Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 21.10.2013, sygn. IPPP1/443-711/13-2/JL, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, sygn. IPPP1/443-711/13-2/JL

Potrącona kaucja stanowi zapłatę i w analizowanym przypadku nie ma podstaw do dokonywania korekty podatku naliczonego, w części dotyczącej potrąconej kaucji gwarancyjnej po upływie terminu, o którym mowa w art. 89 b ustawy o VAT.

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2012 r., poz. 749 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki przedstawione we wniosku z dnia 16.07.2013 r. (data wpływu 23.07.2013 r.) o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie korekty podatku naliczonego, o której mowa w art. 89b ustawy o VAT jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 23.07.2013 r. wpłynął ww. wniosek o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie korekty podatku naliczonego, o której mowa w art. 89b ustawy o VAT.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

M. jest spółką prowadzącą działalność w zakresie szeroko rozumianych usług budowlanych. Przedmiotowe usługi wykonywane są na podstawie zawieranych umów z inwestorem publicznym jak i prywatnym. Część prac jest realizowana przez podwykonawców. Zarówno w umowach z inwestorem jak i z podwykonawcami zawarte są zapisy dotyczące zabezpieczenia należytego wykonania umowy. Zgodnie z nimi celem zabezpieczenia ewentualnych roszczeń M. z tytułu niewykonania lub nienależytego wykonania umowy, podwykonawca dostarcza w terminie 14 dni roboczych od dnia podpisania umowy jednak nie później niż w dniu płatności pierwszej faktury bezwarunkową, nieodwołalną gwarancję bankową/ubezpieczeniową. W przypadku nie dostarczenia gwarancji bankowej/ubezpieczeniowej w ww. terminie M uprawniony jest do zatrzymania tytułem zabezpieczenia należytego wykonania przedmiotu umowy kwoty pieniężnej w wysokości 5% wartości netto przedmiotu umowy, potrącanej z każdej kolejnej faktury podwykonawcy. Kwota zabezpieczenia zwracana jest na rzecz podwykonawcy po dokonaniu bezusterkowego odbioru inwestycji i usunięciu wad stwierdzonych w czasie odbioru. Ponadto, na 7 dni przed dniem dokonania odbioru końcowego wykonawca winien wręczyć M gwarancję bankową/ubezpieczeniową należytego wykonania obowiązków z tytułu rękojmi oraz udzielonej gwarancji jakości. W przypadku nie przedstawienia gwarancji bankowej/ubezpieczeniowej M uprawniony jest do zatrzymania tytułem zabezpieczenia kwoty pieniężnej w wysokości 5% wynagrodzenia umownego netto z dowolnej płatności należnej podwykonawcy. Kwota ta zwracana jest na rzecz podwykonawcy po upływie okresu gwarancji jakości i rękojmi oraz usunięciu wad stwierdzonych w tym okresie (okres od 3 do 5 lat) o ile uprzednio Mnie zaspokoi z niej przysługujących mu roszczeń.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00