Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 14.02.2019, sygn. 0114-KDIP1-3.4012.744.2018.1.SM, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP1-3.4012.744.2018.1.SM

Przedawnienie prawa do zwrotu nadwyżki podatku wykazanej w deklaracji podatkowej

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2018 r., poz. 800, z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawczyni przedstawione we wniosku z dnia 19 grudnia 2018 r. (data wpływu 28 grudnia 2018 r.), o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie przedawnienia prawa do zwrotu nadwyżki podatku VAT wykazanej w deklaracji podatkowej - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 28 grudnia 2018 r. wpłynął ww. wniosek o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie przedawnienia prawa do zwrotu nadwyżki podatku VAT wykazanej w deklaracji podatkowej.

We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny:

W 2010 r. została złożona ostatnia deklaracja VAT i od tamtego czasu działalność została zawieszona na okres 2 lat, po czym w związku z tym, iż nic się nie działo w prowadzonej działalności, więc po odwieszeniu zostawała ona ponownie zawieszana na kolejny okres 2 lat i tak do dnia dzisiejszego. Powodem zawieszenia działalności był przede wszystkim obowiązek płacenia składek ZUS, który w chwili braku przynoszenia jakichkolwiek zysków był co miesiąc bardzo dużym obciążeniem finansowym. Natomiast kiedy działalność jest zawieszona to obowiązek płacenia składek ZUS ustaje.

Mimo wszystko w okresie funkcjonowania działalności do czasu pierwszego zawieszenia został zgromadzony w wyniku kosztów podatek VAT do zwrotu, o którego zwrot Wnioskodawczyni chciałaby się zwrócić.

Zgodnie z przepisami po upływie 5 lat od dnia powstania zobowiązania podatkowego, przedawnia się tylko prawo do poboru podatku, gdyż nie ma żadnego przepisu, który regulowałby przedawnienie prawa do zwrotu podatku VAT na konto podatnika.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00