Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 15.04.2020, sygn. 0115-KDIT1.4011.68.2020.1.MK, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0115-KDIT1.4011.68.2020.1.MK

Wnioskodawca jako płatnik podatku dochodowego od osób fizycznych, kalkulując zaliczkę na podatek dochodowy, w stosunku do wypłacanego wynagrodzenia może stosować 50% koszty uzyskanego przychodu, o których mowa w art. 22 ust. 9 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Na podstawie art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2019 r., poz. 900 z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 9 stycznia 2020 r. (data wpływu 21 stycznia 2020 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości zastosowania przez płatnika kosztów uzyskania przychodów w wysokości 50% uzyskanego przychodu jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 21 stycznia 2020 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości zastosowania przez płatnika kosztów uzyskania przychodów w wysokości 50% uzyskanego przychodu.

We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.

X jest samorządową instytucją kultury. X jest instytucją artystyczną, a jej działalność kulturalna organizowana jest w oparciu o sezony artystyczne, na które ustala się plany repertuarowe.

X działa w oparciu o przepisy ustawy z dnia 25 października 1991 r. o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej oraz na podstawie Statutu nadanego Uchwałą Nr Rady Miejskiej w B z dnia r. Zgodnie z powyższym statutem zakresem działania X jest m.in. prezentowanie wartościowych form muzyki symfonicznej i kameralnej, klasycznej i współczesnej polskiej i zagranicznej, szerzenie edukacji muzycznej, czy też promowanie twórczości . X zatrudnia na podstawie zawartej umowy o pracę muzyków orkiestrowych. Umowa powyższa zawiera zapisy, iż część wynagrodzenia stanowi honorarium za twórcze wykonywanie dzieł muzycznych i przenoszenie na pracodawcę autorskich praw majątkowych do danego dzieła. Chwilą przeniesienia na X autorskich praw majątkowych do artystycznego wykonania jest wykonanie dzieła muzycznego. Zaliczenie wynagrodzenia do honorarium uprawnia artystę do korzystania z 50% kosztów uzyskania przychodów na podstawie art. 22 ust. 9 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Wynagrodzenie niebędące honorarium opodatkowane jest na zasadach ogólnych.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00