Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
wróć do listy [43 z 670]

Interpretacja indywidualna z dnia 23 kwietnia 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP1-3.4012.120.2024.2.AMA

Uznanie za podatnika podatku VAT w związku ze sprzedażą zabudowanych działek oraz korzystanie ze zwolnienia z opodatkowania podatkiem od towarów i usług przy tej sprzedaży.

Interpretacja indywidualna - stanowisko prawidłowe

Szanowny Panie,

stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku od towarów i usług jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

29 lutego 2024 r. wpłynął Pana wniosek z 29 lutego 2024 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy uznania Pana za podatnika podatku VAT w związku ze sprzedażą zabudowanych działek oraz korzystania ze zwolnienia z opodatkowania podatkiem od towarów i usług przy tej sprzedaży. Uzupełnił go Pan - w odpowiedzi na wezwanie - pismem z 17 kwietnia 2024 r. (data wpływu 17 kwietnia 2024 r.).

Treść wniosku jest następująca:

Opis zdarzenia przyszłego

Wnioskodawca prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą pod firmą (…). Działalność została skatalogowana w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej pod NIP: (…) i REGON: (…). Przedmiotem działalności Wnioskodawcy jest budownictwo mieszkaniowe.

W 2001 r. Wnioskodawca nabył nieruchomość do majątku prywatnego. Następnie nieruchomość została wprowadzona przez Wnioskodawcę do prowadzonej działalności gospodarczej.

Również w 2001 r. przedmiotowa nieruchomość została podzielona na dziewięć mniejszych działek:

  • cztery działki zostały przeznaczone na zabudowę mieszkaniową oraz usługową. Na tych działkach Wnioskodawca wybudował bloki mieszkalne. Wnioskodawca sprzedawał poszczególne lokale znajdujące się ww. budynkach. Sprzedaż ta była opodatkowana podatkiem od towarów i usług;
  • na jednej z działek został wybudowany plac zabaw;
  • jedna z działek została wykorzystana na potrzeby umieszczenia stacji elektroenergetycznej (TRAFO) odpowiedzialnej za dystrybucję i rozdzielenie energii elektrycznej;
  • trzy pozostałe działki, będące przedmiotem wniosku (dalej jako: Nieruchomość) zostały przeznaczone na poszerzenie ulicy, przy której Wnioskodawca wybudował ww. bloki. Nieruchomość jest od 2008 r. zabudowana (na nieruchomości znajduje się część jezdni, miejsca postojowe i chodnik z kostki betonowej). Na ten moment Wnioskodawca planuje sprzedaż Nieruchomości.

Uzupełnienie i doprecyzowanie opisu zdarzenia przyszłego

Wnioskodawca jest zarejestrowany jako czynny podatnik podatku VAT.

Wnioskodawca wskazał, że numery ewidencyjne trzech zabudowanych działek będące przedmiotem wniosku to: 1, 2, 3. Działki są położone w miejscowości (…).

Wnioskodawca wprowadził przedmiotowe działki do działalności gospodarczej w 2001 r.

Wnioskodawca wskazuje, że część jezdni, miejsca postojowe i chodnik z kostki betonowej znajdujące się na tych działkach, spełniają definicję budowli w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 682 ze zm.).

Ponadto, Wnioskodawca miał prawo do odliczenia podatku naliczonego z tytułu wybudowania ww. części jezdni, miejsc postojowych i chodnika z kostki betonowej na przedmiotowych działkach.

Wnioskodawca nie wykorzystywał obiektów budowlanych na cele działalności zwolnionej.

Wnioskodawca nie ponosił w ostatnich 2 latach przed sprzedażą wydatków na ulepszenie przedmiotowych nieruchomości.

Pytania

1)Czy przy sprzedaży ww. Nieruchomości Wnioskodawca będzie występował w charakterze podatnika podatku VAT?

2)Czy sprzedaż ww. Nieruchomości będzie korzystała ze zwolnienia z opodatkowania podatkiem od towarów i usług?

Pana stanowisko w sprawie

Ad 1

W opinii Wnioskodawcy, przy transakcji sprzedaży Nieruchomości będącej przedmiotem wniosku, Wnioskodawca będzie występował w charakterze podatnika VAT, w związku z czym dokonana sprzedaż będzie podlegała opodatkowaniu na gruncie podatku od towarów i usług.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2024 r. o podatku od towarów i usług (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 1570), dalej: ustawa o VAT, opodatkowaniu na gruncie tego podatku podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Art. 7 ust. 1 ustawy o VAT przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1 definiuje przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel.

Stosownie do art. 2 pkt 6 ustawy o VAT, pod pojęciem towaru rozumie się rzeczy oraz ich części, a także wszelkie postacie energii.

Zgodnie z przepisami ustawy o VAT, grunt a także budynki i budowle spełniają definicję towaru wynikającą z art. 2 pkt 6 ustawy, a ich sprzedaż zasadniczo traktowana jest jako czynność odpłatnej dostawy towarów na terytorium kraju.

Zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy o VAT, podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.

Z kolei, art. 15 ust. 2 ustawy o VAT wskazuje, iż działalność gospodarcza obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody.

Działalność gospodarcza obejmuje w szczególności czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.

W kontekście uznania czynności za wykonywaną w ramach działalności gospodarczej nieistotna jest systematyczność działań, lecz zamiar, z jakim dana czynność została zrealizowana oraz w jakich okolicznościach ją wykonano. Należy mieć to na uwadze także w odniesieniu do czynności dokonanej jednorazowo.

Dla stwierdzenia, że dany podmiot w odniesieniu do konkretnej czynności działa jako podatnik VAT czynny, konieczne jest każdorazowo odniesienie się do okoliczności faktycznych. Dla oceny istotne będą przede wszystkimi działania, jakie podejmuje sprzedawca w celu dokonania odpłatnego zbycia. W tym miejscu wskazać należy na orzeczenie Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej (dalej: TSUE) z 15 września 2011 r., sygn. akt C-180/10 i C-181/10, w którym to wyroku TSUE wskazuje, że w kwestii opodatkowania dostawy nieruchomości istotne jest, czy zbywca w celu dokonania sprzedaży podjął aktywne działania w zakresie obrotu nieruchomościami, angażując środki podobne do wykorzystywanych przez producenta, handlowca i usługodawcę.

W praktyce interpretacyjnej Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej wskazuje się na pewien katalog czynności i działań, które mogą przesądzać o tym, że osoba fizyczna w ramach danej czynności działa w charakterze podatnika VAT. Należą do nich między innymi czynności służące „uatrakcyjnieniu działek”, przez co rozumie się podział jednej działki na kilka mniejszych. O charakterze czynności dokonywanych w charakterze podatnika przesądzać może również wytyczenia dróg dojazdowych, działania marketingowe, doprowadzenie do nieruchomości mediów, czy też uprzednie odrolnienie gruntów.

Pogląd, że podjęcie powyższych czynności skutkuje uznaniem osoby fizycznej za podmiot prowadzący działalność gospodarczą w rozumieniu ustawy o VAT, przejawia się między innymi w interpretacjach indywidualnych.

W interpretacji z 28 grudnia 2020 r. nr 0114-KDIP1-1.4012.635.2020.2.MŻ, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej wykazał, że nawet jeśli czynności nie są podejmowane bezpośrednio przez podatnika, ale przez osobę prawnie przez niego umocowaną, to czynności skutkujące zasadniczym wzrostem wartości nieruchomości skutkują uznaniem prowadzenia działalności gospodarczej w rozumieniu ustawy o VAT: „w celu sprzedaży działki gruntu nr 1/2 będzie podejmowała Ona pewne działania w sposób zorganizowany. Pełnomocnik dokonując działań zgodnie z udzielonym pełnomocnictwem uatrakcyjni przedmiotową działkę, stanowiącą nadal własność Wnioskodawczyni. W efekcie wykonanych czynności dostawie podlegać będzie działka o zupełnie innym charakterze jak w chwili zawarcia umowy przedwstępnej.”

Do czynności mających na celu „uatrakcyjnienie” działki oraz wzrost jej wartości w świetle przedstawionego w przytoczonej interpretacji należą między innymi uzyskanie prawomocnej i wykonalnej decyzji o pozwoleniu na budowę oraz uzyskanie warunków technicznych dla przyłączy kanalizacji sanitarnej i przyłącza wodnego (uzbrojenie). W opinii organu interpretacyjnego, ze względu na podejmowane przez umocowanego czynności wpłynęłyby na wartość działki tak znacząco, że przedmiotem faktycznej sprzedaży byłaby nieruchomość o zupełnie innym charakterze niż opisano to w umowie przedwstępnej. W interpretacji z 8 czerwca 2022 r., nr 0114-KDIP1-1.4012.236.2022.2.MM Wnioskodawczyni w celu pozyskania nabywcy upoważniła podmiot, z którym prowadziła negocjacje do wystąpienia o uzyskanie opinii środowiskowej oraz decyzji o warunkach zabudowy gruntu. W opinii organu interpretacyjnego, również takie działania należy uznać za zmierzające do uatrakcyjnienia działki oraz zwiększenie jej rynkowej wartości. Taka nieruchomość z perspektywy potencjalnego nabywcy przedstawia wyższą wartość ze względu na wyższy stopień gotowości do podjęcia prac budowlanych.

W odniesieniu do przedstawionego stanu faktycznego wskazać należy, że pierwotny zakup nieruchomości przez Wnioskodawcę został poczyniony do Jego majątku prywatnego. W późniejszym czasie nieruchomość została wprowadzona do działalności gospodarczej Wnioskodawcy. Grunt został podzielona na dziewięć mniejszych działek, na niektórych z nich wybudowano zespół budynków, będących następnie przedmiotem sprzedaży opodatkowanej podatkiem VAT.

Na działania w charakterze podatnika wskazują również organy podatkowe w treści interpretacji wydawanych w podobnych stanach faktycznych - gdzie nieruchomości będące przedmiotem sprzedaży w pierwszej kolejności były składnikami majątku prywatnego. Przykładowo potwierdza to interpretacja z 21 września 2021 r. sygn. akt. 0113-KDIPT1-2.4012.550.2021.2.PRP: „zatem w przedmiotowej sprawie Wnioskodawca podejmując ww. czynności zaangażował środki podobne do tych, jakie wykorzystują podmioty zajmujące się profesjonalnie obrotem nieruchomościami, o których mowa we wskazanych orzeczeniach w sprawach C-180/10 i C-181/10, tj. wykazał aktywność w przedmiocie zbycia nieruchomości porównywalną do działań podmiotów zajmujących się profesjonalnie tego rodzaju obrotem (...). W ocenie tut. Organu uznać należy, że podejmowane przez Wnioskodawcę działania oraz dokonane czynności wykluczają sprzedaż działki nr 1 w ramach zarządu jego majątkiem prywatnym. Wobec powyższego, należy stwierdzić, że ww. sprzedaż będzie dostawą dokonaną w ramach prowadzenia działalności gospodarczej w myśl art. 15 ust. 2 ustawy, a Zainteresowany będzie działał jako podatnik VAT, o którym mowa w art. 15 ust. 1 ustawy. Z uwagi na powyższe, w tej konkretnej sytuacji nie można uznać, że przedmiotem dostawy będzie składnik majątku osobistego Zainteresowanego, a sprzedaż działki nr 1 będzie stanowiła realizację prawa do rozporządzania majątkiem osobistym.”

Wykładnia przepisów ustawy o VAT, w myśl której nawet prywatny zakup nieruchomości, bez związku z działalnością gospodarczą przejawia się również w interpretacji z 23 lutego 2022 r. sygn. akt. 0113-KDIPT1-3.4012.5.2022.1.ALN: „Wobec powyższego wskazać należy, iż dzierżawa części działki nr (...), spowodowała, że straciła ona charakter majątku prywatnego. Wykorzystywanie przez Panią w sposób ciągły dla celów zarobkowych części nieruchomości spowodowało, że ww. część działki jest wykorzystywana w prowadzonej przez Panią działalności gospodarczej, a nie wyłącznie w ramach majątku osobistego. Stwierdzam zatem, że podejmowane przez Panią działania oraz dokonywane czynności wykluczają sprzedaż wydzielonej geodezyjnie części działki nr (...), w ramach zarządu Pani majątkiem prywatnym. Dlatego ta sprzedaż będzie dostawą w ramach prowadzenia działalności gospodarczej w myśl art. 15 ust. 2 ustawy, a Pani będzie działała jako podatnik VAT, o którym mowa w art. 15 ust. 1 ustawy.”

Mając na uwadze powyższą interpretację i przedstawioną praktykę interpretacyjną organów podatkowych, w opinii Wnioskodawcy, w transakcji sprzedaży Nieruchomości będącej przedmiotem wniosku, będzie On występował w charakterze podatnika podatku VAT.

Wnioskodawca zakupił nieruchomość na majątek prywatny, natomiast w dalszej kolejności:

  • wprowadził nieruchomość do działalności gospodarczej,
  • dokonał podziału nieruchomości na 9 mniejszych działek,
  • wybudował na sąsiednich działkach zespół budynków,
  • prowadził sprzedaż lokali znajdujących się w wybudowanych budynkach.

Sprzedaż lokali była przy tym opodatkowana podatkiem od towarów i usług.

Powyższe okoliczności w opinii Wnioskodawcy wskazują, iż działalność Wnioskodawcy w tym zakresie przybrała formę zawodową (profesjonalną) i stałą. W efekcie zatem, przy transakcji sprzedaży przedmiotowej Nieruchomości, Wnioskodawca będzie występował w charakterze podatnika podatku VAT.

Ad 2

W opinii Wnioskodawcy, sprzedaż powyższej Nieruchomości będzie korzystać ze zwolnienia z podatku od towarów i usług (na podstawie art. 43 ust. 10 ustawy o VAT).

W pierwszej kolejności wskazać należy, iż Wnioskodawcy zgodnie z przedstawionym opisem stanu faktycznego, przedmiotem planowanej sprzedaży będzie Nieruchomość zabudowana.

Zabudowania w postaci części jezdni, miejsc postojowych i chodnika z kostki betonowej, znajdują się na nieruchomości od 2008 r.

W art. 43 ust. 1 pkt 10 i pkt 10a ustawy o VAT, ustawodawca przewidział zwolnienie od podatku VAT dla dostawy nieruchomości zabudowanych spełniających określone w tych przepisach warunki.

Stosownie do treści art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o VAT, zwalnia się od podatku dostawę budynków, budowli lub ich części, z wyjątkiem gdy:

a)dostawa jest dokonywana w ramach pierwszego zasiedlenia lub przed nim,

b)pomiędzy pierwszym zasiedleniem a dostawą budynku, budowli lub ich części upłynął okres krótszy niż 2 lata.

Z powyższego uregulowania wynika, że dostawa budynków, budowli lub ich części jest - co do zasady - zwolniona od podatku od towarów i usług. Wyjątek stanowi dostawa w ramach pierwszego zasiedlenia lub przed nim oraz jeżeli pomiędzy pierwszym zasiedleniem a dostawą budynku, budowli lub ich części upłynął okres krótszy niż 2 lata.

Zatem, dla ustalenia zasad opodatkowania dostawy budynków, budowli lub ich części kluczowym jest ustalenie, kiedy nastąpiło pierwsze zasiedlenie i jaki upłynął okres od tego momentu.

Przez pierwsze zasiedlenie, według art. 2 pkt 14 ustawy o VAT, obowiązującego od 1 września 2019 r., rozumie się oddanie do użytkowania pierwszemu nabywcy lub użytkownikowi lub rozpoczęcie użytkowania na potrzeby własne budynków, budowli lub ich części, po ich:

a)wybudowaniu lub

b)ulepszeniu, jeżeli wydatki poniesione na ulepszenie, w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, stanowiły co najmniej 30% wartości początkowej.

Jak wynika z powyższych uregulowań, zwolnienie na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o VAT stosuje się w odniesieniu do dostawy całości lub części budynków, budowli, jeżeli w stosunku do nich nastąpiło pierwsze zasiedlenie, przy czym okres pomiędzy pierwszym zasiedleniem, a dostawą nie może być krótszy niż 2 lata. Wykluczenie z tego zwolnienia następuje w sytuacjach, gdy dostawa jest dokonywana w ramach pierwszego zasiedlenia lub przed nim oraz w sytuacji, gdy od momentu pierwszego zasiedlenia do chwili sprzedaży nie minęły co najmniej 2 lata. W tym miejscu należy zauważyć, że w przypadku nieruchomości niespełniających przesłanek do zwolnienia od podatku na podstawie powołanego wyżej przepisu art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o VAT, ustawodawca umożliwia podatnikom - po spełnieniu określonych warunków - skorzystanie ze zwolnienia wskazanego w pkt 10a tego przepisu.

W myśl art. 43 ust. 1 pkt 10a ustawy o VAT, zwalnia się od podatku dostawę budynków, budowli lub ich części nieobjętą zwolnieniem, o którym mowa w pkt 10, pod warunkiem, że:

a)w stosunku do tych obiektów nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego,

b)dokonujący ich dostawy nie ponosił wydatków na ich ulepszenie, w stosunku do których miał prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, a jeżeli ponosił takie wydatki, to były one niższe niż 30% wartości początkowej tych obiektów.

Powyższy przepis wskazuje, jakie muszą zostać spełnione warunki aby dostawa budynków, budowli lub ich części mogła korzystać ze zwolnienia od podatku VAT. Z przepisów tych wynika, że prawo do zwolnienia przysługuje wówczas, gdy w stosunku do obiektów będących przedmiotem sprzedaży nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, oraz dokonujący ich dostawy nie ponosił wydatków na ulepszenie tych obiektów, w stosunku do których miał prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, a jeżeli ponosił takie wydatki, to były one niższe niż 30% wartości początkowej tych obiektów.

Z analizy powołanych wyżej przepisów wynika, że jeżeli dostawa budynków, budowli lub ich części będzie mogła korzystać ze zwolnienia z art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o VAT, wówczas badanie przesłanek wynikających z przepisu art. 43 ust. 1 pkt 10a stanie się bezzasadne.

Przekładając powyższe, w opinii Wnioskodawcy, sprzedaż Nieruchomości korzystać będzie ze zwolnienia z opodatkowania z VAT. Zabudowanie (budowle, o których mowa w stanie faktycznym) znajdują się na Nieruchomości od 2008 roku. W efekcie dostawa Nieruchomości nie będzie odbywać się w ramach pierwszego zasiedlenia, jak również nie będzie miała miejsca w okresie krótszym niż 2 lata od pierwszego zasiedlenia.

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawił Pan we wniosku, jest prawidłowe.

Uzasadnienie interpretacji indywidualnej

Zgodnie z przepisem art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 361), zwanej dalej „ustawą”:

Opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, zwanym dalej „podatkiem”, podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Stosownie do treści art. 2 pkt 6 ustawy:

Ilekroć w dalszych przepisach jest mowa o towarach - rozumie się przez to rzeczy oraz ich części, a także wszelkie postacie energii.

W myśl art. 7 ust. 1 ustawy:

Przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (…).

Należy więc przyjąć, że w oparciu o definicję zawartą w art. 2 pkt 6 ustawy, zbycie zarówno gruntu jak też budowli, traktowane jest jako czynność odpłatnej dostawy towarów, o której mowa w art. 7 ust. 1 ustawy.

Jednak, nie każda czynność stanowiąca dostawę towarów, w rozumieniu art. 7 ustawy, podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Aby dana czynność była opodatkowana tym podatkiem, musi być wykonana przez podmiot, który w związku z jej wykonaniem jest podatnikiem podatku od towarów i usług.

Pojęcia „podatnik” i „działalność gospodarcza”, na potrzeby podatku od towarów i usług, zostały określone w art. 15 ust. 1 i 2 ustawy.

Według zapisu art. 15 ust. 1 ustawy:

Podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.

Zgodnie z art. 15 ust. 2 ustawy:

Działalność gospodarcza obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody. Działalność gospodarcza obejmuje w szczególności czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.

Określony w ustawie zakres opodatkowania podatkiem od towarów i usług wskazuje, że aby faktycznie zaistniało opodatkowanie danej czynności konieczne jest, aby czynność podlegającą opodatkowaniu wykonał podmiot, który dla tej właśnie czynności będzie działał jako podatnik.

Definicja działalności gospodarczej, zawarta w ustawie, ma charakter uniwersalny, pozwalający na objęcie pojęciem „podatnik” tych wszystkich podmiotów, które prowadzą określoną działalność, występując w profesjonalnym obrocie gospodarczym.

Dostawa towarów podlegać będzie opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług wyłącznie wówczas, gdy dokonywana będzie przez podmiot mający status podatnika, a dodatkowo działającego w takim charakterze w odniesieniu do danej transakcji. Istotnym dla określenia, że w odniesieniu do konkretnej dostawy mamy do czynienia z podatnikiem podatku VAT jest stwierdzenie, że prowadzi on działalność gospodarczą w rozumieniu przepisów ustawy.

Należy zaznaczyć, że sprzedaż składników wykorzystywanych w działalności gospodarczej podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Z przedstawionego opisu sprawy wynika, że prowadzi Pan jednoosobową działalność gospodarczą w przedmiocie - budownictwo mieszkaniowe. Jest Pan zarejestrowany jako czynny podatnik podatku VAT. W 2001 r. nabył Pan nieruchomość do majątku prywatnego, którą następnie w tym samym roku wprowadził Pan do prowadzonej działalności gospodarczej. Również w 2001 r. przedmiotowa nieruchomość została podzielona na dziewięć mniejszych działek, z których trzy o numerach: 1, 2, 3 przeznaczył Pan na poszerzenie ulicy, przy której wybudował Pan bloki mieszkalne. Na Nieruchomości składającej się z ww. trzech działek od 2008 r. znajdują się: część jezdni, miejsca postojowe i chodnik z kostki betonowej. Obiekty te spełniają definicję budowli w rozumieniu przepisów Prawa budowlanego. Planuje Pan sprzedaż tej Nieruchomości.

Ad 1

Pana wątpliwości w pierwszej kolejności dotyczą kwestii czy przy sprzedaży Nieruchomości będzie Pan występował w charakterze podatnika podatku VAT.

Warunkiem opodatkowania danej czynności podatkiem od towarów i usług jest spełnienie dwóch przesłanek: po pierwsze - dana czynność ujęta jest w katalogu czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, po drugie - czynność wykonywana jest przez podmiot, który w jej ramach działa w charakterze podatnika podatku od towarów i usług.

Pomimo zakupu nieruchomości (w tym terenu działek nr 1, 2, 3) początkowo do majątku prywatnego, przeznaczył ją Pan i wprowadził w 2001 r. do majątku prowadzonej działalności gospodarczej (budownictwo mieszkaniowe). Po podziale nieruchomości na dziewięć mniejszych działek, na czterech z nich wybudował Pan bloki mieszkalne. Sprzedawał Pan poszczególne lokale znajdujące się tych budynkach, opodatkowując tą sprzedaż podatkiem od towarów i usług. Na kolejnej z działek wybudował Pan plac zabaw, a inna została wykorzystana na potrzeby umieszczenia stacji elektroenergetycznej. Trzy pozostałe działki o nr 1, 2, 3, przeznaczył Pan na poszerzenie ulicy, przy której wybudował Pan ww. bloki, a następnie wybudował Pan na nich część jezdni, miejsca postojowe i chodnik z kostki betonowej.

Zabudowane działki nr 1, 2, 3, czyli Nieruchomość, którą planuje Pan sprzedać, znajduje się więc w majątku Pana przedsiębiorstwa. Budowle tj. część jezdni, miejsca postojowe i chodnik z kostki betonowej, wybudował Pan na ww. trzech działkach jako jeden z elementów prowadzonej przez Pana przedsiębiorstwo inwestycji budowlanej przeznaczonej do sprzedaży. Miał Pan również prawo do odliczenia podatku naliczonego z tytułu wybudowania tych budowli. Nieruchomość ta jest zatem częścią stworzonego przez Pana osiedla mieszkaniowego, wykorzystywanego w ramach Pana działalności gospodarczej. Zatem przesłanki określone w art. 15 ust. 1 i ust. 2 ustawy są w tym przypadku spełnione.

W opisanych okolicznościach, nie dysponuje Pan majątkiem prywatnym, a składnikiem majątku wykorzystywanego w działalności gospodarczej.

Planowana przez Pana sprzedaż ww. Nieruchomości będzie dokonywana w ramach prowadzonej działalności gospodarczej w rozumieniu art. 15 ust. 2 ustawy, a Pan będzie z tego tytułu podatnikiem podatku od towarów i usług, zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy.

Tym samym, sprzedaż przez Pana zabudowanych działek nr 1, 2, 3, będzie stanowiła odpłatną dostawę towarów w rozumieniu art. 7 ust. 1 ustawy, podlegającą opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług na mocy art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy.

Sprzedaż ta dotyczyć będzie bowiem towaru w rozumieniu ustawy, stanowiącego składnik majątkowy przedsiębiorstwa.

Oceniając całościowo Pana stanowisko w zakresie pytania nr 1 wniosku, uznaję je za prawidłowe.

Ad 2

Pana wątpliwości dotyczą także kwestii czy sprzedaż Nieruchomości będzie korzystała ze zwolnienia z opodatkowania podatkiem od towarów i usług.

Wykonywana czynność, która podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, może korzystać ze zwolnienia od tego podatku albo może być opodatkowana preferencyjną stawką podatku. Zastosowanie zwolnienia od podatku, jako odstępstwo od zasady powszechności i równości opodatkowania, możliwe jest jedynie w przypadku wykonywania czynności ściśle określonych w ustawie oraz w przepisach wykonawczych wydanych na podstawie jej upoważnienia.

Zakres i zasady zwolnienia od podatku od towarów i usług dostawy towarów lub świadczenia usług zostały określone m.in. w art. 43 ustawy.

W art. 43 ust. 1 pkt 10 i pkt 10a ustawy, ustawodawca przewidział zwolnienie od podatku VAT dla dostawy budynków, budowli lub ich części spełniających określone w tych przepisach warunki.

Na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy:

Zwalnia się od podatku dostawę budynków, budowli lub ich części, z wyjątkiem gdy:

a)dostawa jest dokonywana w ramach pierwszego zasiedlenia lub przed nim,

b)pomiędzy pierwszym zasiedleniem a dostawą budynku, budowli lub ich części upłynął okres krótszy niż 2 lata.

Z powyższego uregulowania wynika, że dostawa budynków, budowli lub ich części jest - co do zasady - zwolniona od podatku od towarów i usług. Wyjątek stanowi dostawa w ramach pierwszego zasiedlenia lub przed nim oraz jeżeli pomiędzy pierwszym zasiedleniem a dostawą budynku, budowli lub ich części upłynął okres krótszy niż 2 lata.

Zatem dla ustalenia zasad opodatkowania dostawy budynków, budowli lub ich części kluczowym jest ustalenie, kiedy nastąpiło pierwsze zasiedlenie i jaki upłynął okres od tego momentu.

Zgodnie z art. 2 pkt 14 ustawy:

Ilekroć w dalszych przepisach jest mowa o pierwszym zasiedleniu - rozumie się przez to oddanie do użytkowania pierwszemu nabywcy lub użytkownikowi lub rozpoczęcie użytkowania na potrzeby własne budynków, budowli lub ich części, po ich:

a)wybudowaniu lub

b)ulepszeniu, jeżeli wydatki poniesione na ulepszenie, w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, stanowiły co najmniej 30% wartości początkowej.

Pierwszym zasiedleniem jest więc szeroko rozumiane pierwsze zajęcie nieruchomości do używania. Przykładowo, pierwsze zasiedlenie budynku lub jego części ma miejsce zarówno w sytuacji, gdy po wybudowaniu budynku oddany zostanie on w najem, jak też w przypadku, gdy będzie on wykorzystywany na potrzeby własnej działalności gospodarczej - w obu przypadkach dojdzie do korzystania z budynku.

Dopiero w przypadku nieruchomości niespełniających przesłanek do zwolnienia od podatku na podstawie powołanego wyżej przepisu art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy, ustawodawca umożliwia podatnikom - po spełnieniu określonych warunków - skorzystanie ze zwolnienia wskazanego w pkt 10a tego przepisu.

W myśl art. 43 ust. 1 pkt 10a ustawy:

Zwalnia się od podatku dostawę budynków, budowli lub ich części nieobjętą zwolnieniem, o którym mowa w pkt 10, pod warunkiem, że:

a)w stosunku do tych obiektów nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego,

b)dokonujący ich dostawy nie ponosił wydatków na ich ulepszenie, w stosunku do których miał prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, a jeżeli ponosił takie wydatki, to były one niższe niż 30% wartości początkowej tych obiektów.

Jeżeli dostawa budynków, budowli lub ich części będzie mogła korzystać ze zwolnienia z art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy, wówczas badanie przesłanek wynikających z przepisu art. 43 ust. 1 pkt 10a ustawy stanie się bezzasadne.

Kwestię opodatkowania dostawy gruntu, na którym posadowione zostały budynki, budowle lub ich części rozstrzyga przepis art. 29a ust. 8 ustawy, zgodnie z którym:

W przypadku dostawy budynków lub budowli trwale z gruntem związanych albo części takich budynków lub budowli z podstawy opodatkowania nie wyodrębnia się wartości gruntu.

W świetle tego przepisu przy sprzedaży budynków, budowli lub ich części dokonywanej wraz z dostawą gruntu, na którym są one posadowione, grunt dzieli byt prawny budynków, budowli lub ich części w zakresie opodatkowania podatkiem od towarów i usług.

Oznacza to, że do dostawy gruntu stosuje się analogicznie opodatkowanie podatkiem VAT, jak przy dostawie budynków, budowli lub ich części trwale z gruntem związanych. Jeżeli dostawa budynków albo budowli lub ich części podlega opodatkowaniu podatkiem VAT, opodatkowana jest również dostawa gruntu, na którym obiekt jest posadowiony.

Jeśli natomiast nie zostaną spełnione przesłanki zastosowania zwolnienia od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 bądź pkt 10a ustawy, wtedy należy przeanalizować możliwość skorzystania ze zwolnienia od podatku w oparciu o przepis art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy.

Stosownie do art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy:

Zwalnia się od podatku dostawę towarów wykorzystywanych wyłącznie na cele działalności zwolnionej od podatku, jeżeli z tytułu nabycia, importu lub wytworzenia tych towarów nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.

Zatem, w odniesieniu do budowli tj. części jezdni, miejsc postojowych i chodnika z kostki betonowej, znajdujących się na działkach nr 1, 2, 3, może wystąpić jedna z kilku podstaw do zastosowania zwolnienia od podatku VAT. Istotne jest wobec tego każdorazowe kompleksowe zbadanie okoliczności towarzyszących dostawie danego obiektu.

W pierwszej kolejności należy ustalić czy w tej sprawie zastosowanie znajdzie zwolnienie od podatku od towarów i usług na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy.

W tym celu należy rozstrzygnąć, czy w odniesieniu do ww. budowli miało miejsce pierwsze zasiedlenie oraz jaki okres upłynie pomiędzy pierwszym zasiedleniem a planowaną dostawą tych obiektów.

W opisanym zdarzeniu przyszłym dostawa ww. budowli nie będzie dokonywana w ramach pierwszego zasiedlenia ani przed nim.

Z opisu sprawy wynika, że nie ponosił Pan w ostatnich 2 latach przed sprzedażą wydatków na ulepszenie ww. budowli. Budowle te wybudował Pan w 2008 r. Zatem do pierwszego zasiedlenia tych budowli, zgodnie z art. 2 pkt 14 ustawy, już doszło a pomiędzy ich pierwszym zasiedleniem a momentem sprzedaży upłynął okres dłuższy niż 2 lata.

Stwierdzić więc należy, że sprzedaż ww. budowli będzie korzystała ze zwolnienia, o którym mowa w art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy, ponieważ zostały spełnione warunki określone w tym przepisie.

Tym samym, skoro w tym przypadku do dostawy ww. budowli będzie miało zastosowanie zwolnienie wskazane w przepisie art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy, to dalsza analiza zwolnień dla tej czynności - wynikająca z przepisów art. 43 ust. 1 pkt 10a bądź pkt 2 ustawy - jest bezzasadna.

W tej sytuacji, ponieważ dostawa budowli tj. części jezdni, miejsc postojowych i chodnika z kostki betonowej będzie korzystała ze zwolnienia wynikającego z art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy, to zwolnieniem tym - w zw. z art. 29a ust. 8 ustawy - objęta będzie również dostawa gruntu, na którym posadowione są te obiekty, czyli dostawa trzech działek nr 1, 2, 3.

Pana stanowisko w zakresie pytania nr 2 wniosku, uznaję więc za prawidłowe.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego, które Pan przedstawił i stanu prawnego, który obowiązuje w dniu wydania interpretacji

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

  • Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli: Pana sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem zdarzenia przyszłego i zastosuje się Pan do interpretacji.
  • Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1)z zastosowaniem art. 119a;

2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację

Ma Pan prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego (…). Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 1634 ze zm.; dalej jako „PPSA”).

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

  • w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo
  • w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00
do góry
do góry
Potrzebujesz pomocy?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00