Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 27.04.2017, sygn. 0461-ITPB2.4511.146.2017.2.ENB, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0461-ITPB2.4511.146.2017.2.ENB

Czy otrzymany zwrot nakładów stanowi źródło przychodów zgodnie z ustawą o podatku dochodowym od osób fizycznych a tym samym winien być rozliczony w zeznaniu podatkowym w roku jego otrzymania?

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2017 r., poz. 201, ze zm.) w związku z art. 223 ust. 1 ustawy z dnia 16 listopada 2016 r. Przepisy wprowadzające ustawę o Krajowej Administracji Skarbowej (Dz. U. z 2016 r., poz. 1948 ze zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawczyni przedstawione we wniosku złożonym w dniu 22 lutego 2017 r. uzupełnionym w dniu 4 kwietnia 2017 r. o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie obowiązku zapłaty podatku od zwrotu poniesionych nakładów otrzymanego w związku z odstąpieniem od umowy sprzedaży - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 22 lutego 2017 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek uzupełniony w dniu 4 kwietnia 2017 r. o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie obowiązku zapłaty podatku od zwrotu poniesionych nakładów otrzymanego w związku z odstąpieniem od umowy sprzedaży.

We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.

W dniu 25 września 2008 r. Wnioskodawczyni zakupiła od firmy M spółki z ograniczoną odpowiedzialnością lokal mieszkalny w stanie deweloperskim. Po otrzymaniu mieszkania od sprzedającego go developera Wnioskodawczyni przystąpiła do prac adaptacyjno wykończeniowych. Przystosowanie otrzymanego lokalu mieszkalnego do zamieszkania wymagało: doposażenia go w armaturę sanitarną, położenia posadzek, montażu grzejników, malowania. Po wykonaniu tych prac Wnioskodawczyni zamieszkała w zakupionym mieszkaniu. Po około dwóch latach pojawiły się pęknięcia ścian, odchylenia ścian od pionu, nieszczelności w układzie kominowym. Z uwagi na zaistniałe nieprawidłowości Wnioskodawczyni wezwała sprzedającego do usunięcia stwierdzonych nieprawidłowości. Spółka M nie podjęła właściwych działań w tym zakresie co spowodowało, że w dniu 31 marca 2011 r. Wnioskodawczyni złożyła oświadczenie o odstąpieniu od umowy. Oświadczenie to nie zostało przyjęte przez sprzedającego co spowodowało skierowanie sprawy na drogę postępowania sądowego. Prawomocnym wyrokiem Sądu Okręgowego z dnia 6 grudnia 2013 r. sprzedawca został zobowiązany do przyjęcia przedmiotowego lokalu i zwrotu na rzecz Wnioskodawczyni jego ceny wraz z odsetkami za zwłokę. Kwota zwrócona była równa cenie zakupu i nie obejmowała poniesionych przez Wnioskodawczynię nakładów związanych z adaptacją - przystosowaniem zakupionego mieszkania do jego użytkowania. Okoliczność ta spowodowała wystąpienie do firmy M sp. z o.o. o zwrot poniesionych przez Wnioskodawczynię nakładów na ten lokal. W dniu 10 kwietnia 2015 r. Wnioskodawczyni zawarła z firmą M sp. z o.o. porozumienie o zwrocie poniesionych przez Nią nakładów w kwocie 92.087 zł. Wysokość poniesionych nakładów została ustalona w oparciu o kosztorys powykonawczy sporządzony na roboty wykończeniowe przedmiotowego mieszkania.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00