Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 09.05.2016, sygn. ITPB1/4511-155/16/WM, Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, sygn. ITPB1/4511-155/16/WM

Czy zakup paliwa do taksówek będzie kosztem uzyskania przychodu w sytuacji jeśli nie jest prowadzona ewidencja przebiegu pojazdu (samochodu)?
Czy w przypadku, gdy taksówki ujęte byłyby w ewidencji środków trwałych, nie należy prowadzić ewidencji przebiegu pojazdów?

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2015 r., poz. 613) oraz § 5 pkt 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2015 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2015 r., poz. 643), Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 3 lutego 2016 r. (data wpływu 15 lutego 2016 r.) uzupełnionym pismem z dnia 26 kwietnia 2016 r. o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wydatków na zakup paliwa jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 15 lutego 2016 r. wpłynął ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wydatków na zakup paliwa.

We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.

Wnioskodawczyni w ramach pozarolniczej działalności gospodarczej opodatkowanej na zasadach ogólnych (prowadzi podatkową księgę przychodów i rozchodów) świadczy usługi taksówek osobowych. Usługi te wykonywane są samochodami osobowymi stanowiącymi własność prywatną Wnioskodawczyni i jej męża, wykorzystywanymi w działalności na podstawie umowy użyczenia spisanej między małżonkami. Samochody te służą wyłącznie do działalność gospodarczej, zamontowane są w nich taksometry i kasy fiskalne. Pracownicy zatrudnieni w charakterze kierowców zostali zapoznani z regulaminem używania samochodów w działalności gospodarczej. Z treści regulaminu wynika, że pracownicy nie mają prawa wykorzystywać samochodów firmowych do celów prywatnych. Samochody te po zakończeniu pracy parkowane są na parkingu, a nie w miejscu zamieszkania pracowników. Wnioskodawczyni jako właściciel firmy często kontroluje, czy regulamin jest przestrzegany. Liczba przejechanych kilometrów ustalana jest na podstawie liczników pojazdu i taksometrów. Stany te potwierdzone są wydrukami z kasy fiskalnej na podstawie danych zawartych w taksometrze zainstalowanym w samochodzie. Faktury na zakup paliwa zawierają numery rejestracyjne samochodów. Sytuacja dotyczy roku 2014 i 2015.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00