Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Warszawie z dnia 20 kwietnia 2017 r., sygn. III SA/Wa 1361/16

Podatek dochodowy od osób prawnych

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący sędzia WSA Artur Kot, Sędziowie sędzia WSA Cezary Kosterna, sędzia WSA Jarosław Trelka (sprawozdawca), Protokolant referent stażysta Grażyna Dmitruk, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 20 kwietnia 2017 r. sprawy ze skargi M. Sp. z o.o. z siedzibą w W. na interpretację indywidualną Ministra Finansów z dnia 29 grudnia 2015 r. nr IPPB3/4510-833/15-2/DP w przedmiocie podatku dochodowego od osób prawnych 1) uchyla zaskarżoną interpretację indywidualną, 2) zasądza od Szefa Krajowej Administracji Skarbowej na rzecz M. Sp. z o.o. z siedzibą w W. kwotę 200 zł (słownie: dwieście złotych) tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.

Uzasadnienie

W dniu 30 września 2015 r. M. sp. z o.o. z siedzibą w W. (zwana dalej "Skarżącą" lub "Spółką") złożyła wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych.

We wniosku wskazano, że Skarżąca jest komandytariuszem spółki M.sp. z o.o. L. Spółka komandytowa (zwanej dalej "Spółką Komandytową"). Spółka, jako komandytariusz, partycypuje w dochodach i stratach Spółki Komandytowej. Podniesiono, że z uwagi na obowiązywanie art. 5 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2016 r., poz. 1888 ze zm., zwanej dalej "u.p.d.o.p." lub "ustawą"), skutki na płaszczyźnie należności publicznoprawnych z osiąganego dochodu z tytułu udziału w osobowej spółce handlowej sprawiają, że Spółka ma prawny interes w uzyskaniu interpretacji dotyczącej przedstawionego we wniosku stanu faktycznego.

Skarżąca wskazała, że począwszy od 19 grudnia 2005 r. Spółka Komandytowa jest najemcą lokalu usługowego. Umowę najmu zawarto na czas określony, tj. do grudnia 2016 r. Spółka Komandytowa podjęła decyzję o zakończeniu najmu ww. lokalu, gdyż był on nieopłacalny. W związku z tym, w dniu 28 lipca 2015 r. Spółka Komandytowa doszła do porozumienia z wynajmującym i zawarty został aneks do pierwotnej umowy najmu. Na mocy aneksu postanowiono dwufazowo pomniejszyć powierzchnię przedmiotu najmu. Spółka Komandytowa oraz wynajmujący ustalili także termin wcześniejszego rozwiązania umowy najmu na dzień 25 października 2015 r. Z aneksu wynika, że z uwagi na wcześniejsze rozwiązanie umowy najmu i zwrot wynajmującemu przedmiotu najmu Spółka Komandytowa zobowiązuje się wypłacić wynajmującemu określoną ryczałtowo kwotę wynagrodzenia. Zastrzeżone zostało także, że jeśli kwota tego wynagrodzenia nie zostanie przez Spółkę Komandytową wypłacona, umowa najmu nie ulegnie rozwiązaniu, lecz będzie obowiązywać zgodnie z dotychczasowymi warunkami. Wynajmujący zrzekł się także jakichkolwiek dalszych roszczeń odszkodowawczych z tytułu wcześniejszego rozwiązania umowy najmu oraz zobowiązał się nie wynajmować, w terminie do 30 czerwca 2016 r., dotychczasowych powierzchni przedmiotu najmu innemu najemcy. Spółka Komandytowa zobowiązała się natomiast opuścić lokal i wydać go w stanie określonym w umowie, nie później niż w dniu 30 listopada 2015 r.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00