Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 17.12.2013, sygn. IPTPB1/415-672/13-2/AP, Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi, sygn. IPTPB1/415-672/13-2/AP

zwolnienie z opodatkowania dotacji na dofinansowanie budowy podłączeń budynków do zbiorczego systemu kanalizacji

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2012 r. poz. 749 ze zm.) oraz § 2 i § 5a rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz.U. Nr 112 poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z dnia 18 października 2013 r. (data wpływu 21 października 2013 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie obowiązków płatnika w związku z udzieleniem dotacji na dofinansowanie budowy podłączeń budynków do zbiorczego systemu kanalizacji jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 21 października 2013 r. został złożony wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Wnioskodawca - Międzygminny Związek Wodociągów i Kanalizacji w X (zwany dalej MZWiK) jest związkiem międzygminnym, osobą prawną utworzoną w trybie i na zasadach określonych przepisami art. 64-73a ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (t.j. Dz.U. z 2001 r. Nr 142 poz. 1591 z późn. zm.), dalej u.s.g. Członkami MZWiK są: Miasto X, Gmina M, Gmina S-N oraz Gmina Z.

Zgodnie z art. 64 ust. 1 wskazanej ustawy o samorządzie gminnym, związek międzygminny może być utworzony w celu wspólnego wykonywania zadań publicznych, które zostają przekazane przez gminy - członków związku międzygminnego, na rzecz tego związku. Wszelkie prawa i obowiązki gmin uczestniczących w związku międzygminnym, związane z wykonywaniem przekazanych mu zadań przechodzą z mocy prawa na organy związku, z dniem ogłoszenia jego statutu, o czym stanowi art. 64 ust. 3 u.s.g. W konsekwencji, związek staje się podmiotem uprawnionym oraz zobowiązanym do realizacji przekazanych mu zadań, a równocześnie gmina traci uprawnienia do wykonywania zadań publicznych w takim zakresie, w jakim wykonuje je związek. Zgodnie z postanowieniami Statutu MZWiK, celem Związku jest wspólne wykonywanie zadań służących zaspokajaniu potrzeb mieszkańców Gmin - członków Związku w zakresie zaopatrzenia w wodę, usuwania i oczyszczania ścieków, utrzymania związanych z tym urządzeń, planowania, koordynacji i realizacji inwestycji wodno-kanalizacyjnych.

W dniu 28 maja 2013 r. MZWiK podpisał w ramach programu pn. Dofinansowanie przydomowych oczyszczalni ścieków oraz podłączeń budynków do zbiorowego systemu kanalizacyjnego umowę z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW). Zgodnie z informacją uzyskaną z NFOŚiGW, Program Priorytetowy 1.4. Dofinansowanie przydomowych oczyszczalni ścieków oraz podłączeń budynków do zbiorczego systemu kanalizacyjnego, w ramach którego realizowane jest przedsięwzięcie Budowa podłączeń do zbiorczego systemu kanalizacyjnego na terenie aglomeracji xxx część I jest programem finansowanym ze środków NFOŚiGW na podstawie ustawy Prawo ochrony środowiska. Program ten nie jest programem rządowym. Beneficjentem zadania jest MZWiK. Budowę podłączeń realizować będzie podmiot wyłoniony przez MZWiK zgodnie z przepisami ustawy Prawo zamówień publicznych. Umowa zawarta z NFOŚiGW przewiduje dofinansowanie, w postaci dotacji udzielonej przez NFOŚiGW na rzecz MZWiK, stanowiącej 45% przedsięwzięcia, tj. budowy podłączeń budynków do zbiorczego systemu kanalizacji. W pozostałym zakresie przedsięwzięcie finansowane będzie przez MZWiK oraz, w części stanowiącej kwotę 1.000 zł netto - przez mieszkańców Gmin uczestniczących w realizacji tego zadania. Ponadto, z umowy o dofinasowanie przedsięwzięcia wynika obowiązek zachowania trwałości projektu przez okres 5 lat, licząc od daty zakończenia realizacji zadania. A więc, MZWiK przez wskazany okres powinien pozostawać właścicielem podłączeń. Po upływie 5 lat od zakończenia zadania, podłączenia te zostaną przekazane na własność mieszkańcom (osobom fizycznym) uczestniczącym w tym przedsięwzięciu. Mieszkańcy otrzymają dofinansowanie stanowiące nieodpłatne świadczenie w postaci przeniesienia prawa własności wykonanego przez MZWiK podłączenia budynku do zbiorczego systemu kanalizacji, a tym samym nie otrzymają środków finansowych na realizację tego zadania. Mieszkańcami, o których mowa we wniosku, są osoby nieprowadzące działalności gospodarczej, sporadycznie mogą także to być przedsiębiorcy, którzy w tych budynkach prowadzą działalność gospodarczą. Z czynnością wydania podłączeń na rzecz mieszkańców do używania, a później przekazaniem prawa własności, nie będzie się wiązał obowiązek dodatkowych płatności, z wyjątkiem wyżej dokonanej wpłaty kwoty 1.000 zł netto na rzecz MZWiK.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00