Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Poznaniu z dnia 5 lutego 2009 r., sygn. I SA/Po 1483/08

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Gabriela Gorzan /spr./ Sędziowie NSA Jerzy Małecki WSA Karol Pawlicki Protokolant st. sekr. sąd. Laura Szukała po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 5 lutego 2009r. sprawy ze skargi [...] SA [...] w P. na interpretacje indywidualną Ministra Finansów z dnia [...] nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług I. uchyla zaskarżoną interpretację; II. zasądza od Dyrektora Izby Skarbowej w P., działającego w imieniu Ministra Finansów na rzecz skarżącej spółki kwotę [....] tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego; /-/ K.Pawlicki /-/ G.Gorzan /-/ J.Małecki

Uzasadnienie

I SA/Po 1483/08

U Z A S A D N I E N I E

Wnioskiem z dnia [...] spółka pod firmą A z siedzibą w P. ("skarżąca") zwróciła się do Dyrektora Izby Skarbowej w P. upoważnionego przez Ministra Finansów o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług ustawa z dnia 11.03.2004r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 54, poz.535 ze zm.) - dalej ustawa o VAT formułując pytanie: czy w okresie od 1 maja 2004r. do 31 maja 2005r. spółka mogła stosować proporcję, o której mowa w art.90 ust.2 i 3 ustawy o VAT i czy otrzymywane przez tę spółkę wpłaty abonamentowe powinny być uwzględniane w tej proporcji dla potrzeb prawidłowego odliczenia podatku naliczonego przy nabyciu towarów i usług.

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, że wnioskująca jest spółką radiofonii publicznej, działającą na podstawie ustawy z dnia 29.12.1992r. o radiofonii i telewizji (Dz.U. Nr 253, poz.2531 ze zm.) i zawiązaną w celu tworzenia i rozpowszechniania regionalnego programu radiowego. Zgodnie z poz.12 załącznika nr 4 do ustawy o VAT usługi radia korzystają ze zwolnienia od podatku VAT jako usługi radia publicznego. Spółka wykonuje także usługi podlegające opodatkowaniu podatkiem VAT, w tym głównie usługi polegające na emisji reklam. Na pokrycie kosztów realizacji wyłącznie misji mediów publicznych spółka otrzymuje od Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji (KRRiTV) wpłaty z opłat abonamentowych, które nie mogą być przeznaczane na realizację projektów o charakterze komercyjnym. Wysokość przyznanych wpłat abonamentowych na następny rok kalendarzowy KRRiTV określa na podstawie wykonania bilansowego w zakresie rozliczenia się z otrzymanych wpłat abonamentowych za poprzedni rok oraz na podstawie planów programowo-finansowych na następny rok. Do wpłat abonamentowych otrzymanych w okresie od 1 maja 2004r. do 31 maja 2005r. spółka stosowała wyłącznie art.90 ust.1 ustawy o VAT. Zakładała bowiem, że możliwe jest przyporządkowanie nabywanych towarów i usług do wykonywanych przez spółkę czynności. W stosunku do nabywanych towarów i usług kwalifikowanych jako wykorzystywane wyłącznie do wykonywania czynności opodatkowanych, spółka odliczała 100% podatku naliczonego przy nabyciu tych towarów i usług, natomiast w stosunku do pozostałych zakupów - w ogóle nie odliczała podatku naliczonego, zakładając, że zakupy te wykorzystywane są wyłącznie do wykonywania czynności zwolnionych od VAT. Obecnie spółka uznaje takie działanie jako wadliwe.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00