Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA we Wrocławiu z dnia 22 października 2019 r., sygn. I SA/Wr 593/19

Podatek akcyzowy

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu w składzie następującym: Przewodniczący: sędzia WSA Dagmara Dominik - Ogińska (sprawozdawca), Sędziowie: sędzia WSA Jadwiga Danuta Mróz, sędzia WSA Marta Semiczek, Protokolant: starszy sekretarz sądowy Anna Terlecka, po rozpoznaniu w Wydziale I na rozprawie w dniu 22 października 2019 r. sprawy ze skargi A S.A. z/s w B. na interpretację indywidualną Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia [...] kwietnia 2019 r., nr [...] w przedmiocie podatku akcyzowego I. uchyla zaskarżoną interpretację w całości; II. zasądza od Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej na rzecz strony skarżącej kwotę 697 (sześćset dziewięćdziesiąt siedem) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.

Uzasadnienie

1. Postępowanie przed organem podatkowym.

1.1. Przedmiotem skargi A S.A. (dalej: Strona/ Spółka/ Skarżąca) jest interpretacja indywidualna Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej (dalej: organ podatkowy) z dnia [...] kwietnia 2019r. nr [...] w przedmiocie podatku akcyzowego.

1.2. Z uzasadnienia zaskarżonej interpretacji indywidualnej wynika, że w dniu 12 lutego 2019 r. wpłynął do organu podatkowego wniosek Strony o wydanie interpretacji indywidualnej, uzupełniony następnie pismem z 18 marca 2019 r. (data wpływu 21 marca 2019 r.), w których przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe. Strona wskazała, że rozważa możliwość dokonywania importu wyrobów akcyzowych o kodzie CN 2707 50 00. Nabywane przez nią wyroby akcyzowe będą wykorzystywane do wytwarzania innych produktów - nawozów sztucznych. Nabywane wyroby akcyzowe o kodzie CN 2707 50 00 będą przeznaczone do celów innych niż opałowe, jako dodatki lub domieszki do paliw opałowych, do napędu silników spalinowych albo jako dodatki lub domieszki do paliw silnikowych. Spółka złożyła zgłoszenie rejestracyjne, o którym mowa w art. 16 ust. 1 ustawy z dnia 6 grudnia 2008 r. o podatku akcyzowym (Dz. U. z 2018 r., poz. 1114, ze zm.; dalej: upa), w zakresie wykorzystywania wyrobów energetycznych (o kodzie CN 2707 50 00) opodatkowanych stawką 0 zł. Spółka po dokonaniu importu, a przed przekazaniem przedmiotowego wyrobu akcyzowego do produkcji, zamierza przekazać przedmiotowy wyrób akcyzowy innemu podmiotowi do rozlania do mniejszych zbiorników o pojemności do 1.000 litrów. Spółka nie posiada bowiem odpowiedniej infrastruktury do dokonania tej czynności we własnym zakresie - jej wykonanie jest natomiast niezbędne, aby wykorzystać przedmiotowy wyrób akcyzowy w procesie produkcyjnym Spółki. Spółka nie posiada zezwolenia na prowadzenie składu podatkowego. Spółka nie posiada również zezwolenia na wysyłanie importowanych wyrobów akcyzowych z miejsca importu z zastosowaniem procedury zawieszenia poboru akcyzy, w ramach prowadzonej działalności gospodarczej.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00