Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 29.05.2018, sygn. 0111-KDIB3-3.4018.4.2018.1.PK, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej

Ustalenie nr NIP, którym winna posługiwać się spółka zagraniczna prowadząca w Polsce działalność gospodarczą poprzez oddział przedsiębiorcy zagranicznego w Polsce

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2018 r., poz. 800, ze zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z 26 marca 2018 r. (data wpływu 30 marca 2018 r.), o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej zasad ewidencji i identyfikacji podatników i płatników w zakresie ustalenia nr NIP, którym winna posługiwać się spółka zagraniczna prowadząca w Polsce działalność gospodarczą poprzez oddział przedsiębiorcy zagranicznego w Polsce - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 30 marca 2018 r. wpłynął do Organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej zasad ewidencji i identyfikacji podatników i płatników w zakresie ustalenia nr NIP, którym winna posługiwać się spółka zagraniczna prowadząca w Polsce działalność gospodarczą poprzez oddział przedsiębiorcy zagranicznego w Polsce.

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

D ... jest spółką prawa niemieckiego, prowadzącą na obszarze Polski działalność gospodarczą za pomocą oddziału (dalej jako: Wnioskodawca, Spółka, Podatnik). Przedmiotem przeważającej działalności Wnioskodawcy jest transport drogowy i kolejowy towarów z przeładowaniem towarów i ich magazynowaniem. Opodatkowaniu w Polsce podlega tylko ten dochód zagranicznej osoby prawnej, który został osiągnięty za pośrednictwem oddziału (tworzy on zakład w rozumieniu umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania zawartej pomiędzy Polską i Niemcami).

Dla potrzeb sprzedaży na rzecz polskich klientów oraz w związku z nabywaniem przez Spółkę towarów i usług w Polsce D.C.L.GmbH zwrócił się do właściwego urzędu skarbowego (dalej: US) z wnioskiem o nadanie Numeru Identyfikacji Podatkowej (dalej: NIP) i numer taki do celów transakcji gospodarczych z udziałem polskich kontrahentów otrzymał (NIP XXX). Oddział spółki zagranicznej w Polsce nie posiada odrębnej od spółki zagraniczne, podmiotowości prawnej, dlatego też w konsekwencji oddział nie jest w Polsce traktowany jako podatnik, gdyż podatnikiem jest spółka zagraniczna i to ona ponosi odpowiedzialność za działalność oddziału. Z tych względów uzyskany przez Wnioskodawcę numer NIP jest niezbędny w zewnętrznych kontaktach gospodarczych, czyli pomiędzy Podatnikiem, zewnętrznymi podmiotami prawnymi oraz jednostkami administracji państwowej, a w szczególności był i jest wykazywany na fakturach VAT wystawianych przez Spółkę oraz na Spółkę, czy też dla potrzeb rozliczania podatku VAT.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00