Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Olsztynie z dnia 23 listopada 2021 r., sygn. II SA/Ol 710/21

Środowiskowe uwarunkowania dla przedsięwzięcia

Dnia 23 listopada 2021 roku Wojewódzki Sąd Administracyjny w Olsztynie w składzie następującym: Przewodniczący sędzia WSA Tadeusz Lipiński (spr.) Sędziowie sędzia WSA Marzenna Glabas sędzia WSA Adam Matuszak po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w dniu 23 listopada 2021 roku sprawy ze skargi K. P. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego z dnia "[...]" nr "[...]" w przedmiocie przeprowadzenia oceny oddziaływania przedsięwzięcia na środowisko - oddala skargę.

Uzasadnienie

Z akt administracyjnych przekazanych wraz ze skargą wynika, że Burmistrz (organ I instancji) decyzją z dnia "[...]" stwierdził brak potrzeby przeprowadzenia oceny oddziaływania na środowisko dla planowanego przedsięwzięcia: "Budowa zespołu farm fotowoltaicznych o łącznej mocy do 2 MW na działkach "[...]" obręb A".

W uzasadnieniu decyzji organ pierwszej instancji wskazał na przebieg postępowania oraz ustalony w sprawie stan faktyczny. Organ I instancji podkreślił przy tym - opierając się na stanowisku trzech organów "współdziałających" - że nie stwierdzono potrzeby przeprowadzenia oceny oddziaływania planowanego przedsięwzięcia na środowisko (jako mogącego potencjalnie znacząco oddziaływać na środowisko). Opisując stanowisko przedstawione przez RDOŚ w opinii z dnia 3 lutego 2021 r. i organ wodnoprawny, organ I instancji szczegółowo wymienił działania konieczne do podjęcia przez inwestora na etapie zarówno realizacji jak i eksploatacji zespołu farm fotowoltaicznych. W dalszej kolejności w sposób szczegółowy scharakteryzowano parametry planowanej inwestycji, przewidywany okres eksploatacji i rozwiązania techniczne zastosowane w fazie jej budowy i eksploatacji.

Podkreślono, że przedsięwzięcie planowane jest poza obszarami podlegającymi ochronie na podstawie ustawy z dnia 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody (Dz. U. z 2020r.poz 55 ze zm.).

Z uwagi na charakter, skalę i zasięg oddziaływania planowanego przedsięwzięcia oraz jego lokalizację na terenach antropogenicznie przekształconych (użytkowanie rolnicze) - przedmiotowa inwestycja nie wpłynie negatywnie na formy ochrony funkcjonujące w pobliżu oraz na walory przyrodnicze i krajobrazowe (planowane zastosowanie paneli z powłoką absorbującą promieniowanie słoneczne) ww. obszarów oraz nie naruszy spójności krajowego systemu obszarów chronionych. Na terenie na którym realizowana będzie inwestycja, nie stwierdzono występowania cennych pojedynczych lub grupowych elementów przyrodniczych podlegających ochronie. Nie stwierdzono także występowania gniazd ptaków, które są objęte ochroną indywidualną.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00