Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 14.03.2019, sygn. 0112-KDIL2-1.4012.30.2019.2.SS, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0112-KDIL2-1.4012.30.2019.2.SS

Podatek od towarów i usług w zakresie zwolnienia z opodatkowania podatkiem VAT sprzedaży budynku A, którego około 4/5 części przeznaczone jest na wynajem podmiotom zewnętrznym oraz sprzedaży budynku B oraz w zakresie zwolnienia z opodatkowania podatkiem VAT sprzedaży budynku A, którego około 1/5 część przeznaczona jest na cele mieszkaniowe Wnioskodawcy.

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2018 r., poz. 800, z późn. zm.), Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 18 stycznia 2019 r. (data wpływu 22 stycznia 2019 r.), uzupełnionym pismem z dnia 26 lutego 2019 r. (data wpływu 27 lutego 2019 r.), o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług jest:

  • prawidłowe w zakresie zwolnienia z opodatkowania podatkiem VAT sprzedaży budynku A, którego około 4/5 części przeznaczone jest na wynajem podmiotom zewnętrznym oraz sprzedaży budynku B,
  • nieprawidłowe w zakresie zwolnienia z opodatkowania podatkiem VAT sprzedaży budynku A, którego około 1/5 część przeznaczona jest na cele mieszkaniowe Wnioskodawcy.

UZASADNIENIE

W dniu 22 stycznia 2019 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w ww. zakresach.

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca prowadzi działalność gospodarczą. Jest czynnym podatnikiem VAT. Z żoną posiadali i nadal posiadają wspólność majątkową. W lutym 2009 r. odbyła się licytacja komornicza, na której Zainteresowany wraz z żoną wylicytowali dwie nieruchomości gruntowe, zabudowane po jednym budynku na każdej. W maju 2009 r. Sąd Rejonowy na podstawie wyników licytacji postanowił przysądzić Zainteresowanemu i jego małżonce przedmiotowe nieruchomości. Na okoliczność przysądzenia własności nieruchomości nie wystawiono faktury i w związku z tym Wnioskodawca nie miał prawa do odliczenia podatku VAT. Po zakupie nieruchomości budynki przeznaczone zostały do użytkowania w działalności gospodarczej Zainteresowanego i wspólnie z żoną rozpoczęli ich modernizację. Z punktu widzenia podatku dochodowego Wnioskodawca i jego współmałżonka dokonali w obu budynkach modernizacji. Wydatki na modernizację w budynku A przekroczyły 30% wartości nieruchomości, natomiast w budynku B nie przekroczyły 30% wartości nieruchomości. Od wydatków na modernizację Zainteresowany odliczył VAT. Po zakończeniu modernizacji Wnioskodawca przyjął budynki do ewidencji środków trwałych swojej firmy.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00