Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 10.11.2015, sygn. IPPP3/4512-685/15-2/WH, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, sygn. IPPP3/4512-685/15-2/WH

Brak prawa do odliczenia podatku naliczonego dotyczącego zwróconego towaru.

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz.U. z 2015 r., poz. 613) oraz § 6 pkt 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2015 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. r z 2015 r, poz. 643), Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki przedstawione we wniosku z dnia 12 sierpnia 2015 r. (data wpływu 14 sierpnia 2015 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku naliczonego dotyczącego zwróconego towaru - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 14 sierpnia 2015 r. wpłynął ww. wniosek o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku naliczonego dotyczącego zwróconego towaru.

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe:

Spółka S.a r.l. (Wnioskodawca), (Spółka) jest spółką z siedzibą w Luksemburgu. W ramach prowadzonej działalności gospodarczej Spółka zamierza m.in. nabywać od polskich podatników (Sprzedający) towary, które będą wykorzystywane przez Spółkę dla celów wykonywania czynności opodatkowanych. Zakup tych towarów (dostawa krajowa) będzie dokumentowany fakturą VAT wystawianą przez Sprzedających.

Możliwe jest, że Spółka dokona zwrotu zakupionych towarów. Zgodnie z informacją uzyskaną od niektórych Sprzedających, w razie zwrotu towaru Sprzedający:

  • nie wystawią faktury korygującej,
  • nie pomniejszą kwoty swojego podatku należnego o wartość podatku VAT od zwróconego towaru,
  • zwrócą Spółce cenę towaru netto (tzn. bez uwzględniania kwoty podatku VAT zapłaconego przez Spółkę w cenie).

W takim przypadku, Spółka planuje udokumentować zwrot towaru dokumentem księgowym, tzn. notą obciążeniową wystawioną Sprzedającemu. Kwota wynikająca z takiej noty księgowej obniży faktyczną należność Spółki wobec Sprzedającego z tytułu konkretnej sprzedaży, ale pozostanie bez wpływu na kwotę podatku VAT wynikającą z pierwotnej faktury dokumentującej dostawę.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00