Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Porada

Data publikacji: 2016-08-01

Co się zmieniło od 1 lipca 2016 r. w formularzach składanych do PFRON

Od 1 lipca 2016 r. pracodawcy udzielający ulg we wpłatach na PFRON wystawiają informację o kwocie obniżenia według sformalizowanego wzoru. Podmioty te muszą też prowadzić ewidencję wystawionych informacji - w formie papierowej lub elektronicznie. Natomiast pracodawcy zobowiązani do wpłat na PFRON i korzystający z ulgi w tym zakresie mogą wykazać w deklaracjach DEK-I-0, DEK-I-a, DEK-I-b maksymalne obniżenie wpłaty w wysokości 50%. Nowe zasady obowiązują od lipca 2016 r. będącego okresem sprawozdawczym.

Konsekwencją nowelizacji ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (dalej ustawa o rehabilitacji), która obowiązuje od 1 lipca 2016 r., są zmiany w formularzach dotyczących:

● pracodawców dokonujących wpłat na PFRON,

● pracodawców zatrudniających osoby niepełnosprawne (zwolnionych z wpłat na PFRON lub otrzymujących dofinansowanie do wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych albo udzielających ulg we wpłatach na PFRON),

● niepełnosprawnych przedsiębiorców (również niepełnosprawnych rolników lub rolników opłacających składki na niepełnosprawnych domowników).

Poza wprowadzeniem nowej deklaracji DEK-II-u dla pracodawców zobowiązanych do wpłat na PFRON z powodu naruszenia przepisów o wystawianiu i ewidencjonowaniu informacji o kwocie obniżenia oraz nowych informacji o kwocie obniżenia wpłat na PFRON (INF-U, INF-I-u) zmiany w pozostałych formularzach mają głównie charakter doprecyzowujący i aktualizacyjny.

Nowelizacja obowiązujących formularzy składanych do PFRON

Od 1 lipca 2016 r. we wszystkich dotychczas obowiązujących deklaracjach i informacjach zmieniono nazwę pozycji identyfikującej wnioskodawcę. Pracodawca ma teraz bowiem możliwość wyboru podania pełnej nazwy, firmy albo swojego imienia i nazwiska. Ważne, aby pozycja ta została wypełniona tak samo we wszystkich składanych informacjach oraz deklaracjach.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00