Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 10.06.2014, sygn. ITPB2/415-256/14/MN, Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, sygn. ITPB2/415-256/14/MN

Czy Wnioskodawczyni przysługuje prawo skorzystania z odliczenia od dochodu odsetek od kredytu zaciągniętego na zakup pierwszego lokalu mieszkalnego?

Na podstawie art. 14 b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2012 r., poz. 749 z późn. zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 7 marca 2014 r. (data wpływu 10 marca 2014 r.) uzupełniony pismem z dnia 8 maja 2014 r. o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie odliczenia od dochodu wydatków na spłatę odsetek od kredytu mieszkaniowego jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 10 marca 2014 r. został złożony ww. wniosek uzupełniony pismem z dnia 8 maja 2014 r. o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie odliczenia od dochodu wydatków na spłatę odsetek od kredytu mieszkaniowego.

We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.

Z informacji posiadanych przez Wnioskodawczynię oraz zgodnie z art. 26b ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wynika, że ulgą objęta jest m. in. nadbudowa lub rozbudowa budynku na cele mieszkalne lub przebudowa (przystosowanie) budynku niemieszkalnego, jego części lub pomieszczenia niemieszkalnego na cele mieszkalne, w wyniku których powstanie samodzielne mieszkanie spełniające wymagania określone w przepisach prawa budowlanego. Tak więc w 2006 r. Wnioskodawczyni wspólnie z mężem zaciągnęła kredyt hipoteczny w walucie CHF na zakup mieszkania o pow. 61.81 m&². Z umowy kredytowej wynika, że kredyt został udzielony na zakup lokalu mieszkalnego oraz remont ww. lokalu i pokrycie kosztów zabezpieczenia kredytu oraz prowizji, z przeznaczeniem na zaspokojenie własnych potrzeb mieszkaniowych. Sprzedającym lokal mieszkalny z pomieszczeniem przynależnym tj. piwnicą oraz udziałem w użytkowaniu wieczystym gruntu był bank. Zakupiony lokal mieści się w budynku banku wybudowanym w roku ok. 1990 z wejściem i odrębną klatką schodową. Wnioskodawczyni z mężem stali się pierwszymi właścicielami powyższego lokalu została założona księga wieczysta. Powyższe mieszkanie uprzednio wykorzystywane było pod działalność gospodarczą banku jako pokoje gościnne. W pokojach gościnnych nikt nie zamieszkiwał. W akcie notarialnym który podpisali są informacje takie, iż bank przygotował projekt podziału działki sporządzony przez geodetę, dokonano wpisu z rejestru gruntów oraz uzyskano zaświadczenie wydane przez starostę miasta, stwierdzające m. in., iż lokal nr 4 usytuowany w banku X zlokalizowanego w H. przy ulicy Y numer Z, składający się z 3 pokoi, kuchni, przedpokoju, łazienki i WC, o powierzchni użytkowej 61,81 m&², stanowi samodzielny lokal mieszkalny w rozumieniu art. 2 ust. 2 ustawy z dnia 24 czerwca 1994 r. o własności lokali.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00