Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 01.06.2017, sygn. 0115-KDIT3.4011.62.2017.1.PSZ, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0115-KDIT3.4011.62.2017.1.PSZ

Czy posiadając opisaną w stanie faktycznym dokumentację potwierdzającą niewypłacalność dłużnika, Wnioskodawca może uwzględnić w kosztach podatkowych w kwocie netto wartość nieuregulowanej należności z tytułu nieuregulowanej faktury korygującej zakupu? Jeśli tak, to w którym roku podatkowym można uwzględnić nieodzyskany wydatek w kosztach podatkowych?

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2017 r., poz. 201, z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 20 marca 2017 r. (data wpływu 24 marca 2017 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie kosztów uzyskania przychodów jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 24 marca 2017 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie kosztów uzyskania przychodów.

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą w zakresie usług transportowych, usług kurierskich i handlu. Od dnia 1 września 2013 r. Wnioskodawca jest czynnym podatnikiem podatku VAT. Podatkowa księga przychodów i rozchodów prowadzona jest metodą memoriałową.

W związku z przedawnieniem się roszczeń z faktur korygujących Wnioskodawca poniósł stratę finansową, którą chciałby uwzględnić w kosztach działalności.

We wrześniu i listopadzie 2015 r. Wnioskodawca zwrócił kontrahentowi towar, który zakupił, otrzymał i za który zapłacił we wcześniejszych miesiącach. Za zakup tego towaru Wnioskodawca otrzymał także faktury.

Po zwróceniu towaru, jego dostawca na tę okoliczność wystawił w dniu zwrotu towaru faktury korygujące. Faktury korygujące podpisał dostawca (jako wystawiający) oraz Wnioskodawca (jako odbierający). Pomimo wezwań, potwierdzeń stanu długu i powstałej wierzytelności, kontrahent nie zwrócił Wnioskodawcy kwot należnych w związku z fakturą korygującą.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00