Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Gdańsku z dnia 23 września 2020 r., sygn. II SA/Gd 103/17

Planowanie przestrzenne; Zagospodarowanie przestrzenne

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Mariola Jaroszewska Sędziowie: Sędzia WSA Dariusz Kurkiewicz Asesor WSA Magdalena Dobek-Rak (spr.) Protokolant Starszy Sekretarz sądowy Marta Sankiewicz po rozpoznaniu w dniu 23 września 2020 r. w Gdańsku na rozprawie sprawy ze skargi A Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w P. na uchwałę Rady Gminy P. z dnia 6 grudnia 2006 r. nr [...] w sprawie uchwalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego fragmentu obrębu geodecyzjnego S., gmina P. 1. stwierdza nieważność zaskarżonej uchwały w częściach obejmujących: [...]polożonej w gminie P., w miejscowości S., dla której Sąd Rejonowy G.-P. w G., Wydział III Ksiąg Wieczystych, prowadzi księgę wieczystą nr [...], 2. zasądza od Rady Gminy P. na rzecz skarżącej A Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w P. kwotę 997 (dziewięćset dziewięćdziesiąt siedem) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania.

Uzasadnienie

A. z siedzibą w P. wniosła do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku skargę na uchwałę Rady Gminy nr II/25/06 z dnia 6 grudnia 2006 r. w sprawie uchwalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego fragmentu obrębu geodezyjnego S., Gmina P., w części dotyczącej działki nr [...] (obręb S.).

Zaskarżonej uchwale zarzucono naruszenie przepisów prawa materialnego w postaci art. 15 ust. 2 pkt 7 ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym oraz art. 6 pkt 9 i art. 53 ust. 1, 2, 3 i 5 ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. Prawo geologiczne i górnicze poprzez zaniechanie uwzględnienia granic i sposobu zagospodarowania terenów górniczych w zaskarżonej uchwale. Pełnomocnik skarżącej Spółki wniósł o stwierdzenie nieważności tej uchwały w części dotyczącej działki nr [...] (obręb S.) oraz o zasądzenie kosztów postępowania.

W uzasadnieniu wyjaśniono, że skarżąca jest właścicielem/użytkownikiem wieczystym licznych nieruchomości, w tym działki nr [...] (obręb S.). Decyzją z dnia 3 marca 1995 r. Wojewoda przyznał poprzednikowi prawnemu skarżącej Spółki, tj. B. w P., koncesję na wydobywanie kruszywa naturalnego. Decyzja ta ulegała zmianom, ostatnio decyzją Wojewody z dnia 27 września 2002 r. i decyzją Marszałka Województwa z dnia 13 września 2007 r. W rezultacie, w okresie do dnia 31 grudnia 2022 r. skarżąca jest uprawniona do wydobywania kopaliny pospolitej - piasku i piasku ze żwirem, sposobem odkrywkowym, ze złoża "P.", położonego m.in. na działce nr [...] w S.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00