Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Gliwicach z dnia 26 stycznia 2023 r., sygn. III SA/Gl 890/22

Inne; Pomoc społeczna; Samorząd terytorialny

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Krzysztof Wujek (spr.), Sędziowie Sędzia WSA Dorota Fleszer, Asesor WSA Aleksandra Żmudzińska, Protokolant Specjalista Beata Kujawska, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 26 stycznia 2023 r. sprawy ze skargi Gminy M. na rozstrzygniecie nadzorze Wojewody Śląskiego z dnia 20 września 2022 r. nr [...] w przedmiocie zarządzenia w sprawie powierzenia obowiązków Kierownika Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w M. oddala skargę.

Uzasadnienie

Rozstrzygnięciem nadzorczym z 20 września 2022 r. nr [...] Wojewoda Śląski (dalej jako organ nadzoru) powołując się na art. 91 ust. 1 i 3 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (Dz. U. z 2022 r., poz. 559 ze zm. - dalej jako "u.s.g.") stwierdził nieważność zarządzenia Wójta Gminy M. z dnia 1 sierpnia 2022 r. nr [...] w sprawie powierzenia obowiązków kierownika Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w M. G. M. jako sprzecznego z art. 122 ust. 1 ustawy z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej (t.j. Dz. U. z 2021 r. poz. 2268 ze zm.).

W uzasadnieniu swojego stanowiska organ nadzoru wyjaśnił, że powierzenie obowiązków kierownika Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w M. (dalej w skrócie GOPS) nastąpiło na podstawie art. 30 ust. 2 pkt 5 ustawy o samorządzie gminnym. Skorzystanie z tego przepisu jest jednak możliwe o ile odbywa się w zgodzie z innymi przepisami obowiązującego prawa, w tym przepisami ustawy o pomocy społecznej. W ustawie tej zostały bowiem przewidziane wymagania dla osób kierujących jednostkami organizacyjnymi pomocy społecznej, a zatem również GOPS. Stosownie do unormowania zawartego w art. 122 ust. 1 ustawy o pomocy społecznej osoby kierujące jednostkami organizacyjnymi pomocy społecznej są obowiązane posiadać co najmniej 3-letni staż pracy w pomocy społecznej oraz specjalizację z zakresu organizacji pomocy społecznej. Przepis ten ma charakter bezwzględnie obowiązujący, co oznacza, że osoba obejmująca stanowisko kierownika jednostki organizacyjnej pomocy społecznej, zobowiązana jest spełniać wszystkie określone w nim wymagania kwalifikacyjne. Dotyczy to zarówno osób, którym powierzono stanowisko kierownika jednostki organizacyjnej pomocy społecznej, jak również osób, którym powierzono jedynie pełnienie obowiązków kierownika tej jednostki.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00