Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 23.04.2019, sygn. 0115-KDIT1-3.4012.166.2019.1.APR, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0115-KDIT1-3.4012.166.2019.1.APR

Brak prawa do odliczenia podatku naliczonego z tytułu wydatków poniesionych na realizację projektu dot. odnawialnych źródeł ciepła.

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2018 r., poz. 800 z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 11 marca 2019 r. (data wpływu 15 marca 2019 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie braku prawa do odliczenia podatku naliczonego w związku z realizacją projektu pn. jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 15 marca 2019 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie braku prawa do odliczenia podatku naliczonego w związku z realizacją projektu pn. .

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

Gmina (dalej: Gmina) jest zarejestrowanym, czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług (dalej: VAT). Gmina planuje realizację projektu pn. (dalej: Projekt), w ramach którego będzie wspierała realizację inwestycji związanych z likwidacją indywidualnych źródeł ciepła bądź wymianą na bardziej ekologiczne. W Projekcie będą realizowane inwestycje polegającej na:

  • wymianie starego, przestarzałego urządzenia grzewczego na nowoczesne źródło ciepła na paliwo stałe, np. kotłów gazowych,
  • wykonaniu prac polegających na przystosowaniu instalacji wewnętrznej,
  • likwidacji indywidualnych źródeł ciepła w celu przyłączenia budynku do miejskiej sieci i ciepłowniczej.

Adresatem projektu są indywidualne gospodarstwa domowe bądź wspólnoty mieszkaniowe. Prace związane z Projektem będą wykonywane w jednorodzinnych oraz wielorodzinnych budynkach i mieszkaniach stanowiących własność lub współwłasność mieszkańców Gminy. Wszelkie prace w ramach tego projektu będą wykonane przez dysponenta nieruchomości zgodnie z umową jaką zawrze z Gminą. Wypłata dofinansowania kosztów inwestycji będzie się odbywała na podstawie umowy dotacji zawartej pomiędzy Gminą (będąca operatorem projektu), a właścicielem budynku/mieszkania - osobą fizyczną lub wspólnotą mieszkaniową (dalej: Beneficjent końcowy). Umowa określi szczegółowe warunki inwestycji oraz sposób rozliczenia przyznanej dotacji. Gmina nie będzie wykonywała żadnych czynności polegających na wymianie urządzeń grzewczych w nieruchomościach mieszkańców Gminy. Beneficjent końcowy dostarczy wystawioną na niego fakturę (wystawioną na dane mieszkańca bądź wspólnoty mieszkaniowej, nie na dane Gminy) potwierdzającą wykonanie prac bądź zakupów objętych Projektem (np. wymianę kotła). Po spełnieniu warunków umowy Beneficjent końcowy otrzyma dotację na realizację inwestycji z budżetu Gminy w wysokości ok. 33% oraz ze środków UE w wysokości ok. 34% poniesionych wydatków. Gmina planuje ubieganie się o dofinansowanie na realizację wskazanego Projektu ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa na lata 2014-2020.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00