Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 09.01.2018, sygn. 0111-KDIB4.4015.162.2017.1.PM, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB4.4015.162.2017.1.PM

Czy środki pieniężne otrzymane przez Wnioskodawczynię na podstawie Umowy Darowizny podlegać będą opodatkowaniu stosownie do przepisów ustawy o podatku od spadków i darowizn? Czy w opisanym zdarzeniu przyszłym, obowiązek podatkowy w odniesieniu do całej kwoty darowizny powstanie z chwilą zawarcia Umowy Darowizny?

Na podstawie art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz.U. z 2017 r., poz. 201, ze zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawczyni przedstawione we wniosku z 03 października 2017 r. (data wpływu 09 października 2017 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od spadków i darowizn w zakresie skutków podatkowych otrzymania darowizny środków pieniężnych w dwóch transzach:

  • w części dotyczącej podlegania darowizny środków pieniężnych przepisom ustawy o podatku od spadków i darowizn jest prawidłowe,
  • w części dotyczącej momentu powstania obowiązku podatkowego jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 09 października 2017 r. wpłynął do Organu ww. wniosek o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od spadków i darowizn w zakresie skutków podatkowych otrzymania darowizny środków pieniężnych w dwóch transzach.

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe:

Wnioskodawczyni ma stałe miejsce zamieszkania w Polsce i zamierza zawrzeć ze swoim ojcem, również mającym miejsce zamieszkania w Polsce, opisane niżej umowy: zrzeczenia się dziedziczenia i darowizny.

Wnioskodawczyni zamierza zawrzeć ze swoim ojcem umowę zrzeczenia się dziedziczenia, o której mowa w art. 1048 Kodeksu cywilnego. Umowa zostanie zawarta w formie aktu notarialnego. Umowa ta stanowić będzie, że Wnioskodawczyni zrzeka się dziedziczenia (ustawowego) po swoim ojcu. Skutkiem tej umowy (oświadczenia Wnioskodawczyni) będzie to, że Wnioskodawczyni zostanie wyłączona od dziedziczenia tak, jakby nie dożyła otwarcia spadku i jej oświadczenie obejmować będzie także zstępnych Wnioskodawczyni (por. art. 1049 Kodeksu cywilnego). Umowa zrzeczenia się dziedziczenia nie będzie zawierać żadnych dodatkowych warunków, od których byłaby uzależniona skuteczność oświadczenia Wnioskodawczyni o zrzeczeniu się dziedziczenia.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00