Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 08.05.2019, sygn. 0114-KDIP2-3.4010.53.2019.1.MS, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP2-3.4010.53.2019.1.MS

Jak liczyć okres opóźnienia w spłacie odsetek lub kapitału, o którym mowa w art. 15 ust. 1h pkt 2 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych?

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2018 r., poz. 800) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 8 marca 2019 r. (data wpływu 15 marca 2019 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie stosowania art. 15 ust. 1h pkt 2 ustawy jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 15 marca 2019 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej
w zakresie stosowania art. 15 ust. 1h pkt 2 ustawy.

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

S.A. (Wnioskodawca) jest spółką akcyjną z siedzibą na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej podlegającą w Polsce nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu. Wnioskodawca jest bankiem w rozumieniu ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. &̶ Prawo bankowe. Przedmiotem działalności Wnioskodawcy jest m. in. udzielanie kredytów i pożyczek. Mimo prowadzenia odpowiedniej polityki w zakresie oceny zdolności kredytowej i zarządzania ryzykiem występują podmioty, którym Wnioskodawca udziela kredytu mające problemy ze spłatą swoich zobowiązań wynikających z zawartych umów kredytu. W takich sytuacjach Wnioskodawca podejmuje szereg działań opisanych w odpowiednich procedurach wewnętrznych zmierzających do efektywnego ściągnięcia wierzytelności. Jednym z takich działań, jeżeli jest to uzasadnione sytuacją dłużnika, jest zawieranie z tymi podmiotami porozumień określających nowe harmonogramy spłaty postawionych w stan wymagalności wierzytelności. Porozumienia te zawierane są po upływie pierwotnego terminu spłaty kredytu. Określają one nowy harmonogram spłaty wierzytelności i stanowią w tym zakresie uznanie długu przez dłużnika. Porozumienia te określają także nowe zasady naliczania odsetek oraz przewidują powrót do naliczania pierwotnie określonych odsetek w przypadku wypowiedzenia porozumienia, m. in. z powodu jego niewykonania przez dłużnika.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00