Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Rzeszowie z dnia 25 sierpnia 2016 r., sygn. II SA/Rz 639/16

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Rzeszowie w składzie następującym: Przewodniczący WSA Joanna Zdrzałka Sędziowie WSA Paweł Zaborniak /spr./ WSA Marcin Kamiński Protokolant specjalista Anna Mazurek - Ferenc po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 25 sierpnia 2016 r. sprawy ze skargi R. S. na decyzję Prezesa Sądu Apelacyjnego w [...] z dnia [...] kwietnia 2016 r. nr [...] w przedmiocie odmowy udzielenia informacji publicznej -skargę oddala-

Uzasadnienie

Przedmiotem skargi R.S. jest decyzja Prezesa Sądu Apelacyjnego w [...] z dnia [...] kwietnia 2016 r. nr [...] w przedmiocie odmowy udostępnienia informacji publicznej.

Z akt administracyjnych sprawy wynika, że wnioskiem z dnia 9 lutego 2016 r. R.S. wystąpił do Prezesa Sądu Okręgowego w [...] o udzielenie informacji publicznej poprzez udostępnienie wszystkich wyroków wraz z uzasadnieniami wydanych w 2015 r. w sprawach rejestrowanych w repertorium C pod symbolem 056 i 056s.

Decyzją z dnia [...] marca 2016 r. znak [...] Prezes Sądu Okręgowego w [...] odmówił wnioskodawcy udostępnienia żądanej informacji. Wskazał, że jej udostępnienie zgodnie z wnioskiem w sytuacji, gdy obejmuje ona 66 wyroków wraz z uzasadnieniami - łącznie 968 stron, wiązałoby się z podjęciem pracochłonnych i czasochłonnych działań, co skutkowało zakwalifikowaniem żądania jako informacji przetworzonej. Tym samym niewykazanie przez wnioskodawcę, mimo wezwania, szczególnie istotnego interesu publicznego w uzyskaniu informacji publicznej, w rozumieniu art. 3 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 6 września 2001 r. o dostępie do informacji publicznej (tekst jednolity Dz.U. z 2015 r. poz. 2058, dalej "u.d.ip."), skutkować musiało odmową udostępnienia żądanych danych. Wnioskodawca nie podjął nawet próby wykazania przesłanki "interesu publicznego", co pozwala sądzić, iż podejmuje działania w interesie osobistym, a nie dla realizacji uprawnienia społecznej kontroli organu zobowiązanego (poprawy jego działania).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00