Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 29.05.2015, sygn. IBPBII/2/4511-271/15/MW, Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, sygn. IBPBII/2/4511-271/15/MW

Rozwiązanie umowy o dożywocie i ponowne zbycie lokalu w drodze umowy o dożywocie.

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2015 r. poz. 613) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz.U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działający w imieniu Ministra Finansów, stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z 10 lutego 2015 r. (data otrzymania 2 marca 2015 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych rozwiązania umowy o dożywocie oraz ponownego zbycia lokalu mieszkalnego na podstawie umowy o dożywocie jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 2 marca 2015 r. otrzymano ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych rozwiązania umowy o dożywocie oraz ponownego zbycia lokalu mieszkalnego na podstawie umowy o dożywocie.

We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny:

Od 13 września 1989 r. Wnioskodawca jest właścicielem nieruchomości stanowiącej lokal mieszkalny. W dniu 5 grudnia 2013 r. aktem notarialnym Wnioskodawca zawarł umowę o dożywocie z Panią M., na którą przeniósł własność opisanego lokalu mieszkalnego. W dniu 14 lutego 2014 r. aktem notarialnym została zawarta ugoda o rozwiązanie umowy o dożywocie. Tym samym Wnioskodawca stał się ponownie właścicielem ww. lokalu mieszkalnego.

W dniu 10 lipca 2014 r. Wnioskodawca ponownie zawarł w formie aktu notarialnego umowę o dożywocie z Państwem S. i przeniósł na nich własność ww. lokalu.

W związku z powyższym stanem faktycznym zadano następujące pytanie:

Czy doszło do ponownego nabycia przez Wnioskodawcę opisanego lokalu mieszkalnego na skutek zawartej ugody o rozwiązanie umowy o dożywocie pomiędzy Wnioskodawcą a Panią M. i czy ponowne zawarcie umowy o dożywocie z Państwem S. przenoszące na nich własność ww. lokalu stanowi zbycie tego lokalu przed upływem 5 lat od jego nabycia będące opodatkowane podatkiem dochodowym...

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00