Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 13.12.2017, sygn. 0115-KDIT1-2.4012.864.2017.1.AP, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0115-KDIT1-2.4012.864.2017.1.AP

Brak prawa do odzyskania podatku naliczonego w związku z realizacją zadania.

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2017 r., poz. 201, z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 29 listopada 2017 r. (data wpływu) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie braku prawa do odzyskania podatku naliczonego w związku z realizacją zadania pn. . jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 29 listopada 2017 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej, dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie braku prawa do odzyskania podatku naliczonego w związku z realizacją zadania pn.

We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.

Gmina w 2017 roku przystąpiła do Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa na lata 2014-2020 odnośnie urządzenia turystyczno - rekreacyjnego terenów ogólnodostępnych w ramach projektu: ... W związku z powyższym zaistniała konieczność przedłożenia jako załącznika do wniosku o płatność w ramach projektu interpretacji indywidualnej potwierdzającej brak możliwości odzyskania podatku od towarów i usług. ,, Art. 15 ust. 6 ustawy Ordynacja podatkowa stanowi, że nie uznaje się za podatnika organów władzy publicznej oraz urzędów obsługujących te organy w zakresie realizowanych zadań, dla realizacji których zostały powołane z wyłączeniem czynności wykonywanych na podstawie zawartych umów cywilnoprawnych. Inwestycja polegająca na utworzeniu dodatkowych pomieszczeń w przedszkolu do prowadzenia działań dydaktycznych w ramach powyżej przytoczonego programu, służyć będzie wyłącznie realizacji zadań własnych - zapewnieniu właściwej dostępności miejsc w przedszkolu - nałożonych na Gminę przepisami prawa (ustawa o samorządzie gminnym), dla których Gmina została powołana. Projekt polega na adaptacji pomieszczeń I piętra budynku na Oddział Przedszkolny. Dzięki adaptacji zostanie uzyskanych 11 pomieszczeń na potrzeby tworzonego oddziału, tj.: ,,szatnia, gabinet terapii zajęciowej, sanitariaty, pom. higien., pom. porządkowe, wc przedszkolanek, klatka schodowa, sala zabaw, biblioteczka przedszk., korytarz i pom. magazyn. Zostaną także wykonane inst. wod-kan, p.poż, c. o. wymiana inst. elektrycznej i wyk. ośw. LED, wyposaż., pomieszcz., usprawnienia dla niepełn. (schodołaz i oznaczenia dla niedowidzących). Samorządowe osoby prawne nie mają własnych struktur organizacyjnych, nałożone na nie zadania wykonują za pośrednictwem Urzędu. Urząd nie ma możliwości prowadzenia odrębnej ewidencji księgowej, dotyczącej rozliczeń podatku od towarów i usług dla samorządowych osób prawnych. W przedstawionym przypadku nie ma związku ze sprzedażą opodatkowaną bowiem jak wskazano we wniosku zrealizowana inwestycja nie będzie służyć do wykonywania czynności opodatkowanych - nie będą pobierane opłaty za korzystanie z infrastruktury, które opodatkowane są podatkiem od towarów i usług VAT. W związku z czym nie będzie przysługiwać prawo do obniżenia podatku należnego, bądź zwrotu różnicy podatku.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00