnieniem klasyfikacji budżetowej oraz w podziale na poszczególne projekty. Saldo konta 951 jest przenoszone na kolejny rok obrotowy.

16b. Konto 976 – „Wzajemne rozliczenie między jednostkami” służy do ewidencji kwot wynikających ze wzajemnych rozliczeń między jednostkami w celu sporządzenia łącznego sprawozdania finansowego. Prowadzi się odrębną ewidencję dla każdego przedmiotu wyłączeń, tj. dla:

1) przychodów i kosztów – ewidencja obejmuje księgowane oddzielnie narastająco przychody i koszty, będące następstwem wzajemnych świadczeń pomiędzy jednostkami;

2) należności i zobowiązań – należności są ewidencjonowane na stronie Wn konta 976, natomiast na stronie Ma ich zapłata. Zobowiązania są ewidencjonowane na stronie Ma konta 976, natomiast na stronie Wn ich zapłata. Saldo Wn konta 976 oznacza stan należności do wyłączenia w łącznym sprawozdaniu finansowym. Saldo Ma konta 976 oznacza stan zobowiązań do wyłączenia w łącznym sprawozdaniu finansowym.

Na stronie Wn konta 976 ujmuje się również zmniejszenie funduszu, spowodowane nieodpłatnym przekazaniem środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych do innych jednostek organizacyjnych objętych łącznym zestawieniem zmian w funduszu, a na stronie Ma ujmuje się zwiększenia funduszu wynikające ze zwiększenia funduszu z tytułu otrzymania środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych od innych jednostek objętych łącznym zestawieniem zmian w funduszu.

Zapisy na koncie 976 w zakresie podlegającym wyłączeniu w łącznym bilansie należności i zobowiązań powinny być zgodne z saldami na koniec roku wynikającymi z ewidencji analitycznej prowadzonej do kont zespołu 2, a w zakresie zmian w funduszu spowodowanym nieodpłatnym przekazaniem środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych do innych jednostek organizacyjnych objętych łącznym zestawieniem zmian w funduszu lub nieodpłatnym otrzymaniem wymienionych składników majątkowych od tych jednostek, powinny być zgodne z saldami kont analitycznych do konta 800.

16c. [9] Konto 979 – „Plan finansowy dochodów budżetowych” służy do ewidencji planu finansowego dochodów budżetowych dysponenta środków budżetowych. Na stronie Wn konta 979 księguje się:

1) kwoty zatwierdzonego planu finansowego dochodów budżetowych;

2) równowartość zrealizowanych, a nieplanowanych dochodów budżetowych.

Na stronie Ma konta księguje się:

1) równowartość zrealizowanych dochodów budżetowych;

2) wartość planowanych, a niezrealizowanych dochodów budżetowych.

Ewidencja szczegółowa do konta 979 jest prowadzona w szczegółowości planu finansowego dochodów budżetowych. Konto 979 nie wykazuje na koniec roku salda.

17. Konto 994 – „Plan finansowy wydatków dysponenta Funduszu Pracy, Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych i Funduszu Wsparcia Organizacji Pożytku Publicznego w układzie zadaniowym” służy do ewidencji planu finansowego wydatków dysponenta FP, FGŚP i FWOPP w układzie zadaniowym, według zasad określonych dla konta 990 w rozporządzeniu, o którym mowa w ust. 1.

18. Konto 995 – „Plan wydatków dysponenta Funduszu Pracy, Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych i Funduszu Wsparcia Organizacji Pożytku Publicznego” służy do ewidencji planu dysponenta FP, FGŚP i FWOPP. Na stronie Wn konta 995 ujmuje się plan dysponenta FP, FGŚP i FWOPP oraz jego zmiany. Na stronie Ma konta 995 ujmuje się równowartość planu zrealizowanego i planu niezrealizowanego. Na koniec roku konto 995 nie wykazuje salda.

19. Konto 996 – „Zaangażowanie wydatków dysponenta Funduszu Pracy, Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych i Funduszu Wsparcia Organizacji Pożytku Publicznego roku bieżącego” służy do ewidencji prawnego zaangażowania wydatków ujętych w planie FP, FGŚP i FWOPP w roku bieżącym, realizowanych na podstawie umów, porozumień lub ustaw innych niż ustawy, o których mowa w § 2 pkt 3, 4 i 4a. Na stronie Wn konta 996 ujmuje się równowartość sfinansowanych wydatków w danym roku budżetowym. Na stronie Ma konta 996 ujmuje się zaangażowanie wydatków, czyli wartość umów, porozumień, których wykonanie spowoduje konieczność dokonania wydatków w roku bieżącym. Na koniec roku konto 996 nie wykazuje salda.

20. Konto 997 – „Zaangażowanie wydatków dysponenta Funduszu Pracy, Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych i Funduszu Wsparcia Organizacji Pożytku Publicznego przyszłych lat” służy do ewidencji prawnego zaangażowania wydatków w latach przyszłych, realizowanych na podstawie umów, porozumień lub ustaw innych niż ustawy, o których mowa w § 2 pkt 3, 4 i 4a. Na stronie Wn konta 997 ujmuje się równowartość zaangażowanych wydatków w latach poprzednich, a obciążających plan FP, FGŚP i FWOPP roku bieżącego. Na stronie Ma konta 997 ujmuje się wysokość zaangażowanych wydatków lat przyszłych. Na koniec roku konto 997 może wykazywać saldo Ma oznaczające zaangażowanie wydatków lat przyszłych.

21. Ewidencja na koncie 998 – „Zaangażowanie wydatków budżetowych roku bieżącego” odbywa się według zasad określonych dla konta 998 w rozporządzeniu, o którym mowa w ust. 1. Na koncie 998, w celu sporządzenia sprawozdań budżetowych, ujmuje się również zaangażowanie wydatków budżetowych na dany rok budżetowy, przeznaczonych na realizację zadań współfinansowanych z udziałem środków, o których mowa w art. 5 ust. 3 pkt 1, 2, 5a, 5b i 6 ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych, wynikających z podpisanych umów, których wykonanie spowoduje konieczność dokonania wydatków budżetowych w roku bieżącym.

[6] § 10 ust. 2 w brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 5 lit. a) zarządzenia nr 51 Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 16 grudnia 2016 r. zmieniającego zarządzenie w sprawie zasad (polityki) rachunkowości w Ministerstwie Pracy i Polityki Społecznej (Dz.U.MRPiPS. poz. 52). Zmiana weszła w życie 17 grudnia 2016 r., z mocą od 1 stycznia 2016 r.

[7] § 10 ust. 3 w brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 5 lit. a) zarządzenia nr 51 Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 16 grudnia 2016 r. zmieniającego zarządzenie w sprawie zasad (polityki) rachunkowości w Ministerstwie Pracy i Polityki Społecznej (Dz.U.MRPiPS. poz. 52). Zmiana weszła w życie 17 grudnia 2016 r., z mocą od 1 stycznia 2016 r.

[8] § 10 ust. 16 w brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 5 lit. b) zarządzenia nr 51 Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 16 grudnia 2016 r. zmieniającego zarządzenie w sprawie zasad (polityki) rachunkowości w Ministerstwie Pracy i Polityki Społecznej (Dz.U.MRPiPS. poz. 52). Zmiana weszła w życie 17 grudnia 2016 r., z mocą od 1 stycznia 2016 r.

[9] § 10 ust. 16c w brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 5 lit. c) zarządzenia nr 51 Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 16 grudnia 2016 r. zmieniającego zarządzenie w sprawie zasad (polityki) rachunkowości w Ministerstwie Pracy i Polityki Społecznej (Dz.U.MRPiPS. poz. 52). Zmiana weszła w życie 17 grudnia 2016 r., z mocą od 1 stycznia 2016 r.

Wersja obowiązująca od 2016-12-17 do 2018-06-23

§ 10.

1. Do ewidencji księgowej operacji gospodarczych oraz ustalenia wyniku finansowego stosuje się przepisy rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 5 lipca 2010 r. w sprawie szczególnych zasad rachunkowości oraz planów kont dla budżetu państwa, budżetów jednostek samorządu terytorialnego, jednostek budżetowych, samorządowych zakładów budżetowych, państwowych funduszy celowych oraz państwowych jednostek budżetowych mających siedzibę poza granicami Rzeczypospolitej Polskiej, z uwzględnieniem postanowień zawartych w ust. 2–21 oraz § 8 ust. 3 i 5.

2. [6] Wydatki związane z funkcjonowaniem Jednostki, mające charakter wspólny (ogólny) dla zadań realizowanych w ramach całej części budżetowej lub całej Jednostki, które nie dają się wprost oszacować lub przypisać do poszczególnych funkcji, zadań, podzadań i działań układu zadaniowego, albo niebędące na tyle istotne, aby było ekonomicznie uzasadnione ich wyodrębnianie, ewidencjonuje się w ramach funkcji państwa obejmującej koordynację działalności oraz obsługę administracyjną i techniczną. Powyższą zasadę stosuje się również do ewidencjonowania wypłaconych świadczeń z tytułu choroby i macierzyństwa.

3. [7] Wpłaty i wypłaty gotówkowe krajowych środków pieniężnych ewidencjonuje się na koncie 130 – „Rachunek bieżący jednostki”. Obroty z tego tytułu wykonane na koncie 130 ujmuje się na koncie 101 – „Kasa złotówkowa”. Saldo kasy złotówkowej ewidencjonuje się w ramach paragrafu klasyfikacji wydatków 441 – „Podróże służbowe krajowe”, o którym mowa w rozporządzeniu Ministra Finansów z dnia 2 marca 2010 r. w sprawie szczegółowej klasyfikacji dochodów, wydatków, przychodów i rozchodów oraz środków pochodzących ze źródeł zagranicznych (Dz.U. z 2014 r. poz. 1053, z późn. zm.).

4. Wpłaty i wypłaty gotówkowe zagranicznych środków pieniężnych ewidencjonuje się na koncie 102 – „Kasa walutowa”, według zasad określonych jak dla konta 101 w rozporządzeniu, o którym mowa w ust. 1.

5. Konto 142 – „Środki pieniężne przekazywane w zarządzanie Ministrowi Finansów” służy do ewidencji środków pieniężnych przekazywanych przez dysponenta FP, dysponenta FGŚP i dysponenta FWOPP w zarządzanie Ministrowi Finansów, zgodnie z rozporządzeniem Ministra Finansów z dnia 15 kwietnia 2011 r. w sprawie wolnych środków niektórych jednostek sektora finansów publicznych przyjmowanych przez Ministra Finansów w depozyt lub zarządzanie (Dz.U. z 2014 r. poz. 1864). Na stronie Wn konta 142 ujmuje się przekazanie środków Ministrowi Finansów, w korespondencji z kontem 136 – „Rachunek państwowych funduszy celowych”. Na stronie Ma konta 142 ujmuje się zwrot środków przez Ministra Finansów na rachunek FP, FGŚP i FWOPP, w korespondencji z kontem 136 – „Rachunek państwowych funduszy celowych”.

6. Konta 202 – „Rozrachunki z odbiorcami i dostawcami wyrażone w walutach obcych”, 235 – „Pozostałe rozrachunki z pracownikami wyrażone w walutach obcych”, 241 – „Pozostałe rozrachunki wyrażone w walutach obcych”, służą do ewidencji rozrachunków wyrażonych w walutach obcych, według zasad określonych odpowiednio jak dla kont 201, 234, 240 w rozporządzeniu, o którym mowa w ust. 1.

6a. Należności ujęte na koncie 226 – „Długoterminowe należności budżetowe”, których spłata nie spowoduje zwiększenia aktywów trwałych jednostki, ujmowane są w sprawozdaniu finansowym w aktywach obrotowych.

6b. Ewidencja na koncie 227 – „Rozliczenie wydatków z budżetu środków europejskich” odbywa się według zasad określonych dla konta 227 w rozporządzeniu, o którym mowa w ust. 1. Na koncie 227 ewidencjonuje się również zwrot środków dotyczących płatności z budżetu środków europejskich, dokonywanych w latach uprzednich, w stosunku do roku, w którym nastąpił zwrot. Ewidencja służy do sporządzenia na potrzeby Ministra Finansów informacji uzupełniającej o zwrotach środków dokonanych w latach ubiegłych do sprawozdania budżetowego Rb-28 UE. Na stronie Wn konta ujmuje się kwotę dokonanego zwrotu. Ewidencja prowadzona jest według podziałek klasyfikacji budżetowej, z uwzględnieniem lat, których dotyczy zwrot.

6c. Ewidencja na koncie 231 – „Rozrachunki z tytułu wynagrodzeń” odbywa się według zasad określonych dla konta 231 w rozporządzeniu, o którym mowa w ust. 1. Na koncie 231 ewidencjonuje się również świadczenia niezaliczane do wynagrodzeń, jeżeli są ujmowane na listach płac.

6d. Konto 232 – „Rozliczenia z tytułu środków europejskich” służy do ewidencji operacji związanych z decyzjami instytucji pośredniczącej, zobowiązującymi beneficjentów realizujących projekty z udziałem środków z budżetu Unii Europejskiej do zwrotu środków, otrzymanych w latach poprzednich, niebędących dochodami budżetowymi, podlegających zwrotowi na rachunek Ministerstwa Finansów do obsługi płatności, prowadzony przez BGK. Na stronie Wn konta 232 ujmuje się wartość płatności z budżetu środków europejskich przypisanych do zwrotu, w korespondencji z kontem 224, na podstawie zatwierdzonego wniosku o płatność lub decyzji. Na stronie Ma konta 232 ujmuje się wpłaty środków europejskich dokonane przez beneficjentów, w korespondencji z kontem 227, na podstawie informacji otrzymanych z BGK.

6e. Ewidencja na koncie 240 – „Pozostałe rozrachunki” odbywa się według zasad określonych dla konta 240 w rozporządzeniu, o którym mowa w ust. 1. Konto 240 służy również do ewidencji należności i roszczeń oraz zobowiązań i sum do wyjaśnienia nieobjętych ewidencją na kontach 221 i 227. Na koncie 240 ewidencjonuje się także należności wynikające z rozliczenia z Komisją Europejską z tytułu realizacji Sektorowego Programu Operacyjnego Rozwoju Zasobów Ludzkich.

Na stronie Wn konta 240 ujmuje się w szczególności:

1) środki przekazane na podstawie decyzji Ministra na rachunek dysponenta FP;

2) środki przekazane do BGK na realizację umów;

3) przypis należności wynikających z rozliczenia z Komisją Europejską z tytułu realizacji Sektorowego Programu Operacyjnego Rozwoju Zasobów Ludzkich, na podstawie wyroku sądowego, nakazu zapłaty lub wezwania do zwrotu;

4) środki przekazane do BGK z przeznaczeniem na udzielanie pożyczek w ramach programów: „Praca dla młodych” i „Program Aktywizacji Obszarów Wiejskich – Komponent A”.

Na stronie Ma konta 240 ujmuje się w szczególności:

1) wpłaty środków z prywatyzacji przekazane przez Ministra Skarbu Państwa na rachunek pomocniczy ministra właściwego do spraw pracy oraz zwroty dokonane przez BGK z tytułu realizacji umów w zakresie aktywizacji zawodowej bezrobotnych;

2) zmniejszenie należności dotyczących rozliczenia z Komisją Europejską z tytułu realizacji Sektorowego Programu Operacyjnego Rozwoju Zasobów Ludzkich:

a) wynikające z wpłaty środków na rachunek Instytucji Zarządzającej (IZ), na podstawie informacji z IZ o zaewidencjonowaniu wpłaty na koncie,

b) z tytułu zmniejszenia uprzednio przypisanych należności na skutek umorzenia, przedawnienia lub zmiany decyzji;

3) spłaty kapitału pożyczek i inne zmniejszenia kapitału pożyczek w ramach programów: „Praca dla młodych” i „Program Aktywizacji Obszarów Wiejskich – Komponent A”.

6f. Konto 244 – „Rozliczenie dotacji budżetowych oraz płatności z budżetu środków europejskich wyrażone w walutach obcych” służy do ewidencji rozliczenia przez organ dotujący udzielonych dotacji budżetowych, a także do ewidencji rozliczenia przez instytucje zarządzające i pośredniczące płatności z budżetu środków europejskich, wyrażonych w walutach obcych. Ewidencja na koncie 244 odbywa się według zasad określonych jak dla konta 224 w rozporządzeniu, o którym mowa w ust. 1.

6g. Ewidencja na koncie 224 – „Rozliczenie dotacji budżetowych oraz płatności z budżetu środków europejskich” odbywa się według zasad określonych dla konta 224 w rozporządzeniu, o którym mowa w ust. 1. Na koncie 224 ewidencjonuje się również rozliczenie dotacji udzielonych z FWOPP. Na stronie Wn konta ujmuje się wartość dotacji przekazanych z FWOPP, w korespondencji z kontem 136. Na stronie Wn konta 224 ujmuje się również, w odrębnej analityce, rozliczone i przypisane do zwrotu dotacje. Na stronie Ma konta ujmuje się wartość dotacji uznanych za wykorzystane i rozliczone, w korespondencji z kontem 853. Na stronie Ma konta ujmuje się również zmniejszenie (odpis) przypisanych do zwrotu dotacji w korespondencji z kontem 853. Ewidencja prowadzona jest według podziałek klasyfikacji budżetowej.

7. Konto 291 – „Rozliczenie sprzedaży” służy do dokonywania rozliczenia sprzedaży w zakresie świadczonych usług, opodatkowanych podatkiem od towarów i usług.

8. Ewidencja należności i zobowiązań FP i FGŚP rejestrowana jest na kontach Zespołu 2 – „Rozrachunki i rozliczenia” jedynie w odniesieniu do wydatków realizowanych przez dysponenta FP i FGŚP na podstawie umów, porozumień lub ustaw innych niż ustawy, o których mowa w § 2 pkt 3 i 4, rozliczeń z Ministerstwem oraz w zakresie poboru i przekazywania przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych obowiązkowej składki od pracodawców na FP i FGŚP. W przypadku FGŚP na kontach Zespołu 2 – „Rozrachunki i rozliczenia” ewidencjonuje się również rozliczenia z Urzędem Skarbowym.

8a. Ewidencja na koncie 720 – „Przychody z tytułu dochodów budżetowych” odbywa się według zasad określonych dla konta 720 w rozporządzeniu, o którym mowa w ust. 1. Na koncie 720 ewidencjonuje się w szczególności przychody z tytułu następujących dochodów budżetowych:

1) opłaty egzaminacyjne;

2) wpłaty funduszy celowych do budżetu państwa;

3) zwroty wydatków z lat ubiegłych;

4) zwroty dotacji oraz płatności, w tym wykorzystanych niezgodnie z przeznaczeniem lub wykorzystanych z naruszeniem procedur, o których mowa w art. 184 ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych, pobranych nienależnie lub w nadmiernej wysokości;

5) spłaty kapitału pożyczek.

8b. Ewidencja na koncie 750 – „Przychody finansowe” odbywa się według zasad określonych dla konta 750 w rozporządzeniu, o którym mowa w ust. 1. Na koncie 750 ewidencjonuje się również przychody z tytułu dochodów budżetowych, w szczególności:

1) odsetki od dotacji oraz płatności;

2) pozostałe odsetki;

3) różnice kursowe.

8c. Ewidencja na koncie 760 – „Pozostałe przychody operacyjne” odbywa się według zasad określonych dla konta 760 w rozporządzeniu, o którym mowa w ust. 1. Na koncie 760 ewidencjonuje się również przychody z tytułu dochodów budżetowych, w szczególności:

1) grzywny, mandaty i inne kary pieniężne od osób fizycznych;

2) grzywny i inne kary pieniężne od osób prawnych i innych jednostek organizacyjnych;

3) dochody wynikające z wyroków sądowych;

4) dochody z najmu i dzierżawy składników majątku;

5) wynagrodzenia płatnika składek;

6) koszty upomnienia;

7) koszty postępowania egzekucyjnego;

8) dochody z tytułu sprzedaży składników majątku;

9) dochody z tytułu obciążeń za utracone lub zniszczone składniki majątku.

8d. Ewidencja na koncie 840 – „Rezerwy i rozliczenia międzyokresowe przychodów” odbywa się według zasad określonych dla konta 840 w rozporządzeniu, o którym mowa w ust. 1. Konto 840 służy do ewidencji przychodów zaliczanych do przyszłych okresów oraz innych rozliczeń międzyokresowych i rezerw. Na koncie 840 ewidencjonuje się w szczególności rezerwy na przyszłe zobowiązania wynikające ze skutków toczących się postępowań sądowych. Utworzenie i zwiększenie rezerwy na przyszłe zobowiązania wynikające ze skutków toczących się postępowań sądowych ewidencjonuje się w korespondencji z kontami: odpowiednio 761 lub 751. Zmniejszenie lub rozwiązanie rezerwy na przyszłe zobowiązania wynikające ze skutków toczących się postępowań sądowych ewidencjonuje się w korespondencji z kontami: odpowiednio 760 lub 750.

9. Konto 091 – „Obce środki trwałe” służy do ewidencji obcych środków trwałych. Na stronie Wn konta 091 ujmuje się wartość otrzymanych w użytkowanie środków trwałych, na podstawie zawartych przez Jednostkę umów użyczenia, najmu, dzierżawy. Na stronie Ma konta 091 ujmuje się zwrot właścicielowi środków trwałych. Na koniec roku konto 091 może wykazywać saldo Wn oznaczające wartość obcych środków trwałych użytkowanych w Jednostce. Saldo konta 091 jest przenoszone na kolejny rok obrotowy.

10. Konto 092 – „Środki trwałe w likwidacji” służy do ewidencji środków trwałych w likwidacji. Na stronie Wn konta 092 ujmuje się wartość początkową środków trwałych postawionych w stan likwidacji z powodu ich zużycia, zniszczenia, przeznaczenia do sprzedaży, przekazania. Na stronie Ma konta 092 ujmuje się wartość początkową środków trwałych faktycznie zlikwidowanych, sprzedanych lub przekazanych. Na koniec roku konto 092 może wykazywać saldo Wn oznaczające wartość początkową środków trwałych postawionych w stan likwidacji, które nie zostały jeszcze fizycznie zlikwidowane, sprzedane lub przekazane. Saldo konta 092 jest przenoszone na kolejny rok obrotowy.

11. Konto 093 – „Środki trwałe oraz wartości niematerialne i prawne otrzymane nieodpłatnie” służy do ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych otrzymanych nieodpłatnie. Na stronie Wn konta 093 ujmuje się wartość początkową środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych otrzymanych nieodpłatnie. Na stronie Ma ujmuje się wartość dotychczasowego umorzenia środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych otrzymanych nieodpłatnie. Konto 093 może wykazywać saldo Wn oznaczające nieumorzoną na dzień otrzymania wartość środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych. Saldo konta 093 nie jest przenoszone na kolejny rok obrotowy.

12. Konto 094 – „Środki trwałe oraz wartości niematerialne i prawne przekazane nieodpłatnie” służy do ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych przekazanych nieodpłatnie. Na stronie Ma konta 094 ujmuje się wartość początkową środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych przekazanych nieodpłatnie. Na stronie Wn ujmuje się wartość dotychczasowego umorzenia środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych przekazanych nieodpłatnie. Konto 094 może wykazywać saldo Ma oznaczające nieumorzoną na dzień przekazania wartość środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych. Saldo konta 094 nie jest przenoszone na kolejny rok obrotowy.

13. Konto 910 – „Zajęcia wierzytelności” służy do ewidencji zajęć wierzytelności. Na stronie Wn konta 910 ujmuje się zajęcia wierzytelności, na stronie Ma konta 910 ujmuje się zapłaty dokonane na rzecz komornika, odwołania zajęć wierzytelności, umorzenia egzekucji z wierzytelności. Na koniec roku konto 910 może wykazywać saldo Wn oznaczające stan zajęć wierzytelności. Saldo konta 910 jest przenoszone na kolejny rok obrotowy.

14. Konto 920 – „Należności nieściągalne” służy do ewidencji należności, o których mowa w § 9 ust. 7 pkt 3. Na stronie Wn konta 920 ujmuje się należności nieściągalne, na stronie Ma konta 920 ujmuje się odpisy należności nieściągalnych. Na koniec roku konto 920 może wykazywać saldo Wn oznaczające stan należności nieściągalnych. Saldo konta 920 jest przenoszone na kolejny rok obrotowy.

14a. Konto 921 – „Rozliczenia z tytułu realizacji umów zawartych z BGK” służy do ewidencji u dysponenta części budżetowej i dysponenta FP stanu rozliczenia z tytułu realizacji umów zawartych pomiędzy Ministrem a BGK, dotyczących wspierania programu rozwoju przedsiębiorczości poprzez udzielanie pożyczek na rozpoczęcie działalności gospodarczej oraz na utworzenie miejsc pracy dla bezrobotnych. Zgodnie z umowami, Minister przekazuje do BGK środki finansowe pochodzące z prywatyzacji, na podstawie art. 56 ust. 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 1996 r. o komercjalizacji i prywatyzacji (Dz.U. z 2015 r. poz. 747 i 978), przekazywane przez Ministra Skarbu Państwa, i środki zwrócone przez BGK w ramach realizacji wcześniej zawartych umów, a także środki FP na wykonanie działań związanych z aktywizacją zawodową bezrobotnych.

Na stronie Wn konta 921 ujmuje się, w szczególności:

1) wysokość środków przekazanych do BGK na podstawie zawartej umowy;

2) wysokość przychodów uzyskanych przez BGK z tytułu:

a) zarządzania wolnymi środkami zgromadzonymi na rachunku bankowym,

b) odsetek od zgromadzonych na rachunku bankowym środków,

c) zarządzania wolnymi środkami funduszu pożyczkowego przez pośredników finansowym,

d) odsetek od pożyczek.

Na stronie Ma konta 921 ujmuje się, w szczególności:

1) wysokość kosztów BGK z tytułu zarządzania programem, w tym kosztów działań promocyjno-informacyjnych;

2) wysokość prowizji wypłaconej przez BGK dla pośredników finansowych, w tym na pokrycie kosztów windykacji;

3) dokonane przez BGK wpłaty z tytułu rozliczenia umowy;

4) odpisy należności na podstawie otrzymanych decyzji BGK o umorzeniu należności.

Podstawą ewidencji księgowej przychodów i kosztów na koncie 921 są kwartalne sprawozdania przekazywane przez BGK, zgodnie z postanowieniami umów zawartych pomiędzy Ministrem a BGK.

Na koniec roku obrotowego konto 921 może wykazywać saldo Wn oznaczające stan nierozliczonych środków w ramach umów z BGK. Saldo konta 921 jest przenoszone na kolejny rok obrotowy.

15. Konto 930 – „Cesje wierzytelności” służy do ewidencji cesji wierzytelności dokonanych przez kontrahentów Jednostki. Na stronie Wn konta 930 ujmuje się całkowitą wartość cesji wierzytelności, na stronie Ma konta 930 ujmuje się poszczególne kwoty przekazywane na podstawie cesji wierzytelności. Na koniec roku konto 930 może wykazywać saldo Wn oznaczające stan cesji wierzytelności. Saldo konta 930 jest przenoszone na kolejny rok obrotowy.

15a. Konto 940 – „Zobowiązania warunkowe” służy do ewidencji wartości zobowiązań warunkowych w kolejnych latach budżetowych, z tytułu umów, których obowiązek realizacji w kolejnym roku jest uzależniony od zaistnienia określonych zdarzeń. Na stronie Wn konta 940 ujmuje się zobowiązania warunkowe, na stronie Ma konta 940 ujmuje się zmniejszenie wartości zobowiązań warunkowych, z tytułu wygaśnięcia zobowiązania lub uznania warunków zobowiązania. Na koniec roku konto 940 może wykazywać saldo Wn oznaczające stan zobowiązań warunkowych. Saldo konta 940 jest przenoszone na kolejny rok obrotowy. Ewidencja szczegółowa do konta 940 prowadzona jest według podziałek klasyfikacji budżetowej.

16. [8] Nieprawidłowości dotyczące kwalifikowalności wydatków ponoszonych w ramach projektów, ujawnione po zakończeniu roku budżetowego, ewidencjonuje się na koncie 950 – „Wydatki kwalifikowalne i niekwalifikowalne z lat ubiegłych dotyczące projektów, ujawnione po zakończeniu roku budżetowego”. Na stronie Wn konta 950 ujmuje się zwiększenia wartości wydatków kwalifikowalnych dotyczących projektów, ujawnione po zakończeniu roku budżetowego. Na stronie Ma konta 950 ujmuje się zmniejszenia wartości wydatków kwalifikowalnych dotyczących projektów, ujawnione po zakończeniu roku budżetowego (zwiększenia wartości wydatków niekwalifikowalnych rozliczanych w ramach projektów). Salda konta nie są przenoszone na kolejny rok obrotowy.

16a. Konto 951 – „Kary umowne” służy do ewidencji kar umownych, w szczególności z tytułu nienależytego wykonania lub niewykonania umowy oraz zwłoki w jej wykonaniu, naliczanych w związku z realizacją projektów: Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki 2007–2013 oraz Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój 2014–2020. Ewidencja pozabilansowa naliczonych kar umownych jest prowadzona w przypadku ewidencjonowania kar umownych na kontach bilansowych w paragrafach wydatków z czwartą cyfrą 8 lub 9. Na stronie Wn konta 951 ujmuje się naliczone kary umowne, na podstawie protokołu odbioru, opisu merytorycznego dokumentu finansowego potwierdzającego naliczenie kary umownej lub innego dokumentu informującego o naliczeniu kary umownej. Na stronie Ma konta 951 ujmuje się kary umowne przekazane na rachunek dochodów Ministerstwa. Konto 951 może wykazywać saldo Wn, które oznacza stan kar umownych nieprzekazanych na rachunek dochodów Ministerstwa. Ewidencję szczegółową do konta 951 prowadzi się z uwzględnieniem klasyfikacji budżetowej oraz w podziale na poszczególne projekty. Saldo konta 951 jest przenoszone na kolejny rok obrotowy.

16b. Konto 976 – „Wzajemne rozliczenie między jednostkami” służy do ewidencji kwot wynikających ze wzajemnych rozliczeń między jednostkami w celu sporządzenia łącznego sprawozdania finansowego. Prowadzi się odrębną ewidencję dla każdego przedmiotu wyłączeń, tj. dla:

1) przychodów i kosztów – ewidencja obejmuje księgowane oddzielnie narastająco przychody i koszty, będące następstwem wzajemnych świadczeń pomiędzy jednostkami;

2) należności i zobowiązań – należności są ewidencjonowane na stronie Wn konta 976, natomiast na stronie Ma ich zapłata. Zobowiązania są ewidencjonowane na stronie Ma konta 976, natomiast na stronie Wn ich zapłata. Saldo Wn konta 976 oznacza stan należności do wyłączenia w łącznym sprawozdaniu finansowym. Saldo Ma konta 976 oznacza stan zobowiązań do wyłączenia w łącznym sprawozdaniu finansowym.

Na stronie Wn konta 976 ujmuje się również zmniejszenie funduszu, spowodowane nieodpłatnym przekazaniem środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych do innych jednostek organizacyjnych objętych łącznym zestawieniem zmian w funduszu, a na stronie Ma ujmuje się zwiększenia funduszu wynikające ze zwiększenia funduszu z tytułu otrzymania środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych od innych jednostek objętych łącznym zestawieniem zmian w funduszu.

Zapisy na koncie 976 w zakresie podlegającym wyłączeniu w łącznym bilansie należności i zobowiązań powinny być zgodne z saldami na koniec roku wynikającymi z ewidencji analitycznej prowadzonej do kont zespołu 2, a w zakresie zmian w funduszu spowodowanym nieodpłatnym przekazaniem środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych do innych jednostek organizacyjnych objętych łącznym zestawieniem zmian w funduszu lub nieodpłatnym otrzymaniem wymienionych składników majątkowych od tych jednostek, powinny być zgodne z saldami kont analitycznych do konta 800.

16c. [9] Konto 979 – „Plan finansowy dochodów budżetowych” służy do ewidencji planu finansowego dochodów budżetowych dysponenta środków budżetowych. Na stronie Wn konta 979 księguje się:

1) kwoty zatwierdzonego planu finansowego dochodów budżetowych;

2) równowartość zrealizowanych, a nieplanowanych dochodów budżetowych.

Na stronie Ma konta księguje się:

1) równowartość zrealizowanych dochodów budżetowych;

2) wartość planowanych, a niezrealizowanych dochodów budżetowych.

Ewidencja szczegółowa do konta 979 jest prowadzona w szczegółowości planu finansowego dochodów budżetowych. Konto 979 nie wykazuje na koniec roku salda.

17. Konto 994 – „Plan finansowy wydatków dysponenta Funduszu Pracy, Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych i Funduszu Wsparcia Organizacji Pożytku Publicznego w układzie zadaniowym” służy do ewidencji planu finansowego wydatków dysponenta FP, FGŚP i FWOPP w układzie zadaniowym, według zasad określonych dla konta 990 w rozporządzeniu, o którym mowa w ust. 1.

18. Konto 995 – „Plan wydatków dysponenta Funduszu Pracy, Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych i Funduszu Wsparcia Organizacji Pożytku Publicznego” służy do ewidencji planu dysponenta FP, FGŚP i FWOPP. Na stronie Wn konta 995 ujmuje się plan dysponenta FP, FGŚP i FWOPP oraz jego zmiany. Na stronie Ma konta 995 ujmuje się równowartość planu zrealizowanego i planu niezrealizowanego. Na koniec roku konto 995 nie wykazuje salda.

19. Konto 996 – „Zaangażowanie wydatków dysponenta Funduszu Pracy, Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych i Funduszu Wsparcia Organizacji Pożytku Publicznego roku bieżącego” służy do ewidencji prawnego zaangażowania wydatków ujętych w planie FP, FGŚP i FWOPP w roku bieżącym, realizowanych na podstawie umów, porozumień lub ustaw innych niż ustawy, o których mowa w § 2 pkt 3, 4 i 4a. Na stronie Wn konta 996 ujmuje się równowartość sfinansowanych wydatków w danym roku budżetowym. Na stronie Ma konta 996 ujmuje się zaangażowanie wydatków, czyli wartość umów, porozumień, których wykonanie spowoduje konieczność dokonania wydatków w roku bieżącym. Na koniec roku konto 996 nie wykazuje salda.

20. Konto 997 – „Zaangażowanie wydatków dysponenta Funduszu Pracy, Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych i Funduszu Wsparcia Organizacji Pożytku Publicznego przyszłych lat” służy do ewidencji prawnego zaangażowania wydatków w latach przyszłych, realizowanych na podstawie umów, porozumień lub ustaw innych niż ustawy, o których mowa w § 2 pkt 3, 4 i 4a. Na stronie Wn konta 997 ujmuje się równowartość zaangażowanych wydatków w latach poprzednich, a obciążających plan FP, FGŚP i FWOPP roku bieżącego. Na stronie Ma konta 997 ujmuje się wysokość zaangażowanych wydatków lat przyszłych. Na koniec roku konto 997 może wykazywać saldo Ma oznaczające zaangażowanie wydatków lat przyszłych.

21. Ewidencja na koncie 998 – „Zaangażowanie wydatków budżetowych roku bieżącego” odbywa się według zasad określonych dla konta 998 w rozporządzeniu, o którym mowa w ust. 1. Na koncie 998, w celu sporządzenia sprawozdań budżetowych, ujmuje się również zaangażowanie wydatków budżetowych na dany rok budżetowy, przeznaczonych na realizację zadań współfinansowanych z udziałem środków, o których mowa w art. 5 ust. 3 pkt 1, 2, 5a, 5b i 6 ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych, wynikających z podpisanych umów, których wykonanie spowoduje konieczność dokonania wydatków budżetowych w roku bieżącym.

[6] § 10 ust. 2 w brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 5 lit. a) zarządzenia nr 51 Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 16 grudnia 2016 r. zmieniającego zarządzenie w sprawie zasad (polityki) rachunkowości w Ministerstwie Pracy i Polityki Społecznej (Dz.U.MRPiPS. poz. 52). Zmiana weszła w życie 17 grudnia 2016 r., z mocą od 1 stycznia 2016 r.

[7] § 10 ust. 3 w brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 5 lit. a) zarządzenia nr 51 Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 16 grudnia 2016 r. zmieniającego zarządzenie w sprawie zasad (polityki) rachunkowości w Ministerstwie Pracy i Polityki Społecznej (Dz.U.MRPiPS. poz. 52). Zmiana weszła w życie 17 grudnia 2016 r., z mocą od 1 stycznia 2016 r.

[8] § 10 ust. 16 w brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 5 lit. b) zarządzenia nr 51 Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 16 grudnia 2016 r. zmieniającego zarządzenie w sprawie zasad (polityki) rachunkowości w Ministerstwie Pracy i Polityki Społecznej (Dz.U.MRPiPS. poz. 52). Zmiana weszła w życie 17 grudnia 2016 r., z mocą od 1 stycznia 2016 r.

[9] § 10 ust. 16c w brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 5 lit. c) zarządzenia nr 51 Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 16 grudnia 2016 r. zmieniającego zarządzenie w sprawie zasad (polityki) rachunkowości w Ministerstwie Pracy i Polityki Społecznej (Dz.U.MRPiPS. poz. 52). Zmiana weszła w życie 17 grudnia 2016 r., z mocą od 1 stycznia 2016 r.

Wersja archiwalna obowiązująca od 2015-11-09 do 2016-12-16

§ 10.

1. Do ewidencji księgowej operacji gospodarczych oraz ustalenia wyniku finansowego stosuje się przepisy rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 5 lipca 2010 r. w sprawie szczególnych zasad rachunkowości oraz planów kont dla budżetu państwa, budżetów jednostek samorządu terytorialnego, jednostek budżetowych, samorządowych zakładów budżetowych, państwowych funduszy celowych oraz państwowych jednostek budżetowych mających siedzibę poza granicami Rzeczypospolitej Polskiej, z uwzględnieniem postanowień zawartych w ust. 2–21 oraz § 8 ust. 3 i 5.

2. Wydatki związane z funkcjonowaniem Jednostki, mające charakter wspólny (ogólny) dla zadań realizowanych w ramach całej części budżetowej lub całej Jednostki, które nie dają się wprost oszacować lub przypisać do poszczególnych funkcji, zadań, podzadań i działań układu zadaniowego, albo jeżeli nie są na tyle istotne, aby było ekonomicznie uzasadnione ich wyodrębnianie, ewidencjonuje się w ramach funkcji państwa obejmującej planowanie strategiczne oraz obsługę administracyjną i techniczną. Powyższą zasadę stosuje się również do ewidencjonowania wypłaconych świadczeń z tytułu choroby i macierzyństwa.

3. Wpłaty i wypłaty gotówkowe krajowych środków pieniężnych ewidencjonuje się na koncie 130 – „Rachunek bieżący jednostki”. Obroty z tego tytułu wykonane na koncie 130 ujmuje się na koncie 101 – „Kasa złotówkowa”.

4. Wpłaty i wypłaty gotówkowe zagranicznych środków pieniężnych ewidencjonuje się na koncie 102 – „Kasa walutowa”, według zasad określonych jak dla konta 101 w rozporządzeniu, o którym mowa w ust. 1.

5. [8] Konto 142 – „Środki pieniężne przekazywane w zarządzanie Ministrowi Finansów” służy do ewidencji środków pieniężnych przekazywanych przez dysponenta FP, dysponenta FGŚP i dysponenta FWOPP w zarządzanie Ministrowi Finansów, zgodnie z rozporządzeniem Ministra Finansów z dnia 15 kwietnia 2011 r. w sprawie wolnych środków niektórych jednostek sektora finansów publicznych przyjmowanych przez Ministra Finansów w depozyt lub zarządzanie (Dz.U. z 2014 r. poz. 1864). Na stronie Wn konta 142 ujmuje się przekazanie środków Ministrowi Finansów, w korespondencji z kontem 136 – „Rachunek państwowych funduszy celowych”. Na stronie Ma konta 142 ujmuje się zwrot środków przez Ministra Finansów na rachunek FP, FGŚP i FWOPP, w korespondencji z kontem 136 – „Rachunek państwowych funduszy celowych”.

6. Konta 202 – „Rozrachunki z odbiorcami i dostawcami wyrażone w walutach obcych”, 235 – „Pozostałe rozrachunki z pracownikami wyrażone w walutach obcych”, 241 – „Pozostałe rozrachunki wyrażone w walutach obcych”, służą do ewidencji rozrachunków wyrażonych w walutach obcych, według zasad określonych odpowiednio jak dla kont 201, 234, 240 w rozporządzeniu, o którym mowa w ust. 1.

6a. Należności ujęte na koncie 226 – „Długoterminowe należności budżetowe”, których spłata nie spowoduje zwiększenia aktywów trwałych jednostki, ujmowane są w sprawozdaniu finansowym w aktywach obrotowych.

6b. Ewidencja na koncie 227 – „Rozliczenie wydatków z budżetu środków europejskich” odbywa się według zasad określonych dla konta 227 w rozporządzeniu, o którym mowa w ust. 1. Na koncie 227 ewidencjonuje się również zwrot środków dotyczących płatności z budżetu środków europejskich, dokonywanych w latach uprzednich, w stosunku do roku, w którym nastąpił zwrot. Ewidencja służy do sporządzenia na potrzeby Ministra Finansów informacji uzupełniającej o zwrotach środków dokonanych w latach ubiegłych do sprawozdania budżetowego Rb-28 UE. Na stronie Wn konta ujmuje się kwotę dokonanego zwrotu. Ewidencja prowadzona jest według podziałek klasyfikacji budżetowej, z uwzględnieniem lat, których dotyczy zwrot.

6c. Ewidencja na koncie 231 – „Rozrachunki z tytułu wynagrodzeń” odbywa się według zasad określonych dla konta 231 w rozporządzeniu, o którym mowa w ust. 1. Na koncie 231 ewidencjonuje się również świadczenia niezaliczane do wynagrodzeń, jeżeli są ujmowane na listach płac.

6d. Konto 232 – „Rozliczenia z tytułu środków europejskich” służy do ewidencji operacji związanych z decyzjami instytucji pośredniczącej, zobowiązującymi beneficjentów realizujących projekty z udziałem środków z budżetu Unii Europejskiej do zwrotu środków, otrzymanych w latach poprzednich, niebędących dochodami budżetowymi, podlegających zwrotowi na rachunek Ministerstwa Finansów do obsługi płatności, prowadzony przez BGK. Na stronie Wn konta 232 ujmuje się wartość płatności z budżetu środków europejskich przypisanych do zwrotu, w korespondencji z kontem 224, na podstawie zatwierdzonego wniosku o płatność lub decyzji. Na stronie Ma konta 232 ujmuje się wpłaty środków europejskich dokonane przez beneficjentów, w korespondencji z kontem 227, na podstawie informacji otrzymanych z BGK.

6e. Ewidencja na koncie 240 – „Pozostałe rozrachunki” odbywa się według zasad określonych dla konta 240 w rozporządzeniu, o którym mowa w ust. 1. Konto 240 służy również do ewidencji należności i roszczeń oraz zobowiązań i sum do wyjaśnienia nieobjętych ewidencją na kontach 221 i 227. Na koncie 240 ewidencjonuje się także należności wynikające z rozliczenia z Komisją Europejską z tytułu realizacji Sektorowego Programu Operacyjnego Rozwoju Zasobów Ludzkich.

Na stronie Wn konta 240 ujmuje się w szczególności:

1) środki przekazane na podstawie decyzji Ministra na rachunek dysponenta FP;

2) środki przekazane do BGK na realizację umów;

3) przypis należności wynikających z rozliczenia z Komisją Europejską z tytułu realizacji Sektorowego Programu Operacyjnego Rozwoju Zasobów Ludzkich, na podstawie wyroku sądowego, nakazu zapłaty lub wezwania do zwrotu;

4) środki przekazane do BGK z przeznaczeniem na udzielanie pożyczek w ramach programów: „Praca dla młodych” i „Program Aktywizacji Obszarów Wiejskich – Komponent A”.

Na stronie Ma konta 240 ujmuje się w szczególności:

1) wpłaty środków z prywatyzacji przekazane przez Ministra Skarbu Państwa na rachunek pomocniczy ministra właściwego do spraw pracy oraz zwroty dokonane przez BGK z tytułu realizacji umów w zakresie aktywizacji zawodowej bezrobotnych;

2) zmniejszenie należności dotyczących rozliczenia z Komisją Europejską z tytułu realizacji Sektorowego Programu Operacyjnego Rozwoju Zasobów Ludzkich:

a) wynikające z wpłaty środków na rachunek Instytucji Zarządzającej (IZ), na podstawie informacji z IZ o zaewidencjonowaniu wpłaty na koncie,

b) z tytułu zmniejszenia uprzednio przypisanych należności na skutek umorzenia, przedawnienia lub zmiany decyzji;

3) spłaty kapitału pożyczek i inne zmniejszenia kapitału pożyczek w ramach programów: „Praca dla młodych” i „Program Aktywizacji Obszarów Wiejskich – Komponent A”.

6f. Konto 244 – „Rozliczenie dotacji budżetowych oraz płatności z budżetu środków europejskich wyrażone w walutach obcych” służy do ewidencji rozliczenia przez organ dotujący udzielonych dotacji budżetowych, a także do ewidencji rozliczenia przez instytucje zarządzające i pośredniczące płatności z budżetu środków europejskich, wyrażonych w walutach obcych. Ewidencja na koncie 244 odbywa się według zasad określonych jak dla konta 224 w rozporządzeniu, o którym mowa w ust. 1.

6g. [9] Ewidencja na koncie 224 – „Rozliczenie dotacji budżetowych oraz płatności z budżetu środków europejskich” odbywa się według zasad określonych dla konta 224 w rozporządzeniu, o którym mowa w ust. 1. Na koncie 224 ewidencjonuje się również rozliczenie dotacji udzielonych z FWOPP. Na stronie Wn konta ujmuje się wartość dotacji przekazanych z FWOPP, w korespondencji z kontem 136. Na stronie Wn konta 224 ujmuje się również, w odrębnej analityce, rozliczone i przypisane do zwrotu dotacje. Na stronie Ma konta ujmuje się wartość dotacji uznanych za wykorzystane i rozliczone, w korespondencji z kontem 853. Na stronie Ma konta ujmuje się również zmniejszenie (odpis) przypisanych do zwrotu dotacji w korespondencji z kontem 853. Ewidencja prowadzona jest według podziałek klasyfikacji budżetowej.

7. Konto 291 – „Rozliczenie sprzedaży” służy do dokonywania rozliczenia sprzedaży w zakresie świadczonych usług, opodatkowanych podatkiem od towarów i usług.

8. Ewidencja należności i zobowiązań FP i FGŚP rejestrowana jest na kontach Zespołu 2 – „Rozrachunki i rozliczenia” jedynie w odniesieniu do wydatków realizowanych przez dysponenta FP i FGŚP na podstawie umów, porozumień lub ustaw innych niż ustawy, o których mowa w § 2 pkt 3 i 4, rozliczeń z Ministerstwem oraz w zakresie poboru i przekazywania przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych obowiązkowej składki od pracodawców na FP i FGŚP. W przypadku FGŚP na kontach Zespołu 2 – „Rozrachunki i rozliczenia” ewidencjonuje się również rozliczenia z Urzędem Skarbowym.

8a. Ewidencja na koncie 720 – „Przychody z tytułu dochodów budżetowych” odbywa się według zasad określonych dla konta 720 w rozporządzeniu, o którym mowa w ust. 1. Na koncie 720 ewidencjonuje się w szczególności przychody z tytułu następujących dochodów budżetowych:

1) opłaty egzaminacyjne;

2) wpłaty funduszy celowych do budżetu państwa;

3) zwroty wydatków z lat ubiegłych;

4) zwroty dotacji oraz płatności, w tym wykorzystanych niezgodnie z przeznaczeniem lub wykorzystanych z naruszeniem procedur, o których mowa w art. 184 ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych, pobranych nienależnie lub w nadmiernej wysokości;

5) spłaty kapitału pożyczek.

8b. Ewidencja na koncie 750 – „Przychody finansowe” odbywa się według zasad określonych dla konta 750 w rozporządzeniu, o którym mowa w ust. 1. Na koncie 750 ewidencjonuje się również przychody z tytułu dochodów budżetowych, w szczególności:

1) odsetki od dotacji oraz płatności;

2) pozostałe odsetki;

3) różnice kursowe.

8c. Ewidencja na koncie 760 – „Pozostałe przychody operacyjne” odbywa się według zasad określonych dla konta 760 w rozporządzeniu, o którym mowa w ust. 1. Na koncie 760 ewidencjonuje się również przychody z tytułu dochodów budżetowych, w szczególności:

1) grzywny, mandaty i inne kary pieniężne od osób fizycznych;

2) grzywny i inne kary pieniężne od osób prawnych i innych jednostek organizacyjnych;

3) dochody wynikające z wyroków sądowych;

4) dochody z najmu i dzierżawy składników majątku;

5) wynagrodzenia płatnika składek;

6) koszty upomnienia;

7) koszty postępowania egzekucyjnego;

8) dochody z tytułu sprzedaży składników majątku;

9) dochody z tytułu obciążeń za utracone lub zniszczone składniki majątku.

8d. Ewidencja na koncie 840 – „Rezerwy i rozliczenia międzyokresowe przychodów” odbywa się według zasad określonych dla konta 840 w rozporządzeniu, o którym mowa w ust. 1. Konto 840 służy do ewidencji przychodów zaliczanych do przyszłych okresów oraz innych rozliczeń międzyokresowych i rezerw. Na koncie 840 ewidencjonuje się w szczególności rezerwy na przyszłe zobowiązania wynikające ze skutków toczących się postępowań sądowych. Utworzenie i zwiększenie rezerwy na przyszłe zobowiązania wynikające ze skutków toczących się postępowań sądowych ewidencjonuje się w korespondencji z kontami: odpowiednio 761 lub 751. Zmniejszenie lub rozwiązanie rezerwy na przyszłe zobowiązania wynikające ze skutków toczących się postępowań sądowych ewidencjonuje się w korespondencji z kontami: odpowiednio 760 lub 750.

9. Konto 091 – „Obce środki trwałe” służy do ewidencji obcych środków trwałych. Na stronie Wn konta 091 ujmuje się wartość otrzymanych w użytkowanie środków trwałych, na podstawie zawartych przez Jednostkę umów użyczenia, najmu, dzierżawy. Na stronie Ma konta 091 ujmuje się zwrot właścicielowi środków trwałych. Na koniec roku konto 091 może wykazywać saldo Wn oznaczające wartość obcych środków trwałych użytkowanych w Jednostce. Saldo konta 091 jest przenoszone na kolejny rok obrotowy.

10. Konto 092 – „Środki trwałe w likwidacji” służy do ewidencji środków trwałych w likwidacji. Na stronie Wn konta 092 ujmuje się wartość początkową środków trwałych postawionych w stan likwidacji z powodu ich zużycia, zniszczenia, przeznaczenia do sprzedaży, przekazania. Na stronie Ma konta 092 ujmuje się wartość początkową środków trwałych faktycznie zlikwidowanych, sprzedanych lub przekazanych. Na koniec roku konto 092 może wykazywać saldo Wn oznaczające wartość początkową środków trwałych postawionych w stan likwidacji, które nie zostały jeszcze fizycznie zlikwidowane, sprzedane lub przekazane. Saldo konta 092 jest przenoszone na kolejny rok obrotowy.

11. Konto 093 – „Środki trwałe oraz wartości niematerialne i prawne otrzymane nieodpłatnie” służy do ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych otrzymanych nieodpłatnie. Na stronie Wn konta 093 ujmuje się wartość początkową środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych otrzymanych nieodpłatnie. Na stronie Ma ujmuje się wartość dotychczasowego umorzenia środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych otrzymanych nieodpłatnie. Konto 093 może wykazywać saldo Wn oznaczające nieumorzoną na dzień otrzymania wartość środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych. Saldo konta 093 nie jest przenoszone na kolejny rok obrotowy.

12. Konto 094 – „Środki trwałe oraz wartości niematerialne i prawne przekazane nieodpłatnie” służy do ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych przekazanych nieodpłatnie. Na stronie Ma konta 094 ujmuje się wartość początkową środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych przekazanych nieodpłatnie. Na stronie Wn ujmuje się wartość dotychczasowego umorzenia środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych przekazanych nieodpłatnie. Konto 094 może wykazywać saldo Ma oznaczające nieumorzoną na dzień przekazania wartość środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych. Saldo konta 094 nie jest przenoszone na kolejny rok obrotowy.

13. Konto 910 – „Zajęcia wierzytelności” służy do ewidencji zajęć wierzytelności. Na stronie Wn konta 910 ujmuje się zajęcia wierzytelności, na stronie Ma konta 910 ujmuje się zapłaty dokonane na rzecz komornika, odwołania zajęć wierzytelności, umorzenia egzekucji z wierzytelności. Na koniec roku konto 910 może wykazywać saldo Wn oznaczające stan zajęć wierzytelności. Saldo konta 910 jest przenoszone na kolejny rok obrotowy.

14. Konto 920 – „Należności nieściągalne” służy do ewidencji należności, o których mowa w § 9 ust. 7 pkt 3. Na stronie Wn konta 920 ujmuje się należności nieściągalne, na stronie Ma konta 920 ujmuje się odpisy należności nieściągalnych. Na koniec roku konto 920 może wykazywać saldo Wn oznaczające stan należności nieściągalnych. Saldo konta 920 jest przenoszone na kolejny rok obrotowy.

14a. [10] Konto 921 – „Rozliczenia z tytułu realizacji umów zawartych z BGK” służy do ewidencji u dysponenta części budżetowej i dysponenta FP stanu rozliczenia z tytułu realizacji umów zawartych pomiędzy Ministrem a BGK, dotyczących wspierania programu rozwoju przedsiębiorczości poprzez udzielanie pożyczek na rozpoczęcie działalności gospodarczej oraz na utworzenie miejsc pracy dla bezrobotnych. Zgodnie z umowami, Minister przekazuje do BGK środki finansowe pochodzące z prywatyzacji, na podstawie art. 56 ust. 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 1996 r. o komercjalizacji i prywatyzacji (Dz.U. z 2015 r. poz. 747 i 978), przekazywane przez Ministra Skarbu Państwa, i środki zwrócone przez BGK w ramach realizacji wcześniej zawartych umów, a także środki FP na wykonanie działań związanych z aktywizacją zawodową bezrobotnych.

Na stronie Wn konta 921 ujmuje się, w szczególności:

1) wysokość środków przekazanych do BGK na podstawie zawartej umowy;

2) wysokość przychodów uzyskanych przez BGK z tytułu:

a) zarządzania wolnymi środkami zgromadzonymi na rachunku bankowym,

b) odsetek od zgromadzonych na rachunku bankowym środków,

c) zarządzania wolnymi środkami funduszu pożyczkowego przez pośredników finansowym,

d) odsetek od pożyczek.

Na stronie Ma konta 921 ujmuje się, w szczególności:

1) wysokość kosztów BGK z tytułu zarządzania programem, w tym kosztów działań promocyjno-informacyjnych;

2) wysokość prowizji wypłaconej przez BGK dla pośredników finansowych, w tym na pokrycie kosztów windykacji;

3) dokonane przez BGK wpłaty z tytułu rozliczenia umowy;

4) odpisy należności na podstawie otrzymanych decyzji BGK o umorzeniu należności.

Podstawą ewidencji księgowej przychodów i kosztów na koncie 921 są kwartalne sprawozdania przekazywane przez BGK, zgodnie z postanowieniami umów zawartych pomiędzy Ministrem a BGK.

Na koniec roku obrotowego konto 921 może wykazywać saldo Wn oznaczające stan nierozliczonych środków w ramach umów z BGK. Saldo konta 921 jest przenoszone na kolejny rok obrotowy.

15. Konto 930 – „Cesje wierzytelności” służy do ewidencji cesji wierzytelności dokonanych przez kontrahentów Jednostki. Na stronie Wn konta 930 ujmuje się całkowitą wartość cesji wierzytelności, na stronie Ma konta 930 ujmuje się poszczególne kwoty przekazywane na podstawie cesji wierzytelności. Na koniec roku konto 930 może wykazywać saldo Wn oznaczające stan cesji wierzytelności. Saldo konta 930 jest przenoszone na kolejny rok obrotowy.

15a. Konto 940 – „Zobowiązania warunkowe” służy do ewidencji wartości zobowiązań warunkowych w kolejnych latach budżetowych, z tytułu umów, których obowiązek realizacji w kolejnym roku jest uzależniony od zaistnienia określonych zdarzeń. Na stronie Wn konta 940 ujmuje się zobowiązania warunkowe, na stronie Ma konta 940 ujmuje się zmniejszenie wartości zobowiązań warunkowych, z tytułu wygaśnięcia zobowiązania lub uznania warunków zobowiązania. Na koniec roku konto 940 może wykazywać saldo Wn oznaczające stan zobowiązań warunkowych. Saldo konta 940 jest przenoszone na kolejny rok obrotowy. Ewidencja szczegółowa do konta 940 prowadzona jest według podziałek klasyfikacji budżetowej.

16. Nieprawidłowości dotyczące kwalifikowalności wydatków ponoszonych w ramach projektów, ujawnione po zamknięciu roku budżetowego, ewidencjonuje się na koncie 950 – „Wydatki kwalifikowalne i niekwalifikowalne z lat ubiegłych dotyczące projektów, ujawnione po zamknięciu roku budżetowego”. Na stronie Wn konta 950 ujmuje się zwiększenia wartości wydatków kwalifikowalnych dotyczących projektów, ujawnione po zamknięciu roku budżetowego. Na stronie Ma konta 950 ujmuje się zmniejszenia wartości wydatków kwalifikowalnych dotyczących projektów, ujawnione po zamknięciu roku budżetowego (zwiększenia wartości wydatków niekwalifikowalnych rozliczanych w ramach projektów). Salda konta nie są przenoszone na kolejny rok obrotowy.

16a. Konto 951 – „Kary umowne” służy do ewidencji kar umownych, w szczególności z tytułu nienależytego wykonania lub niewykonania umowy oraz zwłoki w jej wykonaniu, naliczanych w związku z realizacją projektów: Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki 2007–2013 oraz Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój 2014–2020. Ewidencja pozabilansowa naliczonych kar umownych jest prowadzona w przypadku ewidencjonowania kar umownych na kontach bilansowych w paragrafach wydatków z czwartą cyfrą 8 lub 9. Na stronie Wn konta 951 ujmuje się naliczone kary umowne, na podstawie protokołu odbioru, opisu merytorycznego dokumentu finansowego potwierdzającego naliczenie kary umownej lub innego dokumentu informującego o naliczeniu kary umownej. Na stronie Ma konta 951 ujmuje się kary umowne przekazane na rachunek dochodów Ministerstwa. Konto 951 może wykazywać saldo Wn, które oznacza stan kar umownych nieprzekazanych na rachunek dochodów Ministerstwa. Ewidencję szczegółową do konta 951 prowadzi się z uwzględnieniem klasyfikacji budżetowej oraz w podziale na poszczególne projekty. Saldo konta 951 jest przenoszone na kolejny rok obrotowy.

16b. Konto 976 – „Wzajemne rozliczenie między jednostkami” służy do ewidencji kwot wynikających ze wzajemnych rozliczeń między jednostkami w celu sporządzenia łącznego sprawozdania finansowego. Prowadzi się odrębną ewidencję dla każdego przedmiotu wyłączeń, tj. dla:

1) przychodów i kosztów – ewidencja obejmuje księgowane oddzielnie narastająco przychody i koszty, będące następstwem wzajemnych świadczeń pomiędzy jednostkami;

2) należności i zobowiązań – należności są ewidencjonowane na stronie Wn konta 976, natomiast na stronie Ma ich zapłata. Zobowiązania są ewidencjonowane na stronie Ma konta 976, natomiast na stronie Wn ich zapłata. Saldo Wn konta 976 oznacza stan należności do wyłączenia w łącznym sprawozdaniu finansowym. Saldo Ma konta 976 oznacza stan zobowiązań do wyłączenia w łącznym sprawozdaniu finansowym.

Na stronie Wn konta 976 ujmuje się również zmniejszenie funduszu, spowodowane nieodpłatnym przekazaniem środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych do innych jednostek organizacyjnych objętych łącznym zestawieniem zmian w funduszu, a na stronie Ma ujmuje się zwiększenia funduszu wynikające ze zwiększenia funduszu z tytułu otrzymania środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych od innych jednostek objętych łącznym zestawieniem zmian w funduszu.

Zapisy na koncie 976 w zakresie podlegającym wyłączeniu w łącznym bilansie należności i zobowiązań powinny być zgodne z saldami na koniec roku wynikającymi z ewidencji analitycznej prowadzonej do kont zespołu 2, a w zakresie zmian w funduszu spowodowanym nieodpłatnym przekazaniem środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych do innych jednostek organizacyjnych objętych łącznym zestawieniem zmian w funduszu lub nieodpłatnym otrzymaniem wymienionych składników majątkowych od tych jednostek, powinny być zgodne z saldami kont analitycznych do konta 800.

16c. Konto 979 – „Plan finansowy dochodów budżetowych” służy do ewidencji planu finansowego dochodów budżetowych dysponenta środków budżetowych. Na stronie Wn konta 979 księguje się:

1) kwoty zatwierdzonego planu finansowego dochodów budżetowych;

2) równowartość zrealizowanych, a nieplanowanych dochodów budżetowych.

Na stronie Ma konta księguje się:

1) równowartość zrealizowanych planowanych dochodów budżetowych;

2) wartość planowanych, a niezrealizowanych dochodów budżetowych.

Ewidencja szczegółowa do konta 979 prowadzona jest w szczegółowości planu finansowego dochodów budżetowych. Konto 979 nie wykazuje na koniec roku salda.

17. [11] Konto 994 – „Plan finansowy wydatków dysponenta Funduszu Pracy, Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych i Funduszu Wsparcia Organizacji Pożytku Publicznego w układzie zadaniowym” służy do ewidencji planu finansowego wydatków dysponenta FP, FGŚP i FWOPP w układzie zadaniowym, według zasad określonych dla konta 990 w rozporządzeniu, o którym mowa w ust. 1.

18. [12] Konto 995 – „Plan wydatków dysponenta Funduszu Pracy, Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych i Funduszu Wsparcia Organizacji Pożytku Publicznego” służy do ewidencji planu dysponenta FP, FGŚP i FWOPP. Na stronie Wn konta 995 ujmuje się plan dysponenta FP, FGŚP i FWOPP oraz jego zmiany. Na stronie Ma konta 995 ujmuje się równowartość planu zrealizowanego i planu niezrealizowanego. Na koniec roku konto 995 nie wykazuje salda.

19. [13] Konto 996 – „Zaangażowanie wydatków dysponenta Funduszu Pracy, Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych i Funduszu Wsparcia Organizacji Pożytku Publicznego roku bieżącego” służy do ewidencji prawnego zaangażowania wydatków ujętych w planie FP, FGŚP i FWOPP w roku bieżącym, realizowanych na podstawie umów, porozumień lub ustaw innych niż ustawy, o których mowa w § 2 pkt 3, 4 i 4a. Na stronie Wn konta 996 ujmuje się równowartość sfinansowanych wydatków w danym roku budżetowym. Na stronie Ma konta 996 ujmuje się zaangażowanie wydatków, czyli wartość umów, porozumień, których wykonanie spowoduje konieczność dokonania wydatków w roku bieżącym. Na koniec roku konto 996 nie wykazuje salda.

20. [14] Konto 997 – „Zaangażowanie wydatków dysponenta Funduszu Pracy, Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych i Funduszu Wsparcia Organizacji Pożytku Publicznego przyszłych lat” służy do ewidencji prawnego zaangażowania wydatków w latach przyszłych, realizowanych na podstawie umów, porozumień lub ustaw innych niż ustawy, o których mowa w § 2 pkt 3, 4 i 4a. Na stronie Wn konta 997 ujmuje się równowartość zaangażowanych wydatków w latach poprzednich, a obciążających plan FP, FGŚP i FWOPP roku bieżącego. Na stronie Ma konta 997 ujmuje się wysokość zaangażowanych wydatków lat przyszłych. Na koniec roku konto 997 może wykazywać saldo Ma oznaczające zaangażowanie wydatków lat przyszłych.

21. Ewidencja na koncie 998 – „Zaangażowanie wydatków budżetowych roku bieżącego” odbywa się według zasad określonych dla konta 998 w rozporządzeniu, o którym mowa w ust. 1. Na koncie 998, w celu sporządzenia sprawozdań budżetowych, ujmuje się również zaangażowanie wydatków budżetowych na dany rok budżetowy, przeznaczonych na realizację zadań współfinansowanych z udziałem środków, o których mowa w art. 5 ust. 3 pkt 1, 2, 5a, 5b i 6 ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych, wynikających z podpisanych umów, których wykonanie spowoduje konieczność dokonania wydatków budżetowych w roku bieżącym.

[8] § 10 ust. 5 w brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 4 lit. c) zarządzenia nr 41 Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 3 listopada 2015 r. zmieniającego zarządzenie w sprawie zasad (polityki) rachunkowości w Ministerstwie Pracy i Polityki Społecznej (Dz.U.MPiPS. poz. 44). Zmiana weszła w życie 9 listopada 2015 r.

[9] § 10 ust. 6g dodany przez § 1 pkt 4 lit. d) zarządzenia nr 41 Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 3 listopada 2015 r. zmieniającego zarządzenie w sprawie zasad (polityki) rachunkowości w Ministerstwie Pracy i Polityki Społecznej (Dz.U.MPiPS. poz. 44). Zmiana weszła w życie 9 listopada 2015 r.

[10] § 10 ust. 14a w brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 4 lit. e) zarządzenia nr 41 Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 3 listopada 2015 r. zmieniającego zarządzenie w sprawie zasad (polityki) rachunkowości w Ministerstwie Pracy i Polityki Społecznej (Dz.U.MPiPS. poz. 44). Zmiana weszła w życie 9 listopada 2015 r.

[11] § 10 ust. 17 w brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 4 lit. f) zarządzenia nr 41 Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 3 listopada 2015 r. zmieniającego zarządzenie w sprawie zasad (polityki) rachunkowości w Ministerstwie Pracy i Polityki Społecznej (Dz.U.MPiPS. poz. 44). Zmiana weszła w życie 9 listopada 2015 r.

[12] § 10 ust. 18 w brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 4 lit. f) zarządzenia nr 41 Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 3 listopada 2015 r. zmieniającego zarządzenie w sprawie zasad (polityki) rachunkowości w Ministerstwie Pracy i Polityki Społecznej (Dz.U.MPiPS. poz. 44). Zmiana weszła w życie 9 listopada 2015 r.

[13] § 10 ust. 19 w brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 4 lit. f) zarządzenia nr 41 Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 3 listopada 2015 r. zmieniającego zarządzenie w sprawie zasad (polityki) rachunkowości w Ministerstwie Pracy i Polityki Społecznej (Dz.U.MPiPS. poz. 44). Zmiana weszła w życie 9 listopada 2015 r.

[14] § 10 ust. 20 w brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 4 lit. f) zarządzenia nr 41 Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 3 listopada 2015 r. zmieniającego zarządzenie w sprawie zasad (polityki) rachunkowości w Ministerstwie Pracy i Polityki Społecznej (Dz.U.MPiPS. poz. 44). Zmiana weszła w życie 9 listopada 2015 r.

Wersja archiwalna obowiązująca od 2015-09-18 do 2015-11-08

§ 10.

1. [19] Do ewidencji księgowej operacji gospodarczych oraz ustalenia wyniku finansowego stosuje się przepisy rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 5 lipca 2010 r. w sprawie szczególnych zasad rachunkowości oraz planów kont dla budżetu państwa, budżetów jednostek samorządu terytorialnego, jednostek budżetowych, samorządowych zakładów budżetowych, państwowych funduszy celowych oraz państwowych jednostek budżetowych mających siedzibę poza granicami Rzeczypospolitej Polskiej, z uwzględnieniem postanowień zawartych w ust. 2–21 oraz § 8 ust. 3 i 5.

2. Wydatki związane z funkcjonowaniem Jednostki, mające charakter wspólny (ogólny) dla zadań realizowanych w ramach całej części budżetowej lub całej Jednostki, które nie dają się wprost oszacować lub przypisać do poszczególnych funkcji, zadań, podzadań i działań układu zadaniowego, albo jeżeli nie są na tyle istotne, aby było ekonomicznie uzasadnione ich wyodrębnianie, ewidencjonuje się w ramach funkcji państwa obejmującej planowanie strategiczne oraz obsługę administracyjną i techniczną. Powyższą zasadę stosuje się również do ewidencjonowania wypłaconych świadczeń z tytułu choroby i macierzyństwa.

3. Wpłaty i wypłaty gotówkowe krajowych środków pieniężnych ewidencjonuje się na koncie 130 – „Rachunek bieżący jednostki”. Obroty z tego tytułu wykonane na koncie 130 ujmuje się na koncie 101 – „Kasa złotówkowa”.

4. Wpłaty i wypłaty gotówkowe zagranicznych środków pieniężnych ewidencjonuje się na koncie 102 – „Kasa walutowa”, według zasad określonych jak dla konta 101 w rozporządzeniu, o którym mowa w ust. 1.

5. Konto 142 – „Środki pieniężne przekazywane w zarządzanie Ministrowi Finansów” służy do ewidencji środków pieniężnych przekazywanych przez dysponenta FP i dysponenta FGŚP w zarządzanie Ministrowi Finansów, zgodnie z rozporządzeniem Ministra Finansów z dnia 15 kwietnia 2011 r. w sprawie wolnych środków niektórych jednostek sektora finansów publicznych przyjmowanych przez Ministra Finansów w depozyt lub zarządzanie (Dz.U. Nr 81, poz. 443). Na stronie Wn konta 142 ujmuje się przekazanie środków Ministrowi Finansów, w korespondencji z kontem 136 – „Rachunek państwowych funduszy celowych”. Na stronie Ma konta 142 ujmuje się zwrot środków przez Ministra Finansów na rachunek FP lub FGŚP, w korespondencji z kontem 136 – „Rachunek państwowych funduszy celowych”.

6. Konta 202 – „Rozrachunki z odbiorcami i dostawcami wyrażone w walutach obcych”, 235 – „Pozostałe rozrachunki z pracownikami wyrażone w walutach obcych”, 241 – „Pozostałe rozrachunki wyrażone w walutach obcych”, służą do ewidencji rozrachunków wyrażonych w walutach obcych, według zasad określonych odpowiednio jak dla kont 201, 234, 240 w rozporządzeniu, o którym mowa w ust. 1.

6a. [20] Należności ujęte na koncie 226 – „Długoterminowe należności budżetowe”, których spłata nie spowoduje zwiększenia aktywów trwałych jednostki, ujmowane są w sprawozdaniu finansowym w aktywach obrotowych.

6b. [21] Ewidencja na koncie 227 – „Rozliczenie wydatków z budżetu środków europejskich” odbywa się według zasad określonych dla konta 227 w rozporządzeniu, o którym mowa w ust. 1. Na koncie 227 ewidencjonuje się również zwrot środków dotyczących płatności z budżetu środków europejskich, dokonywanych w latach uprzednich, w stosunku do roku, w którym nastąpił zwrot. Ewidencja służy do sporządzenia na potrzeby Ministra Finansów informacji uzupełniającej o zwrotach środków dokonanych w latach ubiegłych do sprawozdania budżetowego Rb-28 UE. Na stronie Wn konta ujmuje się kwotę dokonanego zwrotu. Ewidencja prowadzona jest według podziałek klasyfikacji budżetowej, z uwzględnieniem lat, których dotyczy zwrot.

6c. [22] Ewidencja na koncie 231 – „Rozrachunki z tytułu wynagrodzeń” odbywa się według zasad określonych dla konta 231 w rozporządzeniu, o którym mowa w ust. 1. Na koncie 231 ewidencjonuje się również świadczenia niezaliczane do wynagrodzeń, jeżeli są ujmowane na listach płac.

6d. [23] Konto 232 – „Rozliczenia z tytułu środków europejskich” służy do ewidencji operacji związanych z decyzjami instytucji pośredniczącej, zobowiązującymi beneficjentów realizujących projekty z udziałem środków z budżetu Unii Europejskiej do zwrotu środków, otrzymanych w latach poprzednich, niebędących dochodami budżetowymi, podlegających zwrotowi na rachunek Ministerstwa Finansów do obsługi płatności, prowadzony przez BGK. Na stronie Wn konta 232 ujmuje się wartość płatności z budżetu środków europejskich przypisanych do zwrotu, w korespondencji z kontem 224, na podstawie zatwierdzonego wniosku o płatność lub decyzji. Na stronie Ma konta 232 ujmuje się wpłaty środków europejskich dokonane przez beneficjentów, w korespondencji z kontem 227, na podstawie informacji otrzymanych z BGK.

6e. [24] Ewidencja na koncie 240 – „Pozostałe rozrachunki” odbywa się według zasad określonych dla konta 240 w rozporządzeniu, o którym mowa w ust. 1. Konto 240 służy również do ewidencji należności i roszczeń oraz zobowiązań i sum do wyjaśnienia nieobjętych ewidencją na kontach 221 i 227. Na koncie 240 ewidencjonuje się także należności wynikające z rozliczenia z Komisją Europejską z tytułu realizacji Sektorowego Programu Operacyjnego Rozwoju Zasobów Ludzkich.

Na stronie Wn konta 240 ujmuje się w szczególności:

1) środki przekazane na podstawie decyzji Ministra na rachunek dysponenta FP;

2) środki przekazane do BGK na realizację umów;

3) przypis należności wynikających z rozliczenia z Komisją Europejską z tytułu realizacji Sektorowego Programu Operacyjnego Rozwoju Zasobów Ludzkich, na podstawie wyroku sądowego, nakazu zapłaty lub wezwania do zwrotu;

4) środki przekazane do BGK z przeznaczeniem na udzielanie pożyczek w ramach programów: „Praca dla młodych” i „Program Aktywizacji Obszarów Wiejskich – Komponent A”.

Na stronie Ma konta 240 ujmuje się w szczególności:

1) wpłaty środków z prywatyzacji przekazane przez Ministra Skarbu Państwa na rachunek pomocniczy ministra właściwego do spraw pracy oraz zwroty dokonane przez BGK z tytułu realizacji umów w zakresie aktywizacji zawodowej bezrobotnych;

2) zmniejszenie należności dotyczących rozliczenia z Komisją Europejską z tytułu realizacji Sektorowego Programu Operacyjnego Rozwoju Zasobów Ludzkich:

a) wynikające z wpłaty środków na rachunek Instytucji Zarządzającej (IZ), na podstawie informacji z IZ o zaewidencjonowaniu wpłaty na koncie,

b) z tytułu zmniejszenia uprzednio przypisanych należności na skutek umorzenia, przedawnienia lub zmiany decyzji;

3) spłaty kapitału pożyczek i inne zmniejszenia kapitału pożyczek w ramach programów: „Praca dla młodych” i „Program Aktywizacji Obszarów Wiejskich – Komponent A”.

6f. [25] Konto 244 – „Rozliczenie dotacji budżetowych oraz płatności z budżetu środków europejskich wyrażone w walutach obcych” służy do ewidencji rozliczenia przez organ dotujący udzielonych dotacji budżetowych, a także do ewidencji rozliczenia przez instytucje zarządzające i pośredniczące płatności z budżetu środków europejskich, wyrażonych w walutach obcych. Ewidencja na koncie 244 odbywa się według zasad określonych jak dla konta 224 w rozporządzeniu, o którym mowa w ust. 1.

7. Konto 291 – „Rozliczenie sprzedaży” służy do dokonywania rozliczenia sprzedaży w zakresie świadczonych usług, opodatkowanych podatkiem od towarów i usług.

8. Ewidencja należności i zobowiązań FP i FGŚP rejestrowana jest na kontach Zespołu 2 – „Rozrachunki i rozliczenia” jedynie w odniesieniu do wydatków realizowanych przez dysponenta FP i FGŚP na podstawie umów, porozumień lub ustaw innych niż ustawy, o których mowa w § 2 pkt 3 i 4, rozliczeń z Ministerstwem oraz w zakresie poboru i przekazywania przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych obowiązkowej składki od pracodawców na FP i FGŚP. W przypadku FGŚP na kontach Zespołu 2 – „Rozrachunki i rozliczenia” ewidencjonuje się również rozliczenia z Urzędem Skarbowym.

8a. [26] Ewidencja na koncie 720 – „Przychody z tytułu dochodów budżetowych” odbywa się według zasad określonych dla konta 720 w rozporządzeniu, o którym mowa w ust. 1. Na koncie 720 ewidencjonuje się w szczególności przychody z tytułu następujących dochodów budżetowych:

1) opłaty egzaminacyjne;

2) wpłaty funduszy celowych do budżetu państwa;

3) zwroty wydatków z lat ubiegłych;

4) zwroty dotacji oraz płatności, w tym wykorzystanych niezgodnie z przeznaczeniem lub wykorzystanych z naruszeniem procedur, o których mowa w art. 184 ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych, pobranych nienależnie lub w nadmiernej wysokości;

5) spłaty kapitału pożyczek.

8b. [27] Ewidencja na koncie 750 – „Przychody finansowe” odbywa się według zasad określonych dla konta 750 w rozporządzeniu, o którym mowa w ust. 1. Na koncie 750 ewidencjonuje się również przychody z tytułu dochodów budżetowych, w szczególności:

1) odsetki od dotacji oraz płatności;

2) pozostałe odsetki;

3) różnice kursowe.

8c. [28] Ewidencja na koncie 760 – „Pozostałe przychody operacyjne” odbywa się według zasad określonych dla konta 760 w rozporządzeniu, o którym mowa w ust. 1. Na koncie 760 ewidencjonuje się również przychody z tytułu dochodów budżetowych, w szczególności:

1) grzywny, mandaty i inne kary pieniężne od osób fizycznych;

2) grzywny i inne kary pieniężne od osób prawnych i innych jednostek organizacyjnych;

3) dochody wynikające z wyroków sądowych;

4) dochody z najmu i dzierżawy składników majątku;

5) wynagrodzenia płatnika składek;

6) koszty upomnienia;

7) koszty postępowania egzekucyjnego;

8) dochody z tytułu sprzedaży składników majątku;

9) dochody z tytułu obciążeń za utracone lub zniszczone składniki majątku.

8d. [29] Ewidencja na koncie 840 – „Rezerwy i rozliczenia międzyokresowe przychodów” odbywa się według zasad określonych dla konta 840 w rozporządzeniu, o którym mowa w ust. 1. Konto 840 służy do ewidencji przychodów zaliczanych do przyszłych okresów oraz innych rozliczeń międzyokresowych i rezerw. Na koncie 840 ewidencjonuje się w szczególności rezerwy na przyszłe zobowiązania wynikające ze skutków toczących się postępowań sądowych. Utworzenie i zwiększenie rezerwy na przyszłe zobowiązania wynikające ze skutków toczących się postępowań sądowych ewidencjonuje się w korespondencji z kontami: odpowiednio 761 lub 751. Zmniejszenie lub rozwiązanie rezerwy na przyszłe zobowiązania wynikające ze skutków toczących się postępowań sądowych ewidencjonuje się w korespondencji z kontami: odpowiednio 760 lub 750.

9. Konto 091 – „Obce środki trwałe” służy do ewidencji obcych środków trwałych. Na stronie Wn konta 091 ujmuje się wartość otrzymanych w użytkowanie środków trwałych, na podstawie zawartych przez Jednostkę umów użyczenia, najmu, dzierżawy. Na stronie Ma konta 091 ujmuje się zwrot właścicielowi środków trwałych. Na koniec roku konto 091 może wykazywać saldo Wn oznaczające wartość obcych środków trwałych użytkowanych w Jednostce. Saldo konta 091 jest przenoszone na kolejny rok obrotowy.

10. Konto 092 – „Środki trwałe w likwidacji” służy do ewidencji środków trwałych w likwidacji. Na stronie Wn konta 092 ujmuje się wartość początkową środków trwałych postawionych w stan likwidacji z powodu ich zużycia, zniszczenia, przeznaczenia do sprzedaży, przekazania. Na stronie Ma konta 092 ujmuje się wartość początkową środków trwałych faktycznie zlikwidowanych, sprzedanych lub przekazanych. Na koniec roku konto 092 może wykazywać saldo Wn oznaczające wartość początkową środków trwałych postawionych w stan likwidacji, które nie zostały jeszcze fizycznie zlikwidowane, sprzedane lub przekazane. Saldo konta 092 jest przenoszone na kolejny rok obrotowy.

11. [30] Konto 093 – „Środki trwałe oraz wartości niematerialne i prawne otrzymane nieodpłatnie” służy do ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych otrzymanych nieodpłatnie. Na stronie Wn konta 093 ujmuje się wartość początkową środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych otrzymanych nieodpłatnie. Na stronie Ma ujmuje się wartość dotychczasowego umorzenia środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych otrzymanych nieodpłatnie. Konto 093 może wykazywać saldo Wn oznaczające nieumorzoną na dzień otrzymania wartość środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych. Saldo konta 093 nie jest przenoszone na kolejny rok obrotowy.

12. [31] Konto 094 – „Środki trwałe oraz wartości niematerialne i prawne przekazane nieodpłatnie” służy do ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych przekazanych nieodpłatnie. Na stronie Ma konta 094 ujmuje się wartość początkową środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych przekazanych nieodpłatnie. Na stronie Wn ujmuje się wartość dotychczasowego umorzenia środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych przekazanych nieodpłatnie. Konto 094 może wykazywać saldo Ma oznaczające nieumorzoną na dzień przekazania wartość środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych. Saldo konta 094 nie jest przenoszone na kolejny rok obrotowy.

13. Konto 910 – „Zajęcia wierzytelności” służy do ewidencji zajęć wierzytelności. Na stronie Wn konta 910 ujmuje się zajęcia wierzytelności, na stronie Ma konta 910 ujmuje się zapłaty dokonane na rzecz komornika, odwołania zajęć wierzytelności, umorzenia egzekucji z wierzytelności. Na koniec roku konto 910 może wykazywać saldo Wn oznaczające stan zajęć wierzytelności. Saldo konta 910 jest przenoszone na kolejny rok obrotowy.

14. Konto 920 – „Należności nieściągalne” służy do ewidencji należności, o których mowa w § 9 ust. 7 pkt 3. Na stronie Wn konta 920 ujmuje się należności nieściągalne, na stronie Ma konta 920 ujmuje się odpisy należności nieściągalnych. Na koniec roku konto 920 może wykazywać saldo Wn oznaczające stan należności nieściągalnych. Saldo konta 920 jest przenoszone na kolejny rok obrotowy.

14a. [32] Konto 921 – „Należności z tytułu realizacji umów zawartych z BGK” służy do ewidencji u dysponenta części budżetowej i dysponenta FP należności z tytułu realizacji umów zawartych pomiędzy Ministrem a BGK, dotyczących wspierania rozwoju przedsiębiorczości poprzez udzielanie pożyczek na rozpoczęcie działalności gospodarczej oraz na utworzenie miejsc pracy dla bezrobotnych. Zgodnie z umowami, Minister przekazuje do BGK środki finansowe pochodzące z prywatyzacji, na podstawie art. 56 ust. 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 1996 r. o komercjalizacji i prywatyzacji (Dz. U. z 2015 r. poz. 747), przekazywane przez Ministra Skarbu Państwa i środki zwrócone przez BGK w ramach realizacji wcześniej zawartych umów, a także środki FP na wykonanie działań związanych z aktywizacją zawodową bezrobotnych. Na stronie Wn konta 921 ujmuje się wysokość środków przekazanych do BGK na podstawie zawartej umowy, na stronie Ma konta 921 ujmuje się dokonane przez BGK wpłaty z tytułu rozliczenia umowy oraz odpisy należności na podstawie decyzji o umorzeniu należności. Na koniec roku obrotowego konto 921 może wykazywać saldo Wn oznaczające stan należności z tytułu nierozliczonych umów z BGK. Saldo konta 921 jest przenoszone na kolejny rok obrotowy.

15. Konto 930 – „Cesje wierzytelności” służy do ewidencji cesji wierzytelności dokonanych przez kontrahentów Jednostki. Na stronie Wn konta 930 ujmuje się całkowitą wartość cesji wierzytelności, na stronie Ma konta 930 ujmuje się poszczególne kwoty przekazywane na podstawie cesji wierzytelności. Na koniec roku konto 930 może wykazywać saldo Wn oznaczające stan cesji wierzytelności. Saldo konta 930 jest przenoszone na kolejny rok obrotowy.

15a. [33] Konto 940 – „Zobowiązania warunkowe” służy do ewidencji wartości zobowiązań warunkowych w kolejnych latach budżetowych, z tytułu umów, których obowiązek realizacji w kolejnym roku jest uzależniony od zaistnienia określonych zdarzeń. Na stronie Wn konta 940 ujmuje się zobowiązania warunkowe, na stronie Ma konta 940 ujmuje się zmniejszenie wartości zobowiązań warunkowych, z tytułu wygaśnięcia zobowiązania lub uznania warunków zobowiązania. Na koniec roku konto 940 może wykazywać saldo Wn oznaczające stan zobowiązań warunkowych. Saldo konta 940 jest przenoszone na kolejny rok obrotowy. Ewidencja szczegółowa do konta 940 prowadzona jest według podziałek klasyfikacji budżetowej.

16. Nieprawidłowości dotyczące kwalifikowalności wydatków ponoszonych w ramach projektów, ujawnione po zamknięciu roku budżetowego, ewidencjonuje się na koncie 950 – „Wydatki kwalifikowalne i niekwalifikowalne z lat ubiegłych dotyczące projektów, ujawnione po zamknięciu roku budżetowego”. Na stronie Wn konta 950 ujmuje się zwiększenia wartości wydatków kwalifikowalnych dotyczących projektów, ujawnione po zamknięciu roku budżetowego. Na stronie Ma konta 950 ujmuje się zmniejszenia wartości wydatków kwalifikowalnych dotyczących projektów, ujawnione po zamknięciu roku budżetowego (zwiększenia wartości wydatków niekwalifikowalnych rozliczanych w ramach projektów). Salda konta nie są przenoszone na kolejny rok obrotowy.

16a. [34] Konto 951 – „Kary umowne” służy do ewidencji kar umownych, w szczególności z tytułu nienależytego wykonania lub niewykonania umowy oraz zwłoki w jej wykonaniu, naliczanych w związku z realizacją projektów: Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki 2007–2013 oraz Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój 2014–2020. Ewidencja pozabilansowa naliczonych kar umownych jest prowadzona w przypadku ewidencjonowania kar umownych na kontach bilansowych w paragrafach wydatków z czwartą cyfrą 8 lub 9. Na stronie Wn konta 951 ujmuje się naliczone kary umowne, na podstawie protokołu odbioru, opisu merytorycznego dokumentu finansowego potwierdzającego naliczenie kary umownej lub innego dokumentu informującego o naliczeniu kary umownej. Na stronie Ma konta 951 ujmuje się kary umowne przekazane na rachunek dochodów Ministerstwa. Konto 951 może wykazywać saldo Wn, które oznacza stan kar umownych nieprzekazanych na rachunek dochodów Ministerstwa. Ewidencję szczegółową do konta 951 prowadzi się z uwzględnieniem klasyfikacji budżetowej oraz w podziale na poszczególne projekty. Saldo konta 951 jest przenoszone na kolejny rok obrotowy.

16b. [35] Konto 976 – „Wzajemne rozliczenie między jednostkami” służy do ewidencji kwot wynikających ze wzajemnych rozliczeń między jednostkami w celu sporządzenia łącznego sprawozdania finansowego. Prowadzi się odrębną ewidencję dla każdego przedmiotu wyłączeń, tj. dla:

1) przychodów i kosztów – ewidencja obejmuje księgowane oddzielnie narastająco przychody i koszty, będące następstwem wzajemnych świadczeń pomiędzy jednostkami;

2) należności i zobowiązań – należności są ewidencjonowane na stronie Wn konta 976, natomiast na stronie Ma ich zapłata. Zobowiązania są ewidencjonowane na stronie Ma konta 976, natomiast na stronie Wn ich zapłata. Saldo Wn konta 976 oznacza stan należności do wyłączenia w łącznym sprawozdaniu finansowym. Saldo Ma konta 976 oznacza stan zobowiązań do wyłączenia w łącznym sprawozdaniu finansowym.

Na stronie Wn konta 976 ujmuje się również zmniejszenie funduszu, spowodowane nieodpłatnym przekazaniem środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych do innych jednostek organizacyjnych objętych łącznym zestawieniem zmian w funduszu, a na stronie Ma ujmuje się zwiększenia funduszu wynikające ze zwiększenia funduszu z tytułu otrzymania środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych od innych jednostek objętych łącznym zestawieniem zmian w funduszu.

Zapisy na koncie 976 w zakresie podlegającym wyłączeniu w łącznym bilansie należności i zobowiązań powinny być zgodne z saldami na koniec roku wynikającymi z ewidencji analitycznej prowadzonej do kont zespołu 2, a w zakresie zmian w funduszu spowodowanym nieodpłatnym przekazaniem środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych do innych jednostek organizacyjnych objętych łącznym zestawieniem zmian w funduszu lub nieodpłatnym otrzymaniem wymienionych składników majątkowych od tych jednostek, powinny być zgodne z saldami kont analitycznych do konta 800.

16c. [36] Konto 979 – „Plan finansowy dochodów budżetowych” służy do ewidencji planu finansowego dochodów budżetowych dysponenta środków budżetowych. Na stronie Wn konta 979 księguje się:

1) kwoty zatwierdzonego planu finansowego dochodów budżetowych;

2) równowartość zrealizowanych, a nieplanowanych dochodów budżetowych.

Na stronie Ma konta księguje się:

1) równowartość zrealizowanych planowanych dochodów budżetowych;

2) wartość planowanych, a niezrealizowanych dochodów budżetowych.

Ewidencja szczegółowa do konta 979 prowadzona jest w szczegółowości planu finansowego dochodów budżetowych. Konto 979 nie wykazuje na koniec roku salda.

17. Konto 994 – „Plan finansowy wydatków dysponenta Funduszu Pracy i Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych w układzie zadaniowym” służy do ewidencji planu finansowego wydatków dysponenta FP i FGŚP w układzie zadaniowym, według zasad określonych jak dla konta 990 w rozporządzeniu, o którym mowa w ust. 1.

18. [37] Konto 995 – „Plan wydatków dysponenta Funduszu Pracy i Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych” służy do ewidencji planu dysponenta FP i FGŚP. Na stronie Wn konta 995 ujmuje się plan dysponenta FP i FGŚP oraz jego zmiany. Na stronie Ma konta 995 ujmuje się równowartość planu zrealizowanego i planu niezrealizowanego. Na koniec roku konto 995 nie wykazuje salda.

19. [38] Konto 996 – „Zaangażowanie wydatków dysponenta Funduszu Pracy i Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych roku bieżącego” służy do ewidencji prawnego zaangażowania wydatków ujętych w planie FP i FGŚP w roku bieżącym, realizowanych na podstawie umów, porozumień lub ustaw innych niż ustawy, o których mowa w § 2 pkt 3 i 4. Na stronie Wn konta 996 ujmuje się równowartość sfinansowanych wydatków w danym roku budżetowym. Na stronie Ma konta 996 ujmuje się zaangażowanie wydatków, czyli wartość umów, porozumień, których wykonanie spowoduje konieczność dokonania wydatków w roku bieżącym. Na koniec roku konto 996 nie wykazuje salda.

20. [39] Konto 997 – „Zaangażowanie wydatków dysponenta Funduszu Pracy i Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych przyszłych lat” służy do ewidencji prawnego zaangażowania wydatków w latach przyszłych, realizowanych na podstawie umów, porozumień lub ustaw innych niż ustawy, o których mowa w § 2 pkt 3 i 4. Na stronie Wn konta 997 ujmuje się równowartość zaangażowanych wydatków w latach poprzednich, a obciążających plan FP i FGŚP roku bieżącego. Na stronie Ma konta 997 ujmuje się wysokość zaangażowanych wydatków lat przyszłych. Na koniec roku konto 997 może wykazywać saldo Ma oznaczające zaangażowanie wydatków lat przyszłych.

21. [40] Ewidencja na koncie 998 – „Zaangażowanie wydatków budżetowych roku bieżącego” odbywa się według zasad określonych dla konta 998 w rozporządzeniu, o którym mowa w ust. 1. Na koncie 998, w celu sporządzenia sprawozdań budżetowych, ujmuje się również zaangażowanie wydatków budżetowych na dany rok budżetowy, przeznaczonych na realizację zadań współfinansowanych z udziałem środków, o których mowa w art. 5 ust. 3 pkt 1, 2, 5a, 5b i 6 ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych, wynikających z podpisanych umów, których wykonanie spowoduje konieczność dokonania wydatków budżetowych w roku bieżącym.

[19] § 10 ust. 1 w brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 6 lit. a) zarządzenia nr 33 Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 16 września 2015 r. zmieniającego zarządzenie w sprawie zasad (polityki) rachunkowości w Ministerstwie Pracy i Polityki Społecznej (Dz.U.MPiPS. poz. 36). Zmiana weszła w życie 18 września 2015 r. z mocą od 1 stycznia 2015 r.

[20] § 10 ust. 6a dodany przez § 1 pkt 6 lit. b) zarządzenia nr 33 Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 16 września 2015 r. zmieniającego zarządzenie w sprawie zasad (polityki) rachunkowości w Ministerstwie Pracy i Polityki Społecznej (Dz.U.MPiPS. poz. 36). Zmiana weszła w życie 18 września 2015 r. z mocą od 1 stycznia 2015 r.

[21] § 10 ust. 6b dodany przez § 1 pkt 6 lit. b) zarządzenia nr 33 Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 16 września 2015 r. zmieniającego zarządzenie w sprawie zasad (polityki) rachunkowości w Ministerstwie Pracy i Polityki Społecznej (Dz.U.MPiPS. poz. 36). Zmiana weszła w życie 18 września 2015 r. z mocą od 1 stycznia 2015 r.

[22] § 10 ust. 6c dodany przez § 1 pkt 6 lit. b) zarządzenia nr 33 Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 16 września 2015 r. zmieniającego zarządzenie w sprawie zasad (polityki) rachunkowości w Ministerstwie Pracy i Polityki Społecznej (Dz.U.MPiPS. poz. 36). Zmiana weszła w życie 18 września 2015 r. z mocą od 1 stycznia 2015 r.

[23] § 10 ust. 6d dodany przez § 1 pkt 6 lit. b) zarządzenia nr 33 Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 16 września 2015 r. zmieniającego zarządzenie w sprawie zasad (polityki) rachunkowości w Ministerstwie Pracy i Polityki Społecznej (Dz.U.MPiPS. poz. 36). Zmiana weszła w życie 18 września 2015 r. z mocą od 1 stycznia 2015 r.

[24] § 10 ust. 6e dodany przez § 1 pkt 6 lit. b) zarządzenia nr 33 Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 16 września 2015 r. zmieniającego zarządzenie w sprawie zasad (polityki) rachunkowości w Ministerstwie Pracy i Polityki Społecznej (Dz.U.MPiPS. poz. 36). Zmiana weszła w życie 18 września 2015 r. z mocą od 1 stycznia 2015 r.

[25] § 10 ust. 6f dodany przez § 1 pkt 6 lit. b) zarządzenia nr 33 Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 16 września 2015 r. zmieniającego zarządzenie w sprawie zasad (polityki) rachunkowości w Ministerstwie Pracy i Polityki Społecznej (Dz.U.MPiPS. poz. 36). Zmiana weszła w życie 18 września 2015 r. z mocą od 1 stycznia 2015 r.

[26] § 10 ust. 8a dodany przez § 1 pkt 6 lit. c) zarządzenia nr 33 Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 16 września 2015 r. zmieniającego zarządzenie w sprawie zasad (polityki) rachunkowości w Ministerstwie Pracy i Polityki Społecznej (Dz.U.MPiPS. poz. 36). Zmiana weszła w życie 18 września 2015 r. z mocą od 1 stycznia 2015 r.

[27] § 10 ust. 8b dodany przez § 1 pkt 6 lit. c) zarządzenia nr 33 Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 16 września 2015 r. zmieniającego zarządzenie w sprawie zasad (polityki) rachunkowości w Ministerstwie Pracy i Polityki Społecznej (Dz.U.MPiPS. poz. 36). Zmiana weszła w życie 18 września 2015 r. z mocą od 1 stycznia 2015 r.

[28] § 10 ust. 8c dodany przez § 1 pkt 6 lit. c) zarządzenia nr 33 Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 16 września 2015 r. zmieniającego zarządzenie w sprawie zasad (polityki) rachunkowości w Ministerstwie Pracy i Polityki Społecznej (Dz.U.MPiPS. poz. 36). Zmiana weszła w życie 18 września 2015 r. z mocą od 1 stycznia 2015 r.

[29] § 10 ust. 8d dodany przez § 1 pkt 6 lit. c) zarządzenia nr 33 Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 16 września 2015 r. zmieniającego zarządzenie w sprawie zasad (polityki) rachunkowości w Ministerstwie Pracy i Polityki Społecznej (Dz.U.MPiPS. poz. 36). Zmiana weszła w życie 18 września 2015 r. z mocą od 1 stycznia 2015 r.

[30] § 10 ust. 11 w brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 6 lit. d) zarządzenia nr 33 Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 16 września 2015 r. zmieniającego zarządzenie w sprawie zasad (polityki) rachunkowości w Ministerstwie Pracy i Polityki Społecznej (Dz.U.MPiPS. poz. 36). Zmiana weszła w życie 18 września 2015 r. z mocą od 1 stycznia 2015 r.

[31] § 10 ust. 12 w brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 6 lit. d) zarządzenia nr 33 Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 16 września 2015 r. zmieniającego zarządzenie w sprawie zasad (polityki) rachunkowości w Ministerstwie Pracy i Polityki Społecznej (Dz.U.MPiPS. poz. 36). Zmiana weszła w życie 18 września 2015 r. z mocą od 1 stycznia 2015 r.

[32] § 10 ust. 14a dodany przez § 1 pkt 6 lit. e) zarządzenia nr 33 Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 16 września 2015 r. zmieniającego zarządzenie w sprawie zasad (polityki) rachunkowości w Ministerstwie Pracy i Polityki Społecznej (Dz.U.MPiPS. poz. 36). Zmiana weszła w życie 18 września 2015 r. z mocą od 1 stycznia 2015 r.

[33] § 10 ust. 15a dodany przez § 1 pkt 6 lit. f) zarządzenia nr 33 Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 16 września 2015 r. zmieniającego zarządzenie w sprawie zasad (polityki) rachunkowości w Ministerstwie Pracy i Polityki Społecznej (Dz.U.MPiPS. poz. 36). Zmiana weszła w życie 18 września 2015 r. z mocą od 1 stycznia 2015 r.

[34] § 10 ust. 16a dodany przez § 1 pkt 6 lit. g) zarządzenia nr 33 Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 16 września 2015 r. zmieniającego zarządzenie w sprawie zasad (polityki) rachunkowości w Ministerstwie Pracy i Polityki Społecznej (Dz.U.MPiPS. poz. 36). Zmiana weszła w życie 18 września 2015 r. z mocą od 1 stycznia 2015 r.

[35] § 10 ust. 16b dodany przez § 1 pkt 6 lit. g) zarządzenia nr 33 Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 16 września 2015 r. zmieniającego zarządzenie w sprawie zasad (polityki) rachunkowości w Ministerstwie Pracy i Polityki Społecznej (Dz.U.MPiPS. poz. 36). Zmiana weszła w życie 18 września 2015 r. z mocą od 1 stycznia 2015 r.

[36] § 10 ust. 16c dodany przez § 1 pkt 6 lit. g) zarządzenia nr 33 Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 16 września 2015 r. zmieniającego zarządzenie w sprawie zasad (polityki) rachunkowości w Ministerstwie Pracy i Polityki Społecznej (Dz.U.MPiPS. poz. 36). Zmiana weszła w życie 18 września 2015 r. z mocą od 1 stycznia 2015 r.

[37] § 10 ust. 18 w brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 6 lit. h) zarządzenia nr 33 Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 16 września 2015 r. zmieniającego zarządzenie w sprawie zasad (polityki) rachunkowości w Ministerstwie Pracy i Polityki Społecznej (Dz.U.MPiPS. poz. 36). Zmiana weszła w życie 18 września 2015 r. z mocą od 1 stycznia 2015 r.

[38] § 10 ust. 19 w brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 6 lit. h) zarządzenia nr 33 Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 16 września 2015 r. zmieniającego zarządzenie w sprawie zasad (polityki) rachunkowości w Ministerstwie Pracy i Polityki Społecznej (Dz.U.MPiPS. poz. 36). Zmiana weszła w życie 18 września 2015 r. z mocą od 1 stycznia 2015 r.

[39] § 10 ust. 20 w brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 6 lit. h) zarządzenia nr 33 Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 16 września 2015 r. zmieniającego zarządzenie w sprawie zasad (polityki) rachunkowości w Ministerstwie Pracy i Polityki Społecznej (Dz.U.MPiPS. poz. 36). Zmiana weszła w życie 18 września 2015 r. z mocą od 1 stycznia 2015 r.

[40] § 10 ust. 21 dodany przez § 1 pkt 6 lit. i) zarządzenia nr 33 Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 16 września 2015 r. zmieniającego zarządzenie w sprawie zasad (polityki) rachunkowości w Ministerstwie Pracy i Polityki Społecznej (Dz.U.MPiPS. poz. 36). Zmiana weszła w życie 18 września 2015 r. z mocą od 1 stycznia 2015 r.

Wersja archiwalna obowiązująca od 2014-04-08 do 2015-09-17

§ 10.

1. Do ewidencji księgowej zdarzeń gospodarczych oraz ustalenia wyniku finansowego stosuje się przepisy rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 5 lipca 2010 r. w sprawie szczególnych zasad rachunkowości oraz planów kont dla budżetu państwa, budżetów jednostek samorządu terytorialnego, jednostek budżetowych, samorządowych zakładów budżetowych, państwowych funduszy celowych oraz państwowych jednostek budżetowych mających siedzibę poza granicami Rzeczypospolitej Polskiej, z uwzględnieniem postanowień zawartych w ust. 2–20 oraz § 8 ust. 3 i 5.

2. Wydatki związane z funkcjonowaniem Jednostki, mające charakter wspólny (ogólny) dla zadań realizowanych w ramach całej części budżetowej lub całej Jednostki, które nie dają się wprost oszacować lub przypisać do poszczególnych funkcji, zadań, podzadań i działań układu zadaniowego, albo jeżeli nie są na tyle istotne, aby było ekonomicznie uzasadnione ich wyodrębnianie, ewidencjonuje się w ramach funkcji państwa obejmującej planowanie strategiczne oraz obsługę administracyjną i techniczną. Powyższą zasadę stosuje się również do ewidencjonowania wypłaconych świadczeń z tytułu choroby i macierzyństwa.

3. Wpłaty i wypłaty gotówkowe krajowych środków pieniężnych ewidencjonuje się na koncie 130 – „Rachunek bieżący jednostki”. Obroty z tego tytułu wykonane na koncie 130 ujmuje się na koncie 101 – „Kasa złotówkowa”.

4. Wpłaty i wypłaty gotówkowe zagranicznych środków pieniężnych ewidencjonuje się na koncie 102 – „Kasa walutowa”, według zasad określonych jak dla konta 101 w rozporządzeniu, o którym mowa w ust. 1.

5. Konto 142 – „Środki pieniężne przekazywane w zarządzanie Ministrowi Finansów” służy do ewidencji środków pieniężnych przekazywanych przez dysponenta FP i dysponenta FGŚP w zarządzanie Ministrowi Finansów, zgodnie z rozporządzeniem Ministra Finansów z dnia 15 kwietnia 2011 r. w sprawie wolnych środków niektórych jednostek sektora finansów publicznych przyjmowanych przez Ministra Finansów w depozyt lub zarządzanie (Dz.U. Nr 81, poz. 443). Na stronie Wn konta 142 ujmuje się przekazanie środków Ministrowi Finansów, w korespondencji z kontem 136 – „Rachunek państwowych funduszy celowych”. Na stronie Ma konta 142 ujmuje się zwrot środków przez Ministra Finansów na rachunek FP lub FGŚP, w korespondencji z kontem 136 – „Rachunek państwowych funduszy celowych”.

6. Konta 202 – „Rozrachunki z odbiorcami i dostawcami wyrażone w walutach obcych”, 235 – „Pozostałe rozrachunki z pracownikami wyrażone w walutach obcych”, 241 – „Pozostałe rozrachunki wyrażone w walutach obcych”, służą do ewidencji rozrachunków wyrażonych w walutach obcych, według zasad określonych odpowiednio jak dla kont 201, 234, 240 w rozporządzeniu, o którym mowa w ust. 1.

7. Konto 291 – „Rozliczenie sprzedaży” służy do dokonywania rozliczenia sprzedaży w zakresie świadczonych usług, opodatkowanych podatkiem od towarów i usług.

8. Ewidencja należności i zobowiązań FP i FGŚP rejestrowana jest na kontach Zespołu 2 – „Rozrachunki i rozliczenia” jedynie w odniesieniu do wydatków realizowanych przez dysponenta FP i FGŚP na podstawie umów, porozumień lub ustaw innych niż ustawy, o których mowa w § 2 pkt 3 i 4, rozliczeń z Ministerstwem oraz w zakresie poboru i przekazywania przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych obowiązkowej składki od pracodawców na FP i FGŚP. W przypadku FGŚP na kontach Zespołu 2 – „Rozrachunki i rozliczenia” ewidencjonuje się również rozliczenia z Urzędem Skarbowym.

9. Konto 091 – „Obce środki trwałe” służy do ewidencji obcych środków trwałych. Na stronie Wn konta 091 ujmuje się wartość otrzymanych w użytkowanie środków trwałych, na podstawie zawartych przez Jednostkę umów użyczenia, najmu, dzierżawy. Na stronie Ma konta 091 ujmuje się zwrot właścicielowi środków trwałych. Na koniec roku konto 091 może wykazywać saldo Wn oznaczające wartość obcych środków trwałych użytkowanych w Jednostce. Saldo konta 091 jest przenoszone na kolejny rok obrotowy.

10. Konto 092 – „Środki trwałe w likwidacji” służy do ewidencji środków trwałych w likwidacji. Na stronie Wn konta 092 ujmuje się wartość początkową środków trwałych postawionych w stan likwidacji z powodu ich zużycia, zniszczenia, przeznaczenia do sprzedaży, przekazania. Na stronie Ma konta 092 ujmuje się wartość początkową środków trwałych faktycznie zlikwidowanych, sprzedanych lub przekazanych. Na koniec roku konto 092 może wykazywać saldo Wn oznaczające wartość początkową środków trwałych postawionych w stan likwidacji, które nie zostały jeszcze fizycznie zlikwidowane, sprzedane lub przekazane. Saldo konta 092 jest przenoszone na kolejny rok obrotowy.

11. Konto 093 – „Środki trwałe oraz wartości niematerialne i prawne otrzymane nieodpłatnie” służy do ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych otrzymanych nieodpłatnie. Na stronie Wn konta 093 ujmuje się wartość środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych otrzymanych nieodpłatnie. Saldo konta 093 nie jest przenoszone na kolejny rok obrotowy.

12. Konto 094 – „Środki trwałe oraz wartości niematerialne i prawne przekazane nieodpłatnie” służy do ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych przekazanych nieodpłatnie. Na stronie Ma konta 094 ujmuje się wartość środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych przekazanych nieodpłatnie. Saldo konta 094 nie jest przenoszone na kolejny rok obrotowy.

13. Konto 910 – „Zajęcia wierzytelności” służy do ewidencji zajęć wierzytelności. Na stronie Wn konta 910 ujmuje się zajęcia wierzytelności, na stronie Ma konta 910 ujmuje się zapłaty dokonane na rzecz komornika, odwołania zajęć wierzytelności, umorzenia egzekucji z wierzytelności. Na koniec roku konto 910 może wykazywać saldo Wn oznaczające stan zajęć wierzytelności. Saldo konta 910 jest przenoszone na kolejny rok obrotowy.

14. Konto 920 – „Należności nieściągalne” służy do ewidencji należności, o których mowa w § 9 ust. 7 pkt 3. Na stronie Wn konta 920 ujmuje się należności nieściągalne, na stronie Ma konta 920 ujmuje się odpisy należności nieściągalnych. Na koniec roku konto 920 może wykazywać saldo Wn oznaczające stan należności nieściągalnych. Saldo konta 920 jest przenoszone na kolejny rok obrotowy.

15. Konto 930 – „Cesje wierzytelności” służy do ewidencji cesji wierzytelności dokonanych przez kontrahentów Jednostki. Na stronie Wn konta 930 ujmuje się całkowitą wartość cesji wierzytelności, na stronie Ma konta 930 ujmuje się poszczególne kwoty przekazywane na podstawie cesji wierzytelności. Na koniec roku konto 930 może wykazywać saldo Wn oznaczające stan cesji wierzytelności. Saldo konta 930 jest przenoszone na kolejny rok obrotowy.

16. Nieprawidłowości dotyczące kwalifikowalności wydatków ponoszonych w ramach projektów, ujawnione po zamknięciu roku budżetowego, ewidencjonuje się na koncie 950 – „Wydatki kwalifikowalne i niekwalifikowalne z lat ubiegłych dotyczące projektów, ujawnione po zamknięciu roku budżetowego”. Na stronie Wn konta 950 ujmuje się zwiększenia wartości wydatków kwalifikowalnych dotyczących projektów, ujawnione po zamknięciu roku budżetowego. Na stronie Ma konta 950 ujmuje się zmniejszenia wartości wydatków kwalifikowalnych dotyczących projektów, ujawnione po zamknięciu roku budżetowego (zwiększenia wartości wydatków niekwalifikowalnych rozliczanych w ramach projektów). Salda konta nie są przenoszone na kolejny rok obrotowy.

17. Konto 994 – „Plan finansowy wydatków dysponenta Funduszu Pracy i Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych w układzie zadaniowym” służy do ewidencji planu finansowego wydatków dysponenta FP i FGŚP w układzie zadaniowym, według zasad określonych jak dla konta 990 w rozporządzeniu, o którym mowa w ust. 1.

18. Konto 995 – „Plan wydatków dysponenta Funduszu Pracy i Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych” służy do ewidencji planu dysponenta FP i FGŚP, według zasad określonych jak dla konta 980 w rozporządzeniu, o którym mowa w ust. 1.

19. Konto 996 – „Zaangażowanie wydatków dysponenta Funduszu Pracy i Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych roku bieżącego” służy do ewidencji zaangażowania prawnego wydatków w roku bieżącym, realizowanych na podstawie umów, porozumień lub ustaw innych niż ustawy, o których mowa w § 2 pkt 3 i 4; według zasad określonych jak dla konta 998 w rozporządzeniu, o którym mowa w ust. 1.

20. Konto 997 – „Zaangażowanie wydatków dysponenta Funduszu Pracy i Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych przyszłych lat” służy do ewidencji zaangażowania prawnego wydatków w latach przyszłych, realizowanych na podstawie umów, porozumień lub ustaw innych niż ustawy, o których mowa w § 2 pkt 3 i 4; według zasad określonych jak dla konta 999 w rozporządzeniu, o którym mowa w ust. 1.