Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 27.09.2018, sygn. 0114-KDIP1-3.4012.414.2018.1.JF, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP1-3.4012.414.2018.1.JF

wystawienie faktury korygującej w celu zmiany danych identyfikujących nabywcę

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2018 r., poz. 800, z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 6 lipca 2018 r. (data wpływu 30 lipca 2018 r.), o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie wystawienia faktury korygującej w celu zmiany danych identyfikujących nabywcę jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 30 lipca 2018 r. wpłynął ww. wniosek o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie wystawienia faktury korygującej w celu zmiany danych identyfikujących nabywcę.

We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny oraz następujące zdarzenie przyszłe:

Spółka jest przedsiębiorstwem z branży zaawansowanych technologii, specjalizującym się w produkcji obrabiarek i laserów przeznaczonych do zastosowań przemysłowych.
Spółka jest zarejestrowanym czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług. W ramach prowadzonej działalności gospodarczej Spółka dokonuje krajowej i zagranicznej dostawy wyrobów gotowych (sprzedaż krajowa, wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów, eksport) oraz świadczenia usług. W związku z wyżej wymienionymi transakcjami Spółka wystawia faktury VAT na rzecz kontrahentów będących podatnikami VAT.

W praktyce zdarzają się sytuacje, gdy po wystawieniu faktury okazuje się, że zawiera ona nieprawidłowości w zakresie błędnego wskazania nabywcy, który faktycznie nie jest stroną transakcji i na rzecz którego nie została realizowana dostawa towaru/świadczenie usługi. W przedmiotowym stanie faktycznym wszystkie dane nabywcy (nazwa, adres, numer NIP) wskazane są na fakturze błędnie. W efekcie zaistniałego błędu, faktura nie odzwierciedla rzeczywistego przebiegu dokonanej transakcji gospodarczej. Pomimo oczywistej omyłki formalnej, której istotę zaprezentowano powyżej, faktura sprzedaży doręczana jest do właściwego nabywcy, na rzecz którego faktycznie dokonano dostawy towarów lub wykonano usługę.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00