Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Warszawie z dnia 27 listopada 2008 r., sygn. III SA/Wa 1741/08

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Hieronim Sęk (sprawozdawca), Sędziowie Sędzia WSA Bożena Dziełak, Asesor WSA Jarosław Trelka, Protokolant Ewa Chojnacka, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 27 listopada 2008 r. sprawy ze skargi A. sp. z o.o. w W. na interpretację indywidualną Ministra Finansów z dnia [...] lutego 2008 r. nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług 1) uchyla zaskarżoną interpretację indywidualną, 2) stwierdza, że uchylona interpretacja indywidualna nie może być wykonana w całości, 3) zasądza od Ministra Finansów na rzecz A. sp. z o.o. w W. kwotę 440 zł (słownie: czterysta czterdzieści złotych) tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.

Uzasadnienie

I. Spółka A. Sp. z o.o. (Skarżąca w niniejszej sprawie) złożyła wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług.

We wniosku wskazała następujący stan faktyczny: - Spółka A. Sp. z o.o. w organizacji (dalej: Spółka A.) zamierza nabyć udział w nieruchomościach (prawo użytkowania wieczystego gruntu, stanowiący odrębną nieruchomość biurowiec wraz z parkingiem wielopoziomowym i stacją transformatorową) składających się na centrum handlowe (dalej: "Nieruchomość"); - Nieruchomość będzie wykorzystywana przez Spółkę dla celów działalności gospodarczej (świadczenia usług najmu podmiotom prowadzącym działalność gospodarczą) i nie stanowi obiektu budownictwa mieszkaniowego; - budynki i budowle wchodzące w skład Nieruchomości zostały wybudowane przez A.G. Sp. z o.o. (dalej: Spółka AG.) w drugiej połowie lat dziewięćdziesiątych; - 1 października 1999 r. Spółka AG. sprzedała Nieruchomość na rzecz P. Sp. z o.o. (dalej: Spółka Al.); - Spółka AG. została następnie postawiona w stan upadłości, zaś prowadzenie jej spraw zostało przejęte przez syndyka masy upadłości AG., który działa w imieniu i na rzecz AG. (dalej: Syndyk); - [...] grudnia 2002 r. prawomocnym wyrokiem Sądu Okręgowego w G. umowa sprzedaży Nieruchomości z dnia [...] października 1999 r. została uznana za bezskuteczną w stosunku do masy upadłości AG. na podstawie tzw. skargi pauliańskiej - art. 527 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks Cywilny, a tym samym weszła w skład masy upadłości, a Syndyk może Nieruchomością skutecznie rozporządzić (w szczególności dokonać jej sprzedaży); - na Spółce Al. ciąży jednocześnie zakaz zbywania Nieruchomości; - na płaszczyźnie cywilnoprawnej Spółka Al. nadal pozostaje właścicielem Nieruchomości wpisanym w księdze wieczystej, gdyż umowa sprzedaży z dnia 1 października 1999 r. pozostaje ważna i jest bezskuteczna jedynie w stosunku do masy upadłości AG.; - z wyroku w sprawie bezskuteczności wynika, iż zgodnie z art. 532 Kodeksu cywilnego Syndyk może z pierwszeństwem przed wierzycielami osoby trzeciej dochodzić zaspokojenia z Nieruchomości; - Syndyk nie pobiera pożytków z Nieruchomości, co nie wyłącza prawa Syndyka do wystąpienia do sądu o zapłatę z tytułu niepobranych korzyści w odrębnym postępowaniu; - Syndyk zamierza zbyć Nieruchomość na rzecz Spółki A.; - dokonanie transakcji planowane jest na pierwszy kwartał 2008 r.; - na podstawie umowy sprzedaży zawartej z Syndykiem, pomimo że upadła Spółka AG. nie jest właścicielem nieruchomości (nie jest wpisany jako właściciel w księdze wieczystej), Spółka A. po wpisie do księgi wieczystej stanie się jej użytkownikiem wieczystym i właścicielem budynków.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00