Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 17.01.2018, sygn. 0115-KDIT1-1.4012.787.2017.2.KM, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0115-KDIT1-1.4012.787.2017.2.KM

Interpretacja przepisów prawa podatkowego dotycząca podatku od towarów i usług w zakresie możliwości wyboru zwolnienia w przypadku kontynuowania działalności gospodarczej po zmarłym mężu.

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2017 r., poz. 201, z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 30 października 2017 r. (data wpływu 7 listopada 2017 r.), o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie możliwości wyboru zwolnienia w przypadku kontynuowania działalności gospodarczej po zmarłym mężu &‒ jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 7 listopada 2017 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek, o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie m.in. możliwości wyboru zwolnienia w przypadku kontynuowania działalności gospodarczej po zmarłym mężu.

W złożonym wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

W 1987 r. wraz z mężem J. D. przejęła Pani od jego rodziców gospodarstwo rolne (wspólność majątkowa). Gospodarstwo, z uwagi na to, że przez większość czasu od przejęcia gospodarstwa pracowała Pani i była pracownikiem podlegającym ZUS (dopiero od około roku po rezygnacji z pracy jest osobą podlegającą składkom KRUS) prowadzone było przez Pani męża. Na niego nadane były wszelkie numery potrzebne do prowadzenia tego typu działalności jak.: nr producenta rolnego, nr gospodarstwa, adres siedziby stada, on był beneficjentem dopłat bezpośrednich oraz od stycznia 2014 r. także czynnym płatnikiem podatku VAT z tytułu prowadzenia tej działalności. Mąż w dniu 16 stycznia 2014 r. zgłosił się do Urzędu Skarbowego w S. celem rejestracji dobrowolnego opłacania podatku VAT, z uwagi na inwestycje, jakie poczynił w 2014 r. (12 luty 2014 r. - zakup ciągnika i agregatu talerzowego) oraz 2016 r. ( 26 lipca 2016 r. - ładowacz TUR). Dnia 13 października 2017 r. mąż zmarł nagle. Obecnie jest Pani na etapie przeprowadzania postępowania spadkowego. Ma Pani cztery pełnoletnie córki, które na razie pracują lub się uczą, więc zdecydowano wspólnie, iż do uzyskania przez Panią świadczeń emerytalnych lub rentowych to Pani będzie prowadziła gospodarstwo po mężu. Aby jak najszybciej przeprowadzić postępowanie spadkowe, wszystkie osoby przyjęły spadek po mężu, a w kolejnym etapie postępowania córki swoje części przepiszą na Panią. Po uzyskaniu informacji z jednostek, którym podlega działalność jaką jest gospodarstwo rolne m.in. Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Rolniczego, Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w celu prowadzenia dalszej działalności gospodarstwa zobowiązana jest Pani do wystąpienia o nadanie nowych danych identyfikacyjnych. Zaznaczono, iż po dokonaniu weryfikacji obrotów gospodarstwa mieszczą się one w granicach podatnika podatku VAT zwolnionego w formie ryczałtu i nie podlegają obowiązkowej rejestracji podatnika VAT czynnego na zasadach ogólnych.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00