Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Gliwicach z dnia 17 listopada 2016 r., sygn. I SA/Gl 686/16

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Przemysław Dumana, Sędziowie WSA Beata Machcińska, Bożena Suleja-Klimczyk (spr.), Protokolant Izabela Maj-Dziubańska, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 17 listopada 2016 r. sprawy ze skargi A Sp. z o.o. w M. na interpretację Ministra Finansów z dnia [...] nr [...] w przedmiocie podatku dochodowego od osób prawnych oddala skargę.

Uzasadnienie

Indywidualną interpretacją z dnia [...] Nr [...], wydaną na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz.U. Z 2015 r. poz. 613 ze zm. - dalej O.p.) oraz § 4 pkt 2 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2015 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz.U. z 2015 r. poz. 643) - Dyrektor Izby Skarbowej w K., działający w imieniu Ministra Finansów stwierdził, że stanowisko A spółki z ograniczoną odpowiedzialnością w M. (dalej Spółka lub wnioskodawca) przedstawione we wniosku o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie sposobu dokonania korekty kosztów uzyskania przychodów w przypadku otrzymania faktury korygującej w związku z udzielonym rabatem - jest nieprawidłowe.

W uzasadnieniu organ interpretacyjny na wstępie opisał przedstawione przez wnioskodawcę zdarzenie przyszłe:

Spółka w imieniu producenta udziela określonych przez producenta rabatów z tytułu sprzedaży określonych wyrobów w określonym czasie. Rabaty te udzielane są na podstawie pisemnych powiadomień producenta o sprzedaży promocyjnej konkretnego wyrobu z określeniem wysokości rabatu dla poszczególnych pakietów. Również podobne rabaty są udzielane na podstawie zamówień składanych przez przedstawicieli handlowych producenta. Spółka rabaty te udziela na fakturach sprzedaży wystawianych na bieżąco. Po miesiącu, w terminie do ok. 10 dnia następnego miesiąca, Spółka przesyła do producenta raport o udzielonych w ramach takiej promocji rabatach. Producent w ślad za tym udziela Spółce rabatu wystawiając fakturę korygującą do faktur wystawionych niejednokrotnie kilka miesięcy wcześniej. Do tej pory Spółka korygowała statystycznie koszty o wielkość nierozliczonych z producentami rabatów w okresie ich udzielania aptekom, zgodnie z zasadą, że faktura korygująca nie rodzi nowego zdarzenia gospodarczego.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00