Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 23.05.2014, sygn. IBPP1/443-168/14/AZb, Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, sygn. IBPP1/443-168/14/AZb

opodatkowania wypłaty dywidendy w postaci rzeczowej (nieruchomości)

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2012 r. poz. 749 ze zm.) oraz § 2 i § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz.U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) - Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z 11 lutego 2014 r. (data wpływu 17 lutego 2014 r.), uzupełnionym pismem z 9 maja 2014 r. (data wpływu 13 maja 2014 r.), o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania wypłaty dywidendy w postaci rzeczowej (nieruchomości) jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 17 lutego 2014 r. wpłynął do tut. organu ww. wniosek o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania wypłaty dywidendy w postaci rzeczowej (nieruchomości).

Wniosek ten został uzupełniony pismem z 9 maja 2014 r. (data wpływu 13 maja 2014 r.), będącym odpowiedzią na wezwanie tut. organu z 5 maja 2014 r.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Wnioskodawca (Spółka z o. o.) nabył w 1995 r. prawo użytkowania wieczystego gruntu o powierzchni 7.561 m wraz z naniesionymi przez poprzedniego właściciela budynkami i budowlami (m.in. budynki magazynowe, drogi i place, kanalizacja, wodociągi, ogrodzenie z siatki). Przy nabyciu nieruchomości Spółce nie przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego VAT, ponieważ sprzedaż przez poprzedniego właściciela została udokumentowana fakturą z zastosowaniem zwolnienia z VAT. W następnych latach nabyty grunt podlegał przekształceniom geodezyjnym, ponadto Spółka dokonała zamiany jego części z innym podmiotem (wobec części gruntu pozyskanej w wyniku zamiany Spółce przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego). W efekcie Spółka aktualnie posiada m.in. prawo użytkowania wieczystego niezabudowanej nieruchomości w postaci działki gruntu o powierzchni 3.090 m. Działka ta składa się w części z terenu nabytego bez prawa do odliczenia VAT (tj. z części nabytego w pierwszej kolejności gruntu o powierzchni 7.561 m) oraz w części z terenu nabytego następnie w osobnej transakcji z prawem do odliczenia VAT (podmiot, z którym Spółka dokonała zamiany, wystawił Spółce fakturę z VAT z naliczonym podatkiem VAT z tytułu dostawy gruntu). Na działce tej nie znajdują się aktualnie żadne budynki ani budowle.Spółka zamierza wydać wspólnikom działkę o powierzchni 3.090 m w ramach dywidendy rzeczowej.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00