Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 04.04.2016, sygn. IPPB2/4511-36/16-4/MG, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, sygn. IPPB2/4511-36/16-4/MG

w zakresie skutków podatkowych zawarcia ze spółką francuską umowy opcji na udziały

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2015 r., poz. 613 z późn. zm.) oraz § 5 pkt 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2015 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2015 r., poz. 643) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko - przedstawione we wniosku z dnia 13 stycznia 2016 r. (data wpływu 15 stycznia 2016 r.), uzupełnionym pismem z dnia 17 marca 2016 r. (data wpływu 18 marca 2016 r.) na wezwanie tut. organu z dnia 8 marca 2015 r. (data nadania 8 marca 2016 r., data doręczenia 14 marca 2016 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych zawarcia ze spółką francuską umowy opcji na udziały - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 15 stycznia 2016 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych zawarcia ze spółką francuską umowy opcji na udziały.

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca jest osobą fizyczną. Z uwagi na duże doświadczenie Wnioskodawcy w obszarze produktów medycznych, francuska spółka L. (dalej: Spółką Matką) zobowiązała się do utworzenia i utworzyła spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością zgodnie z przepisami prawa polskiego, o nazwie T. Sp. z o.o. (dalej: Spółką Córką).

Spółka Córka jest aktualnie bezpośrednim pracodawcą Wnioskodawcy. W Spółce Córce Wnioskodawca jest zatrudniony jako Prezes Zarządu i jest odpowiedzialny za ogólne wyniki Spółki. Z początku, tj. w momencie utworzenia Spółki Córki, udziały w kapitale spółki córki stanowiły wyłącznie własność francuskiej Spółki Matki. Przed utworzeniem Spółki Córki, Wnioskodawca i Spółka Matka w dniu 26 marca 2010 roku zawarli umowę opcji na udziały, na podstawie której Wnioskodawcy przyznane zostały Pracownicza Opcja Kupna i Opcja Sprzedaży udziałów. Zgodnie z zawartą umową opcji na udziały Pracownicza Opcja Kupna oznacza prawo Wnioskodawcy (pracownika) do żądania od Spółki Matki sprzedania Wnioskodawcy do 4,6% Udziałów w kapitale zakładowym Spółki Córki, po Terminie Zakończenia Nabywania Uprawnień na warunkach określonych w umowie opcji na udziały, gdzie Terminem Zakończenia Nabywania Uprawnień jest dzień 1 lipca 2014 roku, tzn. dzień od którego Pracownik jest uprawniony do wykonywania Opcji Sprzedaży na warunkach określonych w umowie opcji na udziały. Z kolei Opcją sprzedaży zgodnie z zawartą umową opcji na udziały jest prawo Wnioskodawcy (pracownika) do żądania od Spółki Matki zakupu 3,3% udziałów w Spółce Córce na warunkach określonych w umowie opcji na udziały. Prawa z Opcji na Udziały, tj. uprawniającej do ww. Pracowniczej Opcji Kupna lub Opcji Sprzedaży mają charakter niezbywalny (za wyjątkiem dziedziczenia po pracowniku, kiedy to Spółka Matka zgodnie z zawartą umową opcji na udziały, odkupi Opcję Sprzedaży od jego następców prawnych, tj. wyłącznie jego żony i dzieci, po cenie ustalonej zgodnie z postanowieniami umowy, jednak nie niższej niż 30.000 EUR).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00