Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Krakowie z dnia 14 lipca 2010 r., sygn. I SA/Kr 848/10

 

Sygn. akt I SA/Kr 848/10 | | W Y R O K W IMIENIU RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ Dnia 14 lipca 2010r., Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie, w składzie następującym:, Przewodniczący Sędzia: WSA Stanisław Grzeszek, Sędziowie: WSA Agnieszka Jakimowicz (spr.), WSA Urszula Zięba, Protokolant: Daniel Marzec, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 14 lipca 2010 r., sprawy ze skargi "G." Sp. z o.o. w G., na interpretację indywidualną Ministra Finansów, z dnia 13 stycznia 2010 r. Nr [...], w przedmiocie podatku dochodowego od osób prawnych, I. uchyla zaskarżoną interpretację indywidualną, II. określa, że zaskarżona interpretacja indywidualna nie może być wykonana do chwili prawomocności wyroku, III. zasądza od Ministra Finansów na rzecz strony skarżącej kwotę 457, 00 zł (czterysta pięćdziesiąt siedem złotych 00/100) tytułem zwrotu kosztów postępowania.

Uzasadnienie

I SA/Kr 848/10

UZASADNIENIE

W dniu 13 października 2009 r. do Izby Skarbowej (Biura Krajowej Informacji Podatkowej w B.) wpłynął wniosek G. Sp. z o.o. w G. o wydanie interpretacji indywidualnej w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych.

Spółka przedstawiając stan faktyczny podała, że w 2008 r. w ramach umów ramowych zawarła z bankami umowy opcji walutowych. Spółka jest eksporterem towarów - umowy te zostały podpisane na zabezpieczenie jej należności. Umowy na opcje "put" dawały Spółce prawo sprzedaży walut w określonych terminach, po umówionej cenie. Natomiast zawarte w umowach klauzule "call" pozwalały bankom żądać od Spółki odsprzedaży im waluty po wynikającym z opcji "call" kursie niższym niż aktualny kurs rynkowy. Umowy te polegają wyłącznie na rozliczeniu różnicy między aktualną wartością waluty a wartością ustaloną w umowach. Instrumentem bazowym w umowach jest euro: w przypadku klauzuli "put" waluta w kwocie np. 500.000 EUR, w przypadku klauzuli "call" waluta w kwocie np. 1.000.000 EUR. Umowy te Spółka zawarła jako zabezpieczenie jej kontraktów eksportowych w sytuacji umacniającej się na rynku złotówki.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00