Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 13.01.2017, sygn. 0461-ITPB1.4511.971.2016.1.MR, Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, sygn. 0461-ITPB1.4511.971.2016.1.MR

1. Czy wartość transakcji gotówkowych w opisanym zdarzeniu przyszłym będzie zsumowywana w obrębie miesiąca, roku przy zapłatach dla jednego kontrahenta i czy Wnioskodawca będzie musiał wyrzucić te wydatki z kosztów uzyskania przychodów? 2. Czy wyłączenie z kosztów uzyskania przychodów dotyczyć będzie całości jednorazowej transakcji opłaconej gotówką, czy tylko nadwyżki ponad 15.000 zł? 3. Czy jednorazowa transakcja, która zostanie opłacona np. w połowie przelewem (w połowie gotówką), pozwalałaby rozpoznać koszty uzyskania przychodów w połowie?

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2015 r., poz. 613 z późn. zm.) oraz § 5 pkt 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2015 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2015 r., poz. 643) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, działający w imieniu Ministra Rozwoju i Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 25 listopada 2016 r. (data wpływu 29 listopada 2016 r.), o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie kosztów uzyskania przychodu jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 29 listopada 2016 r. wpłynął ww. wniosek o wydanie interpretacji przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w zakresie kosztów uzyskania przychodu.

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca prowadzi działalność gospodarczą jako osoba fizyczna, polegającą m.in. na sprzedaży nowych towarów. Przeważającym rodzajem działalności jest sprzedaż detaliczna prowadzona przez domy sprzedaży wysyłkowej lub Internet (PKD 47.91.Z). Działalność w roku podatkowym 2016 opodatkowana jest w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych. Od stycznia 2017 roku Wnioskodawca zmieni formę opodatkowania z ryczałtu na zasady ogólne. Jest czynnym podatnikiem VAT. Zakłada, że w towary (artykuły gospodarstwa domowego) zakupione do dalszej odsprzedaży będzie zaopatrywał się tylko w jednej hurtowni. Będzie jeździł po towar osobiście, a po dokonaniu zakupu i uiszczeniu zapłaty w gotówce na ręce kontrahenta, będzie przewoził towar do siedziby firmy własnym transportem. Z hurtownią nie będzie miał zawartej umowy (ani pisemnej, ani ustnej), nie będzie też składał wcześniej zamówień na towar. Zakupów będzie dokonywał w zależności od potrzeb, może się zdarzyć, że będzie to miało miejsce raz, a może trzy, czy więcej razy w miesiącu. Częstotliwość zależna będzie od ilości sprzedanego przez Wnioskodawcę, wcześniej zakupionego towaru i potrzeb uzupełnienia stanów magazynowych. Zakłada, że każda z pojedynczych faktur dokumentujących zakup towaru (zawsze ten sam rodzaj, czyli artykuły gospodarstwa domowego) nie przekroczy 15.000 zł brutto.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00